Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Υπάρχει κανείς συνάδελφος που έχει κάνει φορολογική αναμόρφωση να μας πει τελικά αν χρειάζεται ή όχι λογιστή για την υπογραφή της κατάστασης?Επίσης πόσο πρέπει να δώσουμε στον λογιστή στο περίπου για αυτό το πράγμα?Γιατί τελικά μάλλον δε συμφέρει αν έχουμε μικροποσά προς αναμόρφωση να πληρώνουμε και λογιστή.Δεν κερδίζουμε τίποτα!!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο λογιστής μου είπε ότι πρέπει να φαίνεται λογιστής.

Εγώ διαβάζοντας το παρακάτω που είναι από τη σελίδα του taxis

 

11.Με ποιούς κωδικούς πρόσβασης θα υποβάλω;

Η υποβολή της δήλωσης φορολογικής αναμόρφωσης γίνεται είτε από τον εξουσιοδοτημένο λογιστή είτε από τον νόμιμο εκπρόσωπο του νομικού προσώπου που έχει πάρει τον σχετικό ρόλο, είτε τέλος με τους κωδικούς του ίδιου του φυσικού προσώπου. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται ο ΑΦΜ του λογιστή που διενήργησε την αναμόρφωση και η υπογραφή του στο έντυπο που θα εκτυπωθεί.

 

καταλαβαίνω από τα μαύρα γράμματα ότι έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που έκανες αναμόρφωση θα έπρεπε να είχες βάλει λογιστή.

 

Τώρα το ερώτημα είναι: θα μπορούσες να μην κάνεις αναμόρφωση;

Η μπακάλικη δική μου γνώμη είναι ότι θα μπορούσες να ΜΗΝ κάνεις αναμόρφωση εφόσον ΔΕΝ έβαζες ως έξοδα, ποσά που εμπίπτουν σε αυτήν, δηλαδή κινητά, αυτοκίνητο κτλ.

 

Συνοψίζοντας δηλαδή, ΑΦΜ λογιστή χρειάζονταν όταν:

1. έκανες αυτοπεραίωση

2. είχες τζίρο > 50000€ ως ελεύθερος επαγγελματίας (αυτά τα δύο είναι στάνταρ)

3. έκανες αναμόρφωση, δηλαδή δήλωνες ως έξοδα κινητό, αυτοκίνητο κτλ.

Το (3) είναι καθαρά δική μου άποψη, από αυτά που αντιλαμβάνομαι. Σωστά ή λάθος είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Oπως είναι διαμορφωμένο το σχετικό έντυπο-δήλωση , προκύπτει ότι για την υποβολή του απαιτείται υπογραφή (και στοιχεία ) λογιστή.

Εκτός από την κατάσταση της φορολογικής αναμορφώσεως , την οποία δεν θα υποβάλουν, όσοι δεν έχουν δηλώσει λογιστικές διαφορές, υπάρχει και η κατάσταση με τους φόρους που αποδόθηκαν ή και οφείλονται. Την΄κατάσταση αυτή θα την υποβάλουν όλοι οι επιτηδευματίες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε για γέλια....

 

Δλδ πρέπει να πάω να βρω λογιστή για να υπογράψει την φορολογική αναμόρφωση δαπανών (μην φανταστείς τπτ τρελό, το κινητό ειναι!) που έκανα εγώ, αφού κατά χρόνο υποβολής της δήλωσης του 2010 δεν υπήρχε υποχρέωση λογιστή?

 

Θα τρελλαθούμε τελείως????

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες δεν μπορώ να μπω στην εφαρμογή

incgsisFamily.gif Λοιπές Εφαρμογές Εισοδήματος

Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης του taxisnet, μου βγάζει error......Έχει υποβάλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς (και κυρίως ο SOTHRIS ως ειδικός) τι κάνουμε στον Πίνακα IV στο ΦΠΑ αν έχουμε πιστωτικό ΦΠΑ κατά το 2010??

Στη στήλη "Αποδοθέντα Ποσά" βάζουμε μηδέν ή βάζουμε το πιστωτικό με αρνητικό πρόσημο??

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να ξεμπερδεύουμε μ' αυτά.Προθεσμία είναι 30/9.....έτσι κι αλλιώς δουλειές δεν έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε για γέλια....

 

Δλδ πρέπει να πάω να βρω λογιστή για να υπογράψει την φορολογική αναμόρφωση δαπανών (μην φανταστείς τπτ τρελό, το κινητό ειναι!) που έκανα εγώ, αφού κατά χρόνο υποβολής της δήλωσης του 2010 δεν υπήρχε υποχρέωση λογιστή?

 

Θα τρελλαθούμε τελείως????

 

Άστα φίλε μου!!!Τα ίδια και γω!Και τρελαίνομαιιιι!!!!!Και με πιάνει μεγαλύτερη τρέλα τώρα που ακούω για κατάργηση του αφορολόγητου!!!ΤΡΕΛΑΑΑΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.