Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθαίνει η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο


aginor

Recommended Posts

JTB

 

ας πούμε οτι είμαι μορφωμένος, ας πούμε οτι είμαι και ρεαλιστής ας πούμε οτι βασικός σκοπος μου είναι να προστατεύσω 1 πράγμα, την μεσαία και την αδύναμη τάξη. Τι βλέπω και το βλέπω οχι επειδή είμαι μορφωμένος αλλα επειδή ζώ στην πιάτσα. Οι απολύσεις και πτωχεύσεις αυξάνονται εκθετικά, η ανεργία είναι στο 15,5 με πιθανότητα να φτάσει στο 17 μέχρι το καλοκαίρι (τουρισμός). Τα ταμεία αδυνατούν. Οι έχοντες είναι ήδη χρονικά σε πέραν της κρίσης εποχή, εχουν επενδύσει στο εξωτερικό, κλπ. Ο Μυτιληναίος είναι 500% επάνω απο πέρσι. Το δημόσια έργα καρκινοβατούν, η οικοδομή το ίδιο. Οι τράπεζες βγάζουν χρήματα απο τα χρήματα και εκτός και εαν δουν κίνηση δεν πρόκειται να κουνηθούν ενω θα παίζουν το παιχνίδι του μεγάλου χαμένου. Η ΕΕ μέχρι να κάνει τον δικό της οικο αξιολόγησης θα περάσουν μήνες η και χρόνια. Ακόμα βέβαια και εαν γίνει δεν θα μπορεί να πεί ξέρετε εσείς του βάζετε 3 εγω θα του βάλω 8, αλλα θα βάλει 4. Και με το 3 και το 4 δεν σωζόμαστε. Ακόμα και εαν δεν πληρώσει ΔΥ για 1 χρόνο δεν βγαίνει πλεονασματικός στο +4.3. Καθε 3 μήνες θα μας λένε κάντε και αυτό, θέλουμε και άλλα 50 δις και άλλα 10 δις κλπ. Πουλήστε, πουλήστε. Έρχονται και οι Τούρκοι και λένε 50-50 το Αιγαίο (20+20+ 60 οι Αμερικάνοι). Λέω λοιπόν για 40 χρόνια έχω δώσει για εξοπλισμούς 1 χρέος, εαν πάω στο 50/50 πεταμένα τα λεφτά + τον κόσμο που χάθηκε πιστεύοντας στο όνειρο της εθνικής κυριαρχίας. Ξέρω επίσης οτι αφού άνοιξε η κερκόπορτα αυτοί δεν θα φύγουν θα μου καθίσουν στο σβέρκο. Τι ξέρω. Ξέρω οτι στο εξωτερικό υπάρχουν ελληνικές καταθέσεις 400 δις (μαυρες, ασπρες, πράσινες, κόκκινες). Ελάτε εδώ κύριοι και επενδύστε χωρίς πόθεν έσχες για 3 χρόνια. Δεν θέλω πολλά θέλω να πιάσω τα 100 δις. θα εισπράξω 40 δις απο φόρους, ΦΠΑ, κλπ και θα μειώσω την ανεργία κατά 4-5 μονάδες. Στα 3 χρόνια επάνω μειώνω σταδιακά τους φόρους στο 15%. παώ στην Μέρκελ και της λέω κοιτάξτε αγαπητη μου αυτή την στιγμή έχω την δύναμη να κάνω τον Γερμανο να υποφέρει διαλύοντας την Ευρωζώνη. Τόσα χρόνια τρώγατε εις βάρος μας διότι ήμασταν κορόιδα και κουτοπόνηροι. Θα κύρηξω πτώχευση και θα βγείτε στο μάρκο. Μέχρι να οργανωθείτε πάλι ειδικά με τα ανοίγματα σας σε Πολώνια και Τσεχια θα σας πάρει 5 χρόνια να καταλάβετε το δολάριο/ευρώ/μάρκο. Η Κίνα σας περιμένει στην γωνία μαζί με την Αμερική. Σε αυτά τα 5 χρόνια θα χάσετε την μπάλα και εσύ θα πέσεις. Τι θέλω, να βγείτε και να πείτε οτι τα επιτόκια δανεισμού πριν του 2000 ήταν πλασματικά και κερδοσκοπικά και οτι όλο το χρέος θα πάει με 3% μέχρι το 2050. Δεν χάνεις τίποτα διότι ουτε κάνουμε κούρεμα, ούτε χρεοκοπούμε οπότε η μπάλα θα πάρει και την Πορτογαλία, Ισπανία (και μετά δεν σας σώζει τίποτα) και δανειζόμαστε κανονικά απο την ΕΚΤ (spreads κλπ δεν ξέρω απο αυτά είναι αμερικάνικα κόλπα). Κάνω βέβαια περικοπές δαπανών, κλπ. Αφού τα βρίσκω με την Μέρκελ πάω τώρα στην Γερμανία/Γαλλία και λέω παιδια προχωράμε στην εξόρυξη πετρελαίου και θέλω πλάτες για τον Τούρκο. Θα τον βάλουμε στην ΕΕ αλλα παίρνουμε τα πετρέλαια στο Αιγαίο. Ο Τούρκος θα βγάλει πιο πολλά στην ΕΕ απο το 20%. Δεν θα πάω στα 12 ναυτικά διότι θα του δημιουργήσω πρόβλημα εσωτερικό ενώ θα αφήσω τον Τουρκικό λαό να πιστεύουν οτι κέρδισαν. Αυτό που χρειάζομαι σαν μορφωμένος είναι να μπορώ διαπραγματεύομαι με τα παντελόνια πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ροδόπουλος καλά τα λες, με τη διαφορά ότι δεν είναι ελκυστική η Ελλάδα για επενδυτές, οπότε όσο φορολογικό κίνητρο κ να δωθεί, πάλι θα σκαλώσουν οι υπηρεσίες στη γραφειοκρατία κ αυτοί που μένουν στην απέξω στις ενστάσεις για (ασήμαντους?) λόγους.

 

Μόνο ο Παρθενώνας κ μερικά νησάκια είναι ελκυστικά πλέον, ένα εκ των οποίων η πατρίδα μου η Κέρκυρα.Πολύ θα ήθελα να σήκωνα γερμανική σημαία στο σπίτι μου, να ξέρω ότι τις υπηρεσίες τις διοικούν πλέον Γερμανοί Διοικητές, ότι θα ξυπνήσω το πρωί κ το μεσημέρι θα έχω τελειώσει τις δουλειές μου, ότι ο συνάνθρωπός μου και συνέλλην Δημόσιος Υπάλληλος θα έχει φάει περικοπές μισθού 40% κ θα δουλεύει με γερμανική πειθαρχία nine to five.....Έτσι, για να σφιξουν οι κώλοι.....

 

Θυμηθείτε, ο εμφύλιος ΕΡΧΕΤΑΙ

 

Τί μαύρα κ άσπρα ρε φίλε, εδώ η πρόταση είναι ψαλίδισμα χρέους κατά 25% με την αφορμή ότι ''υπάρχει η υποψία'' ότι οι δανειοδοτήσεις προέρχονταν από μαύρο χρήμα!

 

Μα και φυσικά προέρχονται από μαύρο χρήμα, ποιός είναι αυτός ο μάγκας ιδιώτης που χρηματοδοτεί κράτη αν δεν είναι έμπορος παιδικής σαρκός, έμπορος όπλων ή κόκας?Θα του πείς αυτού ''ντεν έχει να ξεπληρώσει?Είσαι κακούλης κ τα κρήματα ήταν μάμπρα?'' Τράβα πέστου το ως κράτος, να δούμε τί θα τρώμε μεθαύριο.....άμμο κ στάχτη σούπα θα τρώμε, αυτό θα τρώμε.......Οπότε δεν είναι κορόιδο ο νέος επενδυτής να έρθει, όταν ακούγονται αυτά τα σενάρια....

 

Θα πουλάμε μαρμαράκια του παρθενώνα στους τουρίστες για ένα 5ευρω.....

 

Οπότε μάγκες, δείτε το, μας κρατάνε από τα @@, ούτε ΚΙΧ δεν μας παίρνει να κάνουμε....κ όποιος μιλήσει για επανάσταση θα έχει αντιπαράθεση την κουβέντα για εμφύλιο, εγώ παντως για ραγιάδες πρασινοφρουρούς κ γαλανοφρουρούς δεν πρόκειται να επαναστατήσω.Κορόιδο μόνο στο στρατό πιάστηκα, που πήγα να υπηρετήσω στα κομάντα για λόγους τιμής......Μέρκελ κ πάλι Μέρκελ, να ζήσει χίλια χρόνια αυτή η άγια γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

και στην υποψια οτι παει καποιος πολιτικος να κανει μια τετοια κινιση, ανοιγουν οι γερμανοι τον βορθο και πετανε τονους λασπη. βγαζουν και 2 σκανδαλα σαν την simens (γιατι σιγουρα κρατανε στοιχεια) και παει ο φερελπις πολιτικος στα ταρταρα.

πιστευετε οτι θα αφηνε ποτε η Γερμανια να κανουμε τετοιο ανοιγμα??

Link to comment
Share on other sites

Το άνοιγμα είναι θέμα πυγμής και τρέλας. Μην ξεχνάς οτι έτσι μπήκε η Ελλάδα στην ΕΕ. Ο Καραμανλής είπε 2 παγκόσμιοι πόλεμοι και μας διαλύσατε, είμαστε οι κοιτίδα της Ευρώπης και μας λέτε δεν μπαίνουμε?

 

Λάσπη ας πετάξουν όσοι θέλουν έχουμε και εμείς για εξαγωγή, εκτός και εαν η ΚΥΠ το έκλεισε το μαγαζί. Να το πω και αλλιώς, την λάσπη την φτιάχνεις εαν σαν κράτος δεν ξέρεις να φτιάχνεις λάσπη για να κερδίσεις στα σημεία τότε να το κλείσεις το μαγαζί. Να πάρω τα υποβρύχια και να πώ κυρία Μέρκελ πώς η Ελληνική και η Γερμανική Δικαιοσύνη θα πρέπει να συνεργαστούν για να σταματήσουμε τέτοια προβλήματα στην Ευρώπη τα οποία θέτουν σημαντικά προβλήματα ευνομίας στο κύρος και της ΕΕ και της Γερμανίας και το λες χωρίς προειδοποίηση και σε κοινή συνέντευξη τύπου.

 

Δεν είμαστε ελκυστική σαν χώρα!!!!

 

Το αλλάζουμε αυριο. Οχι fast track μιλάμε για Rapid Track. Δηλαδή πιστεύεις οτι υπάρχει κράτος που περιμένει για κάτι που θέλει να υπογράψει ο προϊστάμενος Β? Τραβάς υπουργική και υπογράφεται μετά με το πάσο σας ή να το κάνουμε και πιο λαϊκά, Υπογραφή τώρα ή μετάταξη, διάλεξε.

 

Πήρα και φόρα. Το Υπουργείο δεν συγκρατεί της αυξήσεις των προϊόντων.

 

Λοιπόν ελά εδω ρε δήμε και άνοιξε δημοτικό σουπερμαρκετ με κέρδος 10%. Θα πουλάς κατα βάση Ελληνικά προϊόντα. Θα βάλω και τον καλύτερο αρχιτέκτονα να τα σχεδιάσει, θα το δώσω με διαγωνισμό σε ιδιωτική εταιρεία σαν τα κυλικεία με τιμές που ελέγχονται απο μένα. Το ξεκινάω στα Εξάρχεια που τα παιδιά θα το αγκαλιάσουν. Οι τιμές μου θα βγούν στο 30% κάτω. Το πρώτο εξάμηνο θα μου την πέσουν με προσφορές, μετά με περί αθέμιτου ανταγωνισμού (δεν είναι διότι το διαχειρίζεται ιδιώτης και να σου πώ και κάτι θα βάλω τον Βαρδινογιάννη να το κάνει μαζί με τα άλλα μεγάλα παιδιά έτσι διότι αυτοί τόσα χρόνια στα καράβια κάτι ξέρουν στο να λύνουν προβλήματα) μετά που θα δούνε να χάνουν μερίδιο της αγοράς θα τις ρίξουν και αυτοί. Τι θα κάνει το ΚΚΕ και ο Τσίπρας θα μου πούν για το κεφάλαιο την στιγμή που θα βάζω τις τιμές online με 30% κάτω? Θα μπούνε πίσω στην φωλιά τους και στο τέλος θα πούνε και μπράβο διότι διαφορετικά θα χάσουν ψήφους. Μην μου πείτε για απολύσεις απο τα καρτέλ διότι θα τους παίρνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλος, θέλει μεγάλη μαγκιά να γίνει αυτό...

Εδώ είναι που κολλάει και η ρήση "Ας ματώσουμε, αρκεί να τελειώσουμε"

 

Έχουμε λοιπόν εμείς το σθένος να διαπραγματευτούμε το χρέος μας ή θα παραμείνουμε απλά ζητιανάκια να λέμε ναι σε ότι μας διατάζουν?

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

καμία μαγκιά δεν θέλει. Σαν Ελλάδα έχουμε ένα μεγάλο όπλο. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία μας που ελέγχουμε το παιχνίδι σαν τον τρελό του χωριού. Έχουμε και τα άλλα τρια τρελά γουρουνάκια (Ισπανια, Ιταλια, Πορτογαλία), έχουμε και την Λιβύη, Αίγυπτο και το πετρέλαιο στα ύψη και είναι η καλύτερη περίοδος για να παίξουμε και εμείς. Ο Ομπάμα δεν τον παίρνει να κάνει ταρζανιές διότι τον έχει δέσει η FEd, ο Πούτιν παίζει το παιχνίδι της ενέργειας οπότε εαν του πάω το πετρέλαιο καμιά 10 δολάρια επάνω θα κάνει πάρτι. Ο Τούρκος δεν πρόκειται να κουνηθεί διότι μετά απο 20 χρόνια είναι θετικός και με ανάπτυξη και πάντα ήτανε στην φωτοβολίδα άσε που δίνω και άσυλο στον Καντάφι και το έχω να κάθεται με τους μουσουλμάνους σούζα. Ο Σαρκοζί πάει για διακοπές διαρκείας και η Μαρί περιμένει. Οι Αγγλοι τώρα κατάλαβαν οτι χρωστάνε και η Αμερική δεν τους σώζει. Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι οτι η Γερμανία ζεί απο τους 26. Στην Αμερική δεν τραβάει με τίποτα και ξεπουλάει τα αυτοκίνητα με 40% κάτω. Δεν λέμε για άρματα μάχης, κλπ. Να μην γελάσω, εκεί δεν έχει μίζα και θα το κάνω έχει μην παίζεται με τα μεγάλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο για να γίνουν αυτά που λες πρέπει αυτοί που διαχειρίζονται την εξουσία να μην είναι υπάλληλοι των Αμερικάνων, Γερμανών, Γάλλων κτλ. Η ιστορία μέχρι τώρα δείχνει ότι είναι

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν καταλαβαινω.

 

αμ εγώ!!!

 

Να μην γελάσω, εκεί δεν έχει μίζα και θα το κάνω με το έτσι θέλω. Εχει μην παίζεται με τα μεγάλα παιδιά.

 

Κώστα για να γίνουν αυτά που λες πρέπει αυτοί που διαχειρίζονται την εξουσία να μην είναι υπάλληλοι των Αμερικάνων, Γερμανών, Γάλλων κτλ. Η ιστορία μέχρι τώρα δείχνει ότι είναι

 

Ποιός είναι ο Κώστας? Χρήστος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.