Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Μου ανέφερε ότι είναι προ του 85.

Η άδεια είναι του 72!

 

Άρα θα πάρω στο τηλ. 2103291663,447 που εμφανίζεται στη σελίδα του myTee "Υπηρεσία Υπολογισμού Αμοιβών", αφού έχω υποβάλει το έργο με το τοπογραφικό ή πριν το υποβάλω?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο xml υπάρχει κρυφή επιλογή για τον αν θέλεις η αμοιβή να περάσει έλεγχο ελάχιστης αμοιβής. Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δε παρατήρησα κάτι τέτοιο.

 

Θα πρότεινα να τους πάρεις πρώτα τηλέφωνο για να σου εξηγήσουν τη διαδικασία που απαιτείται πριν προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συντάξεις ένα νέο έργο όπου θα έχεις όλες τις μελέτες που έγιναν και το τοπογραφικό.

Θα το υποβάλλεις και θα πάρεις έγκριση.

Μετά θα στείλεις στο ΤΕΕ fax όπου θα λες για ποιο έργο πρόκειται (παλιό και νέο) και θα ζητάς συμπληρωματική εντολή πληρωμής όση η διαφορά των νέων πληρωμών με τις παλιές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πήρα σήμερα και στο παραπάνω τηλ. και μου είπε να κάνω αυτή τη διαδικασία που μου λέτε! Αν πάω επιτόπου εκεί ζητάει:

-αντίφραγο πρώτης κατάθεσης στην ΕΤΕ

-παλιό α/α έργου

-νέο α/α έργου

-και φυσικά το τηλ. μου για επικοινωνία.

Ας ελπίσω να μην έχω άλλα θέματα εκεί!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα πως και με FAX πρέπει να στείλεις το αντίγραφο του αρχικού γραμματίου πληρωμής στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω μια άδεια κατεδάφισης και χτύπησα τις αμοιβές μέσω του τεε (δεν έχω πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών). Τα φορολογικά πως θα τα υπολογίσω; Βρήκα ένα πρόγραμμα υπολογισμού στο internet, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς έντυπα πρέπει να καταθέσω στην πολεοδομία. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Για άδεια κατεδάφισης χρειάζεται:

αν δεν υπάρχει άδεια του κτίσματος:

  • Τοπογραφικό ενδεικτικό της θέσης του κτίσματος
  • Περιγράμματα κατόψεων σε κλίμακα 1:100.
  • Σχηματικές τομές.

και επιλέον

  • Φωτογραφίες όλων των όψεων.
  • Περιγραφή του κτιρίου και τον τρόπο αντιστήριξης των ομόρων ιδιοκτησιών (όπου χρειάζεται).

 

Η αμοιβή είναι μόνο επίβλεψη και υπόκειται στις κλασικές κρατήσεις επίβλεψης οικοδομικής άδειας. Επίσης χρειάζεται και ΙΚΑ.

Στο freeware πρόγραμμα που έχω φτιάξει μπορείς να δεις αναλυτικά τους υπολογισμούς και να εκτυπώσεις τα έντυπα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έβαλα τα στοιχεία στο πρόγραμμα αλλά όταν πατάω για τη δημιουργία αρχείου XML μου λέει ότι δεν έχω συμπληρώσει τα απαιτούμενα στοιχεία των ιδιοκτητών, ενώ τα έχω συμπληρώσει. Αυτό το αρχείο δεν πρέπει να τυπώσω και να καταθέσω? Κάνω κάτι λάθος και δε μου το βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Το XML δεν χρειάζεται να τυπωθεί. Είναι απλά ενα αρχείο δεδομένων συμβατό με το σύστημα του ΤΕΕ. (Όντως έχει κάποιο πρόβλημα. Θα το κοιτάξω)

Τα έντυπα που θα βγάλει το ΤΕΕ θα εκτυπώσεις και του υπολογισμούς απο το πρόγραμμα. Μη ξεχνάς έντυπα ανάθεσης ανάλυψης, ΦΕΜ κτλ.

 

Αν δεν έχεις κάνει ποτέ τη διαδικασία, βρες κάποιο φίλο συνάδερφο να σου δείξει για να μη πηγαινοέρχεσαι στη πολεοδομία για μικροδιορθώσεις και να τρέχεις για συμπληρωματικές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα. προσπαθώ να δηλώσω ένα νέο έργο στο σύστημα αμοιβών του τεε και μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες:

αφορά σε νομιμοποίηση 3 χώρων: ισόγειος κλειστός χώρος γκαράζ, ηχ που έγινε κατοικία, λεβητοστάσιο.

1. επειδή θα είναι άδεια νομιμοποίησης έχω δικαίωμα χρήσης του συντελεστή ΣΕ=0,60 ? (το κτίριο ως σύνολο και συνεπώς και οι "προσθηκούλες" κάθε μια είναι < 120μ2)

2. σκέφτομαι λοιπόν τους παραπάνω χώρους να τους εισάγω ως:

η.χ. και λεβητοστάσιο ως κατοικία με ΣΕ 0,60 - γκαράζ ως υπόγειοι βοηθητικοί χώροι και κλειστοί χώροι στάθμευσης κατοικιών με ΣΕ0,60. Κάποια γνώμη επί αυτού δεδομένου ότι δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στο θέμα?..

3. Επειδή πρόκειται για νομιμοποίηση καταλαβαίνω πως θα δηλωθούν όλες οι εργασίες ως αποτύπωση και δεν υπάρχει επίβλεψη, σωστό??

ακριβέστερα εισάγω: αρχιτεκτονικά, στατικά, παθ. πυρο, θερμομόνωση, μελέτη χρονικού προγραμματισμού, τοπογραφικό, και σύνταξη τευχών δημοπράτησης- αρχιτεκτονικά-προυπολογισμός μελέτης αρχιτεκτονικών- τεχνική περιγραφή ( που ειδικά για το τελευταίο όπως κατάλαβα από παλιά ποστ είναι τα γνωστά τεύχη προυπολογισμού των εμπορικών προγραμμάτων.)???

4. για τον υπολογισμό των αμοιβών ισχύουν τα κάτωθι??

αρχιτεκτονικά - με το σύνολο του προυπολογισμού του έργου

στατικά - το 30% αυτού

παθ. πύρο - το 2% αυτού

θερμο- το 5% αυτού

χρονικός προγραμματισμός και τεύχη δημοπράτησης - με το σύνολο του προυπολογισμού του έργου.

ευχαριστώ!

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.