Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθαίνει η κρίση στον κατασκευαστικό κλάδο


aginor

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Ροδόπουλος:

Στα παραπάνω λεγόμενά σας (σε αυτά που αναφέρεστε σε εμένα ξεκινώντας) δεν μπορώ να διαφωνήσω... και σωστά είναι και εφικτά... παραμένουν όμως μια ακόμη πρόταση, μια ακόμη θεωρία... και εύλογα αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν όλα αυτά τα προφανή και τα σωστά που τα σκέφτονται και τα επεξεργάζονται κάποιοι απλοί άνθρωποι σε καθημερινές κουβέντες... να είναι απλώς θεωρίες και να μην αναφέρονται καν ως προοπτικές στις συνεννοήσεις και διαπραγματεύσεις των ηγετών.

Κάτι δεν ξέρουμε, κάτι δεν λέμε καλά...

Το μόνο πράγμα που μπορώ να βασίσω τη σκέψη μου είναι η αλήθεια και ο εαυτός μου.

Ολη αυτή η συλλογικότητα μου φέρνει φόβο και αβεβαιότητα.

Ολη αυτή η αγάπη των κρατών μου δημιουργεί τεράστια ερωτηματικά.

Ας δούμε τί μπορούμε να κάνουμε εμείς για εμάς... μετά από κάθαρση από το λαό και όχι από τη δικαιοσύνη... μετά από "εξαγνισμό" των λέξεων που έχουν κουρελιαστεί από αυτούς τους αχρείους.

Link to comment
Share on other sites

Déjà vu

Πώς ξεχνάνε οι άνθρωποι !!!

Ο κρατισμός κατέστρεψε την χώρα για τουλάχιστον 30 χρόνια και ακόμα ονειρευόμαστε τίς επενδύσεις που θα κάνουν πολιτικοί και μανδαρίνοι δημόσιοι υπάλληλοι και δημοτικά μπακάλικα να ελέγξουν την αγορά.

Και το The Mall επένδυση του Δήμου ήταν (μιά από τίς πολλές) και τώρα τα δικαστήρια ψάχνουν να δούν που πήγαν τα λεφτά, τους Γεωργικούς συνεταιρισμούς, την ΚΥΔΕΠ και τις "ενισχύσεις" τους την δεκαετία του 90, θα τα πληρώνουμε για αλλά 30 χρόνια και ο Αστακός fast track ήταν, αλλά τον πολέμησαν με λύσσα ακόμα και καθηγητές πολυτεχνείων επειδή δεν ταίριαζε στο κρατικιστικό προφίλ και ήταν μόνο ιδιωτική επένδυση.

Πόσες είναι οι κρατικές επενδύσεις που παρήγαγαν πλούτο για αυτήν την χώρα ; Πότε πραγματικά υπολογίσαμε το καθαρό αποτέλεσμα της λειτουργίας των κρατικών μονοπωλίων και είδαμε ότι αυτή είναι η ποιό συμφέρουσα οικονομική λύση για την κοινωνία συνολικά (και όχι για τους γραφειοκράτες και τα διορισμένα κομματόσκυλα ; )

Έχουμε ξεφτιλιστεί παγκοσμίως σαν ζήτουλες και εμείς μας φανταζόμαστε σε διεθνή παιχνίδια και σκληρές στάσεις με υπομόχλιο τα πετρέλαια του Αιγαίου !!!!! Η Ελλάδα είναι το 0,81% των εξαγωγών της Γερμανίας, όποια δικά μας χαρτιά είχαν, τα πέρασαν ήδη στην ECB και εμείς θα πάμε να τους πουλήσουμε τσαμπουκά, ότι ; δεν θα αγοράζουμε ανταλλακτικά για τα φανάρια της τροχαίας ; η την σήμανση του Μετρό ; Μήπως τα όπλα, γιατί θα μας τα φτιάχνει η κρατική επένδυση της ΕΛΒΟ και της ΕΑΒ ;

Εάν δεν ξεκολλήσουμε ιδεολογικά από το να περιμένουμε το κράτος πατερούλη να δώσει λύση, εάν δεν καταλαβαίνουμε ότι πλούτο δημιουργεί μόνον η ιδιωτική προσπάθεια και η επιδίωξη κέρδους, πολύ σύντομα θα απλώσουμε το (σοσιαλιστικό) μαντήλι μας, όπως μας είπε και ο Τούρκος, τί θα τον κάνουμε αυτόν είπαμε ; μετά βέβαια από αυτό που θα κάνουμε στην Μέρκελ και στον Σαρκοζί.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ροδοπουλε, θα σου πω ενα πολυ απλο πραγμα, που δεν το εχεις λαβει υπ οψιν σου.

 

Δεν ειμαστε σε πλεονεκτικη θεση, το αντιθετο μαλιστα, ειμαστε δεμενοι στον πασσαλο εκτελεσης κ περιμενουμε τον ταγματαρχη να φαει το πρωινο του κ μετς να δωσει το πυρ.

 

Απο συζητησεις με φιλους καθηγητες Οικονομικων πανεπιστημιων εχω να σου πω τα συμπερασματα που εχουμε καταληξει.Αυτη τη στιγμη οι δανειστες μας δεν εχουν κανει ακομη εκτιμηση του αν τους κοστιζει λιγοτερο απο το χρεος μας να μας πεταξουν στα ταρταρα μια για παντα, σβηνοντας μας απο το χαρτη.Δηλαδη, δεν εχουν γινει οι κοστολογησεις του σεναριου αν φυγουν τα piigs απο το γιουρο ποιο θα ειναι το long run effect...διοτι το short run ηδη το εχουν προσδιορισει κ ξερουν οτι δεν βγαινει, για αυτο ακριβως το λογο το μονο που εκαναν με το ταμειο στηριξης ηταν ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ.

 

Απο φιλους σε ελληνικες τραπεζες ηδη σου μεταφερω οτι γινονται αναχρηματοδοτησεις δανειων σε ξενα νομισματα.

 

Ο ΓΑΠ μια χαρα τα ξερει αυτα κ κανει τη μαιμου, ολοι οι υπολοιποι ελληνες τι ***** κανουν θα ηθελα να ηξερα, σε ποιο πλανητη ζουν?Μηπως ειμαι μονος μου στη δικηρ μου παγματικοτητα κ ολοι οι υπολοιποι τρωνε παπαρουνοσπορο που τους επιασε το πατριωτικο τους?

 

Παρτε με στα σοβαρα αν θελετε....

Link to comment
Share on other sites

jkar

 

δεν είπα να κάνουμε κρατικά μονοπώλια. Είπα οτι το 0.81% έχει μεγάλη δύναμη διότι παρασύρει απο πίσω και άλλους. Σαν κράτος δεν βάζω ΜΙΑ τα βάζει πάλι η ιδιωτική πρωτοβουλία. Τώρα γιατί να σε πείσω σε κάτι που διαφωνείς? δεν πάω για πολιτικός ούτε κυνηγάω ψήφους. Η ξεφτίλα είναι θέμα των μεγάλων κομμάτων και μερικών προσώπων. Για τα φανάρια θα βρώ και Κινέζους. Αντίθετα είμαι κατα του κρατισμού θέλω το ιδιωτικό κεφάλαιο να βγάλει κέρδος αλλα θέλω και θέσεις εργασίας και πραγματικό ανταγωνισμό.

 

[email protected]

 

σε παίρνω πολύ σοβαρά διότι ακριβώς τις ίδιες και χειρότερες πληροφορίες έχω και εγώ και πραγματικά ξέρω οτι τράπεζες ήδη κινούνται εκτός των πυλών. Βρίσκομε λοιπόν μπροστά απο το απόσπασμα, τι κάνω περιμένω να μετρήσω την ταχύτητα της σφαίρας?

Link to comment
Share on other sites

@[email protected]

Δημιουργείται λάθος εντύπωση από αυτά που γράφεις. Δεν υπάρχει ένα "διευθυντήριο πιστωτών μας" ας πούμε, που να αποφασίζει συνολικά με μιά ενιαία στάση.

Υπάρχουν όλων των ειδών δανειστές, Τράπεζες, ιδιωτικές και κρατικές, υπάρχουν χρηματιστικά σχήματα, ταμεία ασφαλιστικά, ιδιωτικά και δημόσια και όλα τα παραπάνω Ελληνικά και ξένα. Οι ξένες τράπεζες θα χάσουν λίγα, οι ελληνικές πολύ περισσότερα, τα ξένα ταμεία θα χάσουν αρκετά, τα ελληνικά θα καταρρεύσουν, οι πολιτικοί θέλουν το ευρώ και θα προσπαθήσουν πολύ για να μην αποτύχει, αλλά δεν θα κάτσουν να κλάψουν και δεν θα διαλυθεί η EU, εάν οι Έλληνες δεν έχουν να φάνε. Απλά θα χαλάσουν μερικές στατιστικές. Όλες οι Ευρωπαϊκές οικονομίες βοηθιούνται με την EU, και όχι μόνον η Γερμανία, εάν δουν ότι δεν τις συμφέρει πιά θα το διαλύσουν το μαγαζί, όχι επειδή θα πτωχεύσει η Ελλαδίτσα.

Ανάμεσα σε όλα αυτά τα πολύπλοκα συμφέροντα, έχουμε μια μικρή ελπίδα να ελιχθούμε και να πάθουμε την μικρότερη δυνατή ζημιά. Δες τε αυτόν εδώ που τα εξηγεί καλύτερα από εμένα.

Ξαναλέω όμως ότι στο θέμα του χρέους δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα, το πρώτο, το αναγκαίο και αυτό που πρέπει και μπορούμε να κάνουμε σαν χώρα είναι η δημιουργία πλούτου που θα ελαχιστοποιήσει το πρωτογενές έλλειμμα και το ισοζύγιο πληρωμών. Από εκεί ξεκινάει ή οποιαδήποτε λύση. Γράφουμε σελίδες και σελίδες για πράγματα που είναι αυτονόητα πλέον σε όλη την Ευρώπη, μιλάμε για τίς παγκόσμιες αγορές κλπ κλπ που δεν μπορούμε να επηρεάσουμε σε τίποτα και αυτά που πρέπει και μπορούμε να κάνουμε ούτε τα ακουμπάμε.

 

@Ροδοπουλος

Δεν γράφω για να πείσω κανέναν, γράφω την άποψή μου και επισημαίνω αυτό που νομίζω ότι είναι λάθος και μας δημιουργεί πρόβλημα σαν χώρα, πολίτες, μηχανικούς κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.lancs.ac.uk/staff/whittaj1/euro.pdf

 

http://finance.yahoo.com/news/What-Happens-If-Greece-Really-usnews-3747443040.html?x=0

 

και το ξαναλέω έχουμε την δύναμη να απαιτήσουμε α) όλο το χρέος στο 3% με αποπληρωμή σε 50 χρόνια (χάνονται μόνο οι τόκοι) + νέα ομόλογα 50 δις στο 3%, β) έχουμε την δυνατότητα να διαπραγματευθούμε οτι διαφορετικά πολλοί θα χάσουν και το κεφάλαιο, γ) στην λογική αυτή μπορούμε να πούμε κύριοι έχουμε ορυκτό πλούτο στο Αιγαίο και εαν το βγάλουμε σε 5 χρόνια θα είμαστε πλεονασματικοί αφού μειώσουμε τα έξοδα του δημοσίου με αποτέλεσμα να σταθεροποιήσουμε το Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχει συνειδητοποιησει κανενας τι σημαινει πτωχευση.

 

Στη δικη μας περιπτωση σημαινει οτι δηλωνουμε αδυναμια αυτονομιας. Εγκαθισταται κλιμακιο των δανειστων μας, οπως γινεται τωρα δηλαδη, με τη διαφορα οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΚΕΤΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ. Ξεχναμε μια για παντα τα 110 δις, κ σου λενε οι δανειστες: ποσα εβγαλες μεγαλε αυτο το μηνα? 5 δις απο φορους κλπ? Ωραια, τα 4 ειναι δικα μου για να αποπληρωσεις κ το 1 που σου απομενει το μοιραζεις στον κοσμο σε μισθους, συνταξεις, φαρμακα, εξοπλισμους.

 

Με λιγα λογια, χονδρικα θα παιρνει καθε μισθωτος του δημοσιου 5 ευρω μισθο, κ θα πρεπει να τα βγαλει περα. Κ αυτο θα τρεχει μεχρι να ανακαμψει η χωρα. Στις πρωην ΕΣΣΔ, ακομα δεν ανεκαμψαν, οι καταθεσεις των ιδιωτων εξαφανιστηκαν, οι αποζημιωσεις του κρατους ηταν της ταξης των 50 ευρω ανα πολιτη, γι αυτο κ μεταναστευσαν ολοι.

 

Το μονο που θα μας εσωζε προσωρινα σε μια τετοια κατασταση ειναι να ξεκινησουμε παλι απο το μηδεν αγροτικη παραγωγη, μιας κ τα πετρελαια και τα φυσικα αερια ειναι ταμμενα στους αμερικανους.

 

Ο καιρος για rapid track εχει περασει ανεπιστρεπτι φιλε ροδοπουλε, ειδες τι ωραια τα καταφεραμε στον αστακο.....

 

Εγω το μονο που βλεπω ως λυση ειναι πορνεια κ τζογος στο ελληνικο, με ταυτοχρονη παραχωρηση της εκμεταλλευσης των ακτογραμμων σε καθε ενδιαφερομενο.Ειναι το μονο ου ειμαστε καλοι να κανουμε, να ξεπουλαμε τη μανα μας για ψιχουλα.

 

Ραγιαδες.....

Link to comment
Share on other sites

Σε πλεονεκτική θέση θα είμαστε αν δεν είχαμε διαλύσει τα πάντα.

 

Τώρα στηριζόμαστε στο ότι δε συμφέρει στις ισχυρές χώρες της ΕΕ, να χάσουν τη χώρα από μέλος, διότι η γεωστρατηγική μας θέση είναι φιλέτο. Αυτό δεν τους εμποδίζει να εφαρμόζουν στον ασθενή θεραπείες σοκ.

 

Βασικό μας στήριγμα είναι ο Ομπάμα, που δε θέλει να αφήσει τους Γερμανικούς πειραματισμούς να καταστρέψουν μια ...σχέση δεκαετιών. Ετσι το ...ορφανό έχει θείο από την Αμερική.

 

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον κατασκευαστικό κλάδο; Χμ, πως τον είπατε τον κλάδο; Στην Κύπρο θα τον έλεγαν χαλαμάντουρο, δηλ. μια σειρά από ερείπια. Οσο γρηγορότερα το καταλάβουμε ότι τέλειωσε τουλάχιστον για μια δεκαετία το πάρτι της κατασκευής, τόσο γρηγορότερα θα αρχίσουμε να ψάχνουμε για εναλλακτικούς/παράλληλους τρόπους απασχόλησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.