Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Για πληροφόρησή σου και μόνο.

Η πτυχιακή είναι εκτός εξαμήνων + 6 μήνες πρακτική (αλήθεια εσείς γιατί δεν κάνετε) + 8 μαθήματα επιλογής εκτός εξαμήνων. Θες κι άλλο, όλα τα τεχνικά μαθήματα έχουν και εργαστήριο με διπλές εξετάσεις - εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η όλη κουβέντα δεν οδηγεί πουθενά.

 

Είναι γνωστό πως πολλά διδάσκονται σε ΤΕΙ και Πανεπιστήμια (όπως διδάσκονται ...) και την ίδια στιγμή οι καφετέριες είναι μπίμπα από φοιτητόκοσμο.

 

Το μοντέλο κατέρρευσε . Μηχανικούς έχουμε για 5 Ελλάδες , έργα δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν για πολύ καιρό όπως δείχνει .

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ, αλλά δεν φταίνε οι μηχανικοί ΤΕ. Ούτε είναι οι υπαίτιοι ώστε να είναι μόνιμα στην "άμυνα" έχοντας συνέχεια απέναντι την παράγκα και τα "κολλητήρια" της.

Λύσεις υπάρχουν κι εσείς οι ίδιοι τις έχετε αναφέρει, αλλά μονίμως κοιτάνε την "εύκολη" λύση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι σε ενδιαφέρει-σε ξεκουράζει-σε αγχώνει-...-... τελικά θέλεις να συμμετέχεις πάντου. Σε άλλα φόρουμ (διαφορετικά) πηγαίνω στο τέλος (σαν το βιβλίο που το διαβάζω ξεφυλλίζοντας....10 σελ αρχή+10 σελ τέλος - και τελος)

 

Επειδή όμως το διαβάζω απο την αρχή το θέμα κανα "δυό" παρατηρήσεις απο τη μεριά μου:

 

...Οσες μείνουν με ξεκάθαρα δικαιώματα. Αρκετά με τις πολιτικές σκοπιμότητες..

-Στάνταρ

 

"οι ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΟΙ θα μπορούν να φτιάχνουν εφαρμογές στο google που θα δείχνουν ΜΟΝΟ μεχρι 1500 στρεμματα και δε θα είναι σε ΕΓΣΑ, και μετά απο 30 χρόνια θα επεκτείνονται στα 2500 αφού περάσουν εξετάσεις του ΤΕΕ"

-Χιουμοριστικό με αρκετό νόημα.... (+)

 

Είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα. Τα μυαλά, οι επιστήμονες, και οι καλύτεροι, (και το εννοώ) να φοβούνται τους κουμπούρες... Να θεωρούν ότι ένα έτος παραπάνω, πρέπει να τους εξασφαλίσει μια ζωή......

-Αν θες βάλε και κάτι καφέδες στις πανελλήνιες που οι περισσότεροι δεν ήπιαμε και κάτι μερούλες (λίγες) με το βιβλίο στην τουαλέτα (όχι πεντχάουζ)...

 

Για πληροφόρησή σου και μόνο.

Η πτυχιακή είναι εκτός εξαμήνων + 6 μήνες πρακτική (αλήθεια εσείς γιατί δεν κάνετε) + 8 μαθήματα επιλογής εκτός εξαμήνων. Θες κι άλλο, όλα τα τεχνικά μαθήματα έχουν και εργαστήριο με διπλές εξετάσεις - εργασίες.

-Εντάξει δεν ξέρω για τα υπόλοιπα. Αλλά και εγώ είχα ένα θείο για πρακτική στην τράπεζα.Ή όχι; (δεν ειρωνεύομαι)

 

 

 

----Πάντως στα περίπου 110 posts μόνο τέσερις (4) Π.Μ. έχουν καταθέση την άποψή τους

- (ως Πολύ Έξυπνος) Το είχα καταλάβει από την αρχή.... Εσείς οι 4 μας τρώτε το ψωμί.

Προς τον κύριο συντοστη: Παρακαλώ τον αποκλεισμό τους από το θέμα και ban από το forum.......

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω κύριοι πως για άλλη μια φορά ξέφυγε η κουβέντα...Καταλήξαμε πάλι να μιλάμε για πόσα χρόνια είναι η μια σχολή,πόσα η άλλη, πόσο διαβασε ο ένας, πόσο διάβασε ο άλλος και πάει λέγοντας.

Καταλήγουμε στο αν ειχαν οι πατεράδες ολωνών μας λεφτά για πέταμα,θα σπουδάζαμε σε μια Χ ρουμανία και θα γυρνουσαμε όλοι πίσω γκράντε πολ/μηχ,μηχ/μηχ/,τοπ/μηχ και πάει λέγοντας...

Φτάνω σε σημείο να τους λέω "μάγκες" αυτούς...

 

Στο διαταύτα. Εγώ ερωτώ με τη σειρά μου τι θα γίνει με όλους δαύτους (βάζω και μένα μέσα) που βιοπορίζονταν με τοπογραφικά.

Κάποιοι το ασκούν επι σειρά ετών.

Κάποιοι έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα για εξοπλισμούς.

Για στοιχεία.

Κάποιοι αφιέρωσαν απιστευτο κόπο ή και χρήμα για να στήσουν ένα αρχείο.

Και πηγαίνει λέγοντας.

Διότι όλα ομορφα και ωραία στα λόγια.Αλλά στη πράξη τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος χώρις να θέλω να υποτιμήσω τους συναδέλφους τοπογραφους ΤΕ,πως δηλαδή αξιώνετε να έχετε ακριβώς τα ίδια δικαιώματα απο τη στιγμή που εσείς κοπιάσατε πολύ λιγότερο αφενός να εισαχθείτε στη σχολή και αφετέρου να την τελειώσετε - είτε λόγω επιπεδου σπουδών είτε λόγω λιγότερων μαθημάτων - εμείς δηλαδή μ@λ@κες είμαστε;

 

Οχι,δεν σας είπε κανείς μ_λ_κες και καλά κανάτε που διαβάσατε και τελειώσατε κ ένα Πολυτεχνείο,αν διάβαζα κ εγώ περισσότερο,Πολυτεχνείο θα πέρναγα..Απλά το θέμα καταντάει αηδία,να βγάζεις μια σχολή Ανώτατη (με τον Νόμο) και να βγαίνεις στην παραγώγη και να σου κοβούν αυτο που έμαθες να κάνεις, σου παίρνουν το ψώμι μέσα απο το χέρια..ενώ κάποιοι άλλοι με παραπλήσια σχόλη(Αρχιτέκτονες, Ηλ.Μηχ.,Π.Μ.) να έχουν περισσότερα δικαιώματα γιατί απλά είναι Μηχανικοί ΠΕ.. κ τόσα χρόνια σπούδων και εξόδων(σπούδασα μακριά από την πόλη μου) ΤΖΑΜΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Να σου το πώ με απλά λόγια,διότι τα πολλά λόγια είναι φτώχεια και δή,τα γραπτά.

 

Η αγιά χαρά των ΑΤΜ θαναι,να αρχίσουν να συντάσσουν οοοοοολοι τοπογραφικά.

Διότι αναγκαστικά θα τα υπογράφουν αυτοί,με το αζημίωτο φυσικά, απο τη καρέκλα τους και όλα θαναι μέλι γάλα.

Αλλά τι λέω, τώρα θα ακουστεί απο τους άμεμπτους: "ποτέ δεν υπογράφουμε ξένα τοπογραφικά"...

Οπότε κύριοι παράνομοι,εαν τους πληρώνουμε για την υπογραφή τους, τότε θα έιμαστε οι καλύτεροι όλων.

Πραγματικά δίχως ίχνος ειρωνείας, αυτό πιστεύω πως θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.