Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Το ΤΕΕ για κάποιο λόγο σε κάποιους υπολογισμούς έχοντας όλα τα δεδομένα ίδια με προγράμματα της αγοράς βγάζει παραπάνω προϋπολογισμούς και συνεπώς και αμοιβές. Δεν δικαιολογούνται θεωρώ και δεν ελέγχονται αφού δεν δίνεται ο αναλυτικός τρόπος υπολογισμού της αμοιβής (με συνάρτηση). Γι αυτό (έχω καταλήξει και πιστεύω) και αναφέρεται οτι δεν πληρούνται τα ελάχιστα κριτήρια προϋπολογισμού αλλά μπορεί να υποβληθεί.Και παρεπιπτόντως δε ζητάει το ΤΕΕ,αν βάλουμε τον μικρότερο προυπολογισμό, στοιχεια για αυτό. Συγκεκριμένα μου γίνεται συνέχεια αυτό στον περιβάλλοντα χώρο,στα τεύχη και στον χρονικό. Όλο αυτό μας συμφέρει ως προς τις αμοιβές αλλά νομικά (και ηθικά) δεν ξέρω που στηρίζεται (όπως όλες οι αυξήσεις του ΤΕΕ)..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγκεκριμένα μου γίνεται συνέχεια αυτό στον περιβάλλοντα χώρο,στα τεύχη και στον χρονικό.

 

Ειναι θεμα ρυθμισης παραμετρων . Αν βαλεις πχ στον χρονικο 0,1 συντελεστη αντι 0,2 τοτε ταυτιζεται.

 

Και παρεπιπτόντως δε ζητάει το ΤΕΕ,αν βάλουμε τον μικρότερο προυπολογισμό, στοιχεια για αυτό.

 

Και πως παιρνεις κωδικο πληρωμης ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ σε μερικά εργα (όπως ανέφερα χρονικό,περιβάλλοντα κτλ,που παρεπιπτόντως ότι και να αλλάξεις (0.1, 0.2 και όλες τις παραμέτρους πάντα βγαίνει μεγαλύτερο του ΤΕΕ) λέει ότι μπορεί να μην πληρεί το έργο τα ελάχιστα κριτήρια στο συγκεκριμένο προύπολογισμό αλλά μπορεί να υποβληθεί.Αυτό όμως το παρατηρώ μόνο στις συγκεκριμένες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω παλι εχω...το αναποδο προβλημα!

Θελω να προτοκολλησω μια αδεια (την πρωτη μου!), και πρεπει να πληρωσω καποια minimum (μελετη αρχιτεκτονικων, πυρασφαλειας, περιβαλλοντος χωρου, τευχη προυπολογισμου και χρονικο προγραμματισμο), σωστα?

Στο civil μου βγαζει ενα ποσο 3500 Ευρωπεριπου.

Καταχωροντας τα στοιχεια στο site του ΤΕΕ για να παρω κωδικο πληρωμης...μου βγαζει ενα ποσο...ουτε 700 Ευρω!!

Τι γινεται? Γιατι τοσο μεγαλη διαφορα και γιατι τοσα λιγα το ΤΕΕ?

Μηπως κανω καποιο λαθος στην εισαγωγη στοιχειων στο ΤΕΕ?

---S.O.S---

Link to comment
Share on other sites

Irini επειδη η εισαγωγή στοιχείων στο ΤΕΕ θέλει κάποια προσοχή ίσως εκεί είναι το λάθος. Αν θέλεις στείλε τα στοιχεία που δίνεις για να τα τσεκάρουμε και με τα δικά μας προγράμματα μήπως και σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για μια ισογεια πετρινη κατοικια εμβαδου 142,45 τ.μ. + 9,92 τ.μ. ημιυπαιθριοι. Αγροτεμαχιο 1246,92 τ.μ. εκτος οικισμου, αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλιση (ως προυπαρχον της 21-7-1964), με μεγιστη δομηση και καλυψη = 152,93 τ.μ. Βαζω και τον κωδικο μηχανικου εκτός έδρας (αποσταση 60 κμ). Αυτα νομιζω...ξεχασα κατι...?!

Οποτε για να πρωτοκολλησω τωρα την αδεια θελω να πληρωσω τις μελετες αρχιτεκτονικων,περιβαλλοντος χωρου, πυρασφαλειας, χρονικο προγραμματισμο (+ τευχη προυπολογισμου, που δεν βρισκω ομως κατι αντιστοιχο στο site Του ΤΕΕ)...

Δε μπορω να καταλαβω ΠΟΥ και ΤΙ κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Στο προγραμμα μου για τις αμοιβες, εκει που μου ζηταει ειφανεια περιβαλλοντα χωρου βαζω τη μεγιστη επιτρεπομενη καλυψη.

Στο site του ΤΕΕ...χμμ...δεν εχω βαλει πουθενα το τοπογραφικο σαν αμοιβη, οντως! Απλα στην ενοτητα "Κυριες Εργασιες", εχω βαλει Μελετη Αρχιτεκτονικων, Μελετη Παθητικης Πυροπροστασιας, Μελετη διαμορφωσης Περιβαλλοντα χωρου και Μελετη Χρονικου Προγραμματισμου. Τοπογραφικο και Τευχη Προυπολογισμου δεν εχω βαλει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα παραπάνω στοιχεία που έδωσες εγώ βγάζω (μόνο για μελέτη):

1. Αρχιτεκτονικά: 2237,19 ευρώ

2. Χρονικός προγραμματισμός: 423,00 ευρώ

3. Προμέτρηση και προϋπολογισμός: 48,02 ευρώ

4. Περιβάλλον χώρος: 369,62 ευρώ

5. Παθ. πυροπροστασία: 110,57 ευρώ

6. Εκτός έδρας: 427,98 ευρώ

 

ΣΥΝΟΛΟ: 3616,38 + 687,11(Φ.Π.Α.) = 4303,49 ευρώ

 

Τοπογραφικό: 109,93 + 55,64(Φ.Π.Α.) = 165,57 ευρώ (εκτός σχεδίου και ενδεικτικά 1 στάση για την πολυγωνομετρία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.