Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με inverter


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,έχω κάνει μελέτη σε μια στέγη για φ/β σύστημα κ την βγάζω ότι χωράει 7κw κ θέλω βοήθεια με τον inverter,θέλω αν γνωρίζει κανείς να μου πει κάποιον Inverter τριφασικό κοντά στα 7kw(μην μου πείτε τους 8.2 κ τους 8 ),δεν θέλω με 3μονοφασικούς γιατί μου ανεβαίνει το κόστος αρκετά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

SMA 8000TL

KOSTAL PIKO 4.2 και 5.5

 

Δεν έχω βρει κάποια εταιρεία που να βγάζει στα 7. άμα έχει βρει κάποιος ας μας ενημερώσει. Αναγκαστικά σε βλέπω να πηγαίνεις σε μονοφασικούς αλλιώς στον 8 της ΣΜΑ με απώλειες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
SMA 8.000TL και προσπάθησε να βάλεις πανέλα λίγο μεγαλύτερης ισχύος ώστε να μεγαλώσεις την εγκατεστημένη ισχύ..

 

Για την ηλιοφάνεια της Ελλάδος ο Inverter πρέπει αν είναι 10-15% μεγαλύτερος από την μέγιστη ισχύ των πάνελ. Αυτό συμβαίνει γιατί τα πάνελ χαρακτηρίζονται σε συγκεκριμένες συνθήκες που πολλές φορές τις υπερβαίνει η ηλιοφάνεια στην Ελλάδα.

 

Οπότε για 7KWp θέλεις 7,7-8KW Inverter.

 

SMA 8000TL

KOSTAL PIKO 4.2 και 5.5

 

Δεν έχω βρει κάποια εταιρεία που να βγάζει στα 7. άμα έχει βρει κάποιος ας μας ενημερώσει. Αναγκαστικά σε βλέπω να πηγαίνεις σε μονοφασικούς αλλιώς στον 8 της ΣΜΑ με απώλειες.

 

Γιατί να έχει μεγαλύτερες απώλειες??? Ο μέγιστος βαθμός απόδοσης βρίσκεται περίπου στο 50%

Link to comment
Share on other sites

SMA 8000TL

KOSTAL PIKO 4.2 και 5.5

 

Δεν έχω βρει κάποια εταιρεία που να βγάζει στα 7. άμα έχει βρει κάποιος ας μας ενημερώσει. Αναγκαστικά σε βλέπω να πηγαίνεις σε μονοφασικούς αλλιώς στον 8 της ΣΜΑ με απώλειες.

 

Υπάρχει και ο SMA-SMC7000TL : http://www.xn--mxaab3afd0ab6beq0b.com/eshop/index.php?route=product/product&product_id=70

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ηλιοφάνεια της Ελλάδος ο Inverter πρέπει αν είναι 10-15% μεγαλύτερος από την μέγιστη ισχύ των πάνελ. Αυτό συμβαίνει γιατί τα πάνελ χαρακτηρίζονται σε συγκεκριμένες συνθήκες που πολλές φορές τις υπερβαίνει η ηλιοφάνεια στην Ελλάδα.

 

Οπότε για 7KWp θέλεις 7,7-8KW Inverter.

 

 

 

Γιατί να έχει μεγαλύτερες απώλειες??? Ο μέγιστος βαθμός απόδοσης βρίσκεται περίπου στο 50%

 

 

μα τι λες?

 

εχεις αποψη για το αντικειμενο?

 

ΥΓ ρητορικη ερωτηση.....

Link to comment
Share on other sites

μα τι λες?

 

εχεις αποψη για το αντικειμενο?

 

ΥΓ ρητορικη ερωτηση.....

 

Φυσικά και έχω η δουλειά μου είναι να σχεδιάζω Inverter. Άμα κοιτάξεις τις καμπύλες βαθμού απόδοσης θα δεις ότι σε όλους του Inverter ξεκινάνε με μικρό φορτίο από χαμηλά και ο μέγιστος βαθμός απόδοσης επιτυγχάνεται στο 30-50% τις ονομαστικής ισχύος. Σε μεγαλύτερη ισχύ ανεβαίνει η θερμοκρασία στα ημιαγωγικά στοιχεία με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η αντίσταση αγωγής και να μειώνεται ο βαθμός απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

ο μέγιστος είναι όντως γύρω στο 50% αλλά μην συνήθως είναι μεγαλύτερος στο 90% από ότι στο 10% επίσης καθώς τα πάνελ γερνάνε θα πάει πλησιάσει σε πολύ μικρά ποσοστά οπότε ούτε εγώ συμφωνώ με την υπερδιαστασιολόγηση του inverter.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.