Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κατασκευής σπιτιού


nikoskourtis

Recommended Posts

Δύο βεραντούλες παραπάνω στο σχέδιο μπορεί να είναι κάποιες χιλιάδες ευρώ, και τότε θα θυμηθεί την ... προφορική εκτίμηση που του έκανες χωρίς σχέδιο, και άντε να ξεμπερδέψεις.

 

Αρχικά θα συμφωνήσω και εγώ με τους συναδέλφους. Δεν μπορούμε να μιλάμε για προσφορά χωρίς ολοκληρωμένη μελέτη.

Από την άλλη, είναι άτοπο να γίνει μελέτη χωρίς οικονομικά δεδομένα. Οι επιλογές κατά το σχεδιασμό πρέπει να καθοδηγούνται από την οικονομική δυνατότητα χρηματοδότησης του έργου. Απλοϊκό παράδειγμα : μπορεί ο πελάτης να θέλει βεράντες γύρω τριγύρω στο κτίριο, αλλά αν συνειδητοποιήσει τι κόστος είναι αυτό (σκυρόδεμα, πλακόστρωση, κιγκλιδώματα, υδρορροές) θα δει οτι τελικά δεν τα θέλει και τόσο πολύ και προτιμά να επενδύσει αυτά τα χρήματα σε κάτι πιο χρήσιμο. Δεύτερο παράδειγμα : εξωτερική θερμομόνωση. Δεν πρέπει να το ξέρεις κατά το σχεδιασμό?

Για να γίνει μια ολοκληρωμένη μελέτη που θα οδηγήσει σε μια σωστή κατασκευή, εντός προϋπολογισμού και σε σωστό χρόνο χωρίς καθυστερήσεις από αλλαγές, πρέπει να έχει γίνει μια έρευνα των επιθυμιών του πελάτη και να τον κάνεις να καταλάβει οτι αυτο που σχεδιάζουμε είναι η δουλειά μας. Με αυτό το "χαρτί" στο χέρι, όπως συχνά αποκαλούν οι πελάτες τις μελέτες, μπορεί να έχει τον πληρέστερο έλεγχο του έργου.

 

Φυσικά το οικονομικό είναι μεγάλο ζήτημα. Οπότε για αρχή θα έλεγα να κάνεις μια εκτίμηση του πόσο φτάνει μια κατασκευή στην περιοχή σου για να έχετε ένα μέτρο για το μέγεθος τις κατασκευής. Εξήγησε του ότι όσο οικονομία και να κάνει (που ο Έλληνας νομίζει οτι μονάχος του θα τα πάρει όλα τσάμπα ) αν έχει λεφτά για 100τ.μ το πολύ να φτιάξει 105. 120 δεν θα φτιάξει και θα καταλήξει με ένα γιαπί και στην καλύτερη περίπτωση θα μένει στο υπόγειο μέχρι νεωτέρας...

Αφού γίνουν οι βασικές επιλογές, αρχίζει ο σχεδιασμός και μετά την ολοκλήρωση του έχουμε τελικό προϋπολογισμό.

καλή τύχη στο ξεκίνημά σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Το πιο σωστό πράγματι είναι να τον καλέσω να δω τι ακριβώς θέλει κι έπειτα είναι στο χέρι μου να τον πείσω να ξεκινήσουμε τα σχέδια ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε σε πραγματική βάση για το πως θα διαμορφωθεί το κόστος. Θα σας ενημερώσω αν τελικά πάρω τη δουλειά.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα.

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να υπολογίσω το κόστος οικοδομής μέχρι τα μπετά.

Έχω κάνει κάποιους υπολογισμούς αλλά ρωτώντας και συναδέλφους βλέπω μεγάλη διαφορά στην εκτίμηση κόστους.

Μπορεί κάποιος με εμπειρία να βοηθήσει;

Τα στοιχεία είναι τα εξής: Οικοδομή Υπόγειο, Πυλωτή, Α Όροφος και δώμα (με πρόβλεψη άλλων 4 ορόφων).

-Υπόγειο συν. επιφ: 113,24 μ2 

-Pilotis: επιφάνεια 113,2 από τα οποία η Είσοδος 17μ2

-Α Όροφος: 90m2 διαμέρισμα, κλιμακοστασιο 17μ2, Περίπου 7μ2 Ανοιχτοι ημιυπαιθριοι χώροι περίπου 20μ2.

-Δώμα 17μ2

-Εκσκαφή περίπου 574 μ3.

 

Η δική μου εκτίμηση είναι:  Πάντα για εργασίες μέχρι την ολοκλήρωση των μπετων!

Χωματουργικες εργασίες 7000 €

Υδραυλικές, Αποχέτευση 1000€

Ηλεκτρικές Εργασίες 1000€

Εργασίες Μονώσεων, Υγρομονωσεις 4000€

Εργασίες μπετου με την θεμελίωση 77000€

Λοιπές εργασίες, Καθαριότητες 500€

ΣΥΝΟΛΟ 90500€

-- Εδώ λίγο μπερδεύομαι σχετικά με το αν πρέπει να προσθέσω στην εκτίμηση κόστους επιπλέον Ανοιχτούς Ημ.Χωρους, Βεράντες και σκάλες στους υπολογισμούς μου.

Ένας συνάδελφος που ρώτησα, που έχει και εμπειρία, με πολύ γρήγορο τρόπο μου έβγαλε 60000€ σύνολο.

Ήδη η διαφορά είναι μεγάλη.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Όπως είπα  με εργασίες μέχρι μπετά. Η οικοδομή είναι στην Αθήνα.

Ευχαριστώ.

Edited by John5
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό: Θα υπολογίσεις από την στατική μελέτη ΑΚΡΙΒΩΣ τον όγκο των μπετών. Μπορείς και τα σίδερα αλλά χοντρικά για Αθήνα βάλε 120kgr στο κυβικό.

Μετά πάρε προσφορές για το μπετό, για τα καλούπια και για σίδερα και σιδέρωμα.

 

Σε αυτά που παραθέτεις χοντρικές εκτιμήσεις:

Το κόστος εκσκαφών είναι πολύ μεγάλο εκτός αν έχεις σκληρό βράχο. (Πάνω από 6-7ευρώ το κυβικό? Πάρε προσφορές και από αλλού)

Για τα μπετά είναι πολύ μεγάλο το κόστος? Εκτιμώ ΠΟΛΥ χοντρικά σχεδόν τα μισά.

Και τα υπόλοιπα πολλά μου φαίνονται (για μέχρι τα μπετά όπως λες)...

Αν θέλεις βάλε αναλυτικούς υπολογισμούς αλλά εγώ θα εκτιμούσα περίπου:

Εκσκαφές 4000€

Μπετά 40-50000€

Λοιπές εργασίες ως τα μπετά 3-4000€

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Γιάννη.

 

Δεν έχω ούτε καν Αρχιτεκτονικά Σχέδια! Μονο ένα τοπογραφικό πήρα στα χέρια μου.

Μια εκτίμηση προσπαθώ να κάνω για να γνωρίζει ο πελάτης αν μπορεί με τα χρήματά που διαθέτει να ολοκληρώσει την φάση των μπετων.

 

Ευχαριστώ Didoni.

Edited by John5
Link to comment
Share on other sites

+ απρόβλεπτα 8%

 

edit

(μαζί γράφαμε)

(χωρίς αρχιτεκτονικά δεν ισχύει κανένα 8%, είναι εντελώς διαφορετική η μεθοδολογία προεκτίμησες γενικής κατασκευής)

Προκοστολογιση γενικής κατασκευής = γενικόλογο κόστος με βάση μεσοσταθμικα άλλων κατασκευών.

Είναι εκτιμητικό κόστος και όχι προμετρητικό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τα μπετά θα είναι περίπου 250 κμ . Οπότε υπολόγισε υλικά , εργασία και ένσημα ΙΚΑ καθώς και διάφορα επιπλέον , όπως εμφανή , σκάλες , φαλτσόπηχες κλπ . Θα είσαι στο σύνολο περίπου 15 % λιγότερα , αλλά αυτή είναι τιμή κόστους με δική σου επίβλεψη και επιμέλεια και όχι βέβαια η τιμή που μπορεί να βρεί ο ιδιώτης , όπου θα τον δαγκώσουν όπου μπορούν .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για το ενδιαφέρον.

Θα ξαναδοκιμάσω με τα στοιχεία σας μήπως βγάλω πιο ρεαλιστικό κόστος από το αρχικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.