Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σιγμοειδής οπλισμός τοιχωμάτων - τοιχείων


 

Recommended Posts

π.χ. δηλαδη σε ενα τοιχωμα 30 χ 200 cm

και υψος 3 μετρα εχουμε επιφανεια 6 τετραγωνικων μετρων

οποτε θα πρεπει να μπουνε 24 σιδερα s

σωστα?

τα οριζοντια σιδερα στον κορμο ειναι παντα απο εξω απο τα κατακορυφα και και θα πιανονται και τα δυο ταυτοχρονα!

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα S μπαίνουν μόνο στον πλέγμα και όχι στις κρυφοκολώνες.

Θα τα πιάσεις εκεί που "σταυρώνονται" τα οριζόντια με τα κατακόρυφα, στην ένωσή τους δηλαδή για να συγκρατούνται και τα δύο.

 

Διάβασε και αυτό:

Ε.Κ.Ω.Σ. 18.6.1 (Σχόλια):

".........Ο σιγμοειδής οπλισμός θα συγκρατεί και τις κατακόρυφες και τις οριζόντιες ράβδους".

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!

θέλω τα φώτα σας στο εξής πρόβλημα που με απασχολεί:

Σε τοιχία υπογείου μπορεί ο σιγμοειδής οπλισμός (4Φ8/τμ)να αντικατασταθεί με σίδερα διαμορφωμένα σε σχήμα Π;

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω αντικατάσταση γίνεται πολύ συχνά στην πράξη αλλά δεν είναι το ίδιο.

Ο σιγμοειδής προσφέρει κατά την γνώμη μου καλύτερη περίσφιξη του τοιχείου. Το "Π" έχει καλύτερη συμπεριφορά στην διάτμηση.

 

Συνήθως τα τοιχεία υπογείου δεν έχουν ιδιαίτερες καταπονήσεις και απαιτείται ο ελάχιστος οπλισμός. Σύμφωνα με τον κανονισμό όμως απαιτείται σιγμοειδής και όχι "Π"

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι να αγκυρωθούν τα άκρα του οπλισμού. Η "πατροπαράδοτη" τεχνική θέλει σιγμοειδή μορφή του οπλισμού με τα άκρα λυγισμένα κατά 135°. Αλλά μπορούν και να είναι μορφής "Π" (με τα άκρα κεκαμένα πάλι κατά 135°) ή άλλης παράξενης μορφής. Έχω την εντύπωση πάντως ότι η μορφή "S" είναι η ευκολότερη στην τοποθέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.