Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Ότι και όλοι οι υπόλοιποι που το χρωστάνε για οποιοιδήποτε άλλο λόγο (ανεργία, λόγω προτεραιότητας στη κάλυψη βασικών αναγκών κ.α. πολλά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια που εγκριθηκαμε αρκετοι σαν ενεργειακοι επιθεωρητες επαναφερω λιγο το θεμα για να καταλαβουμε καποια πραγματα...

 

Για ΠΕΑ λοιπον ειναι απαραιτητη η πληρωμη ΤΣΜΕΔΕ μονο; ΦΕΜ ειναι υποχρεωτικο;

 

Οσον αφορα τα ιδιωτικα συμφωνητικα και την περιληψη αμοιβης απο το συστημα αμοιβων ΤΕΕ, πρεπει κ οι 2 να παραδοθουν υπογεγραμμενες απο τον πελατη στην εφορια; Εντος ποσο καιρου;

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο. ΑΠΥ και συμφωνητικό και τίποτα περαιτέρω.

 

Μάλιστα όταν είχα κάνει πέρυσι τα σεμινάρια των μονίμων είχα ρωτήσει για το θέμα τον εισηγητή που ήταν και προσωρινός και μου είε κι αυτός το ίδιο. Μόνο ΦΠΑ και τπτ άλλο.

 

Τώρα άλλοι πληρώνουν και ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ, ενώ έχω ακούσει και για καταθέσεις στην ΕΤΕ της αμοιβής, ό,τι θεωρείς ότι είναι σωστό κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Κόψε μία ΑΠΥ και καθάρισες......Τι να πληρώσεις παραπάνω έτσι όπως πάει φουλ για 50άρικο? Για μισό και 1 ευρώ να στηθείς στην τράπεζα? Εδώ δεν δίναμε τις καλές εποχές στα ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι ποιό είναι το "θεωρητικά σωστό", το "νόμιμο με βάση το νόμο!!!" και όχι το "νόμιμο, επειδή συνήθως πληρώνουμε και ΤΣΜΕΔΕ". Το τι θα κάνει ο καθένας από κει και πέρα είναι δικό του θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήςσω το εξής. Δεν είμαι πολύ εξοικιωμένος με το σύστημα των αμοιβώς του ΤΕΕ, καθώς ότι δουλειές έκανα συνήθως που απαιτούσαν υποβολή στοιχείων στη μηχανή του ΤΕΕ (πχ κάποια άδεια), μου περνούσε τα στοιχεία ο συνάδερφος μου που κάναμε μαζί τη δουλειά. Σήμερα επιχειρώ να κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ και νομίζω ότι δεν κάνω σωστά κάτι.

 

Συγκεκριμένα στο στάδιο που περνάω βασικούς στοιχεία, χώρους, κύριες εργασίες, ιδιοκτήτες κλπ, πριν κάνω την υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό. Στο κομμάτι λοιπών των κύριων εργασιών εισάγω ενεργειακή επιθεώρηση για κτήρια όλων των χρήσεων πλην κατοικίας και όταν πάω στην επεξεργασία των εργασιών δεξιά στο πεδίο "Μονάδες" βάζω και τα τετραγωνικά μέτρα του καταστήματος. Στη συνέχεια άμα κάνω αποθήκευση και πατήσω στην ομάδα έργου για να βάλω την συμφωνηθείσα αμοιβή, βλέπω ότι μου βγάζει νόμιμη αμοιβή 300 ευρώ. Το κατάστημα μου είναι όμως 110 τετραγωνικά. Δε θα έπρεπε να γράφει νόμιμη 110*2,5=275 ευρώ;;;

 

Γενικά υπάρχου κάπου κάτι σαν οδηγός για να ελέγξω ότι κάνω βήμα βήμα σωστά τη διαδικασία των αμοιβών,ειδικά για την ενεργειακή επιθεώρηση;

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

............. Στη συνέχεια άμα κάνω αποθήκευση και πατήσω στην ομάδα έργου για να βάλω την συμφωνηθείσα αμοιβή, βλέπω ότι μου βγάζει νόμιμη αμοιβή 300 ευρώ. Το κατάστημα μου είναι όμως 110 τετραγωνικά. Δε θα έπρεπε να γράφει νόμιμη 110*2,5=275 ευρώ;;;

 

Όχι, γιατί η πρώην ελάχιστη αμοιβή του ΤΕΕ για τα 300 Ε, ήταν 300/2,5 = 120 τμ.

Εσύ έχεις 110 τμ <120, άρα για το ΤΕΕ ισχύει ακόμα ότι πας στην πρώην ελάχιστη αμοιβή (αν και έχουν καταργηθεί) που είναι 300 Ε και είναι αυτό που σου βγάζει στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.