Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κατασκευής σπιτιού


nikoskourtis

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφοι καλησπέρα, σήμερα ήρθε πελάτης ο οποίος θέλει να του δώσω προσφορά για μελέτη και κατασκευή μιας μονοκατοικίας 120 τ.μ. ισόγειο και 50 τ.μ. υπόγειο-αποθήκη στη Βοιωτία. Θέλει να του πω πόσο θα κοστίσει μέχρι και την ολοκλήρωση του φέροντος οργανισμού. Κοινώς πρέπει να κοστολογήσω:

1)Άδεια δόμησης, 2)χωματουργικά, 3)Υδραυλικά, 4) ηλεκτρολογικά, 5)μονώσεις,6)σκυροδετήσεις, 7)ΙΚΑ, ΦΠΑ (από Πίνακα ΕΚΚ), μικροεργασίες

Από διάφορα sites βρήκα τιμές για όλα αυτά με πολύ μεγάλες αποκλίσεις...σε ένα site υπολόγισα 131.000 ευρώ και σε ένα άλλο 90.000 ευρώ

Μπορείτε να με κατευθύνετε ώστε να δώσω μία προσφορά που να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Πρόκειται για την 1η μου άδεια και πολύ θα ήθελα τελικά να την κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές Φ.Ο. εννοείς μόνο μπετά , η και τούβλα ?

 

Αν εννοείς και τούβλα και μόνωση του κελύφους και εγκαταστάσεις ομβρίων , τότε ανεβαίνεις .

 

Πές μας τι εννοείς γιά να σε βοηθήσουμε .

 

Οι τιμές που βρήκες είναι και οι δύο λάθος και μην συνυπολογίζεις την άδεια στο κόστος .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αποφύγεις την ενιαία προσφορά.

Κάνε του προσφορά για μελέτες - αδεια και δωσε του ενημερωτικά στο περίπου την κατασκευή.

Οταν θα κάνεις τις μελέτες κάνεις και την ακριβή προσφορά για την κατασκευή (σε στέρεα βάση πλέον).

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Athan. ...και ο BAS!

Δεν υπάρχει περίπτωση να κτίσεις μονοκατοικία με λιγότερο από 1200ευρώ/μ2 χωρίς το κόστος της άδειας μέσα...

Οπότε χοντρικά για μέσες λύσεις (όχι πολυτέλειες) βάλε 120Χ1200 = 144000

Βάλε και το υπόγειο 50Χ600=30000.

Οπότε ξεκινάς πάνω από 170.000 χωρίς το κόστος της άδειας (και του οικοπέδου εννοείται).

Χωρίς μελέτη όμως τζάμπα συζητάμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ο πελάτης μου θέλει μέχρι και τα μπετά, όχι τούβλα κλπ. Τα 1200 ευρώ/τ.μ. είναι μία λογική τιμή για μία τελειωμένη κατασκευή και σε αυτά προσθέτεις και την αμοιβή για την άδεια. Όμως εμένα με μπερδεύει στον υπολογισμό το γεγονός ότι έχω υπόγειο καθώς και ότι δεν ξέρω πως να υπολογίσω τα ενσημα στο ΙΚΑ...Τέσπα, καλή και η ιδέα να του πω τιμή αδείας πρώτα και μία προσεγγιστική προσφορά για την κατασκευή..Κάτι άλλο ως προς τιμές?

Link to comment
Share on other sites

...

Μπορείτε να με κατευθύνετε ώστε να δώσω μία προσφορά που να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

......

Έχετε κατασταλάξει με τον πελάτη έστω σε ένα βασικό αρχιτεκτονικό σχέδιο για την μονοκατοικία για να δώσεις τιμή που να ανταποκρίνεται στοιχειωδώς στην πραγματικότητα?

Θα είναι γραπτή προσφορά η τιμή που θέλεις να δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση θέλει να του δώσω τάξη μεγέθους,προφορικά. Πιστεύω αν του δώσω μία φυσιολογική τιμή, στη συνέχεια θα έρθει να συζητήσουμε αναλυτικότερα και επομένως θα μπορώ να του δώσω και πιο σωστή προσφορά. Απλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με άδεια πόσο μάλλον με κατασκευή οπότε μέσω έρευνας ότι βρω...

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου συνάδελφε, μπορεί και να σφάλω αλλά αν χειριστείς έτσι την πρώτη σου δουλειά τότε θα πάρει την όποια «τάξη μεγέθους» τιμή σου και θα το αναθέσει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα όπως και οι προλαλίσαντες να τον πείσεις ότι πρώτα πρέπει να εκδοθεί η άδεια, ή τουλάχιστον να ολοκληρωθούν τα σχέδια (με την κυριολεκτική έννοια να ολοκληρωθούν - τουλάχιστον αρχιτεκτονικά στατικά και ΚΕΝΑΚ), και μετά μπορείς να συζητήσεις ο,τιδήποτε για κατασκευή φ/ο.

Δύο βεραντούλες παραπάνω στο σχέδιο μπορεί να είναι κάποιες χιλιάδες ευρώ, και τότε θα θυμηθεί την ... προφορική εκτίμηση που του έκανες χωρίς σχέδιο, και άντε να ξεμπερδέψεις.

Υπάρχουν παράμετροι όπως στάθμη εκσκαφής, άμεσος περιβάλλων χώρος, που ούτε με τα σχέδια στο χέρι δε μπορείς να υπολογίσεις εύκολα, όχι με ένα νούμερο 120 τμ.

Επίσης αυτά τα site που είδες δίνουν μια πολύ πολύ γενική εικόνα, και κατ΄εμέ κακώς υπάρχουν, και δε λαμβάνουν υπόψη τις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής. Ενδεικτικά, μόνο και μόνο το κόστος αγοράς σκυροδέματος μπορεί να παίζει 20% ακόμα και στον ίδιο .. Δήμο (για περιφέρεια μιλάω)!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.