Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Κάτσε τώρα γιατι θα μου πάρει ώρα να βγάλω άκρη με τον saltapidas. Επανέρχομαι στον ζαβι. Η αντοχή είναι το ευκολότερο πράγμα να πάρεις. Δεν την χάνεις με τίποτα ειδικά όταν θες 40αρια.

 

Ερωτήσεις προς τον saltapidas

 

1) Τι κατηγορία?

2) Τι τσιμέντο (CEM)?

3) Ξέρεις κοκκομετρικές?

4) Μέγιστα κυβικά ανα στοιχείο?

5) Τι ανθεκτικότητα-χρόνια?

6) Με αυτοδιάθεση?

7) Τι επικάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι στον ζαβι. Η αντοχή είναι το ευκολότερο πράγμα να πάρεις. Δεν την χάνεις με τίποτα ειδικά όταν θες 40αρια.

 

Κάνεις τεράστιο λάθος, στο έχω πει ήδη αλλά ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ.

 

Η προμηθεύτρια εταιρεία έχει την ευθύνη της Σ-Υ-Μ-Β-Α-Τ-Ι-Κ-Η-Σ Α-Ν-Τ-Ο-Χ-Η-Σ κ-α-ι ό-χ-ι τ-η-ς α-ν-τ-ο-χ-ή-ς έ-ρ-γ-ο-υ.Είναι αυτό που τους υποσχέθηκε ο Μαρσέλος.

 

Η αντοχή έργου είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ προσωπική αναζήτηση, κ αν την εγγυάσαι εσύ ή το 206, τότε στ αλήθεια οφείλω να πω ότι είστε πρωτοπόροι κ θα σας υποστηρίξω με νύχια κ με δόντια.

 

Επίσης, σου υπενθυμίζω το ''εάν ο Επιβλέπων δεν ακολουθήσει τη συγκεκριμένη διαδικασία,σε περίπτωση αστοχίας, ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΑΠΕΜΠΟΛΗΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΤΕ ΓΙΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ''

 

Κάτσε εσύ τώρα γιατί ΑΝΟΙΓΩ ΦΑΚΕΛΟ και θα σε υπερφαλαγγίσω!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις προς τον saltapidas

 

1) Τι κατηγορία?

2) Τι τσιμέντο (CEM)?

3) Ξέρεις κοκκομετρικές?

4) Μέγιστα κυβικά ανα στοιχείο?

5) Τι ανθεκτικότητα-χρόνια?

6) Με αυτοδιάθεση?

7) Τι επικάλυψη?

1-2-3)Παρε την αναλυση για το σκυροδεμα με Ν/Τ=0,686 που ανεβασε ο τερι καθοτι ειναι χαρακτηριστικη.

4) Αγνωστο

5) τυπικη

6) Παρδον;

7) κατηγορια ΙΙ

 

Αλλα και παλι, δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας...

Ασχετα με αυτα, ειμαι σε μερα πολυ ζεστη και πρεπει να ριξω.

Τι κανω για να chillαρω το χαρμανι μου;

Link to comment
Share on other sites

Ζαβι

 

την αντοχή έργου με απόκλιση 3% στα ελάχιστα μπορείς να την εγγυηθείς με το segregation curve του τραβάς και ένα συντελεστή ασφαλείας και τελειώνεις. Υπάρχει και λογισμικό που στα βγάζει αυτά.

 

εαν μου στείλει ο terry τα κοκκομετρικα που είναι σβησμένα το βγάζω κανονικά. Διαφορετικά στο χαμό θα έλεγα οτι το πλέον αξιόπιστο γι' αυτή την δουλειά είναι

 

http://www.thefuturebuild.com/glenium-sky-product-data-sheet-981487/file-files/Glenium%20Sky%20504.pdf

 

αλλα για τυπικό 20/25 δεν θα έβαζα παραπάνω απο 0.9 λίτρα στα 100 κιλα τσιμέντου και στους 31 βαθμούς. Ο συνδυασμός με το RheoMATRIX είναι τρομερός αλλα να βοηθαέι και λίγο η κοκκομετρία και να έχεις Ν/Τ όχι παραπάνω απο 0.6. Η αντοχή σου θα βγεί στα περίπου 39. Διαφορετικά να το κάνω αλλα θέλω κοκκομετρία.

 

[quote name=

saltapidas

]

 

1-2-3)Παρε την αναλυση για το σκυροδεμα με Ν/Τ=0,686 που ανεβασε ο τερι καθοτι ειναι χαρακτηριστικη.

4) Αγνωστο

5) τυπικη

6) Παρδον;

7) κατηγορια ΙΙ

 

Αλλα και παλι, δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας...

Ασχετα με αυτα, ειμαι σε μερα πολυ ζεστη και πρεπει να ριξω.

Τι κανω για να chillαρω το χαρμανι μου;

Ρωτάω διότι οι θερμοκρασιακές απαιτήσεις του CEM παίζουν ρόλο. Κατηγορία ΙΙ στην επικάλυψη δεν κατέχω θέλω εκ? και περιμένω και τον terry. Πάντως για να σου δώσω και μία καλύτερη απάντηση σκέψου πρέσα που δουλεύει στα 60 μέτρα τι θερμοκρασίες ανεβάζει αρα τα 31 είναι μάλλον παιχνίδι.

 

Λοιπον με την κλασσική συνταγή του terry η αδιαβατική θερμοκρασία σου είναι 79.5 βαθμοί και εαν ρίξεις με 31 τότε θα ρηγματώσει με πιθανότητα 39% με ευρος μέχρι 1.4 χιλ. Στις πρώτες 6 ώρες θα έχεις 88.1 J/g με όριο το 70. Εαν βάλεις κατάλληλο ρευστοποιητή 1 κιλο ανα 100 τσιμέντο και αυξήσεις το σκύρο σου στα 34 χιλ και στα 300 κιλα το κυβικό πάς στα 54.4 J/g και είσαι πασάς μέχρι τα 35 κυβικά ανα στοιχείο στους 31 βαθμους και με περιθώριο για καμιά στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Saltapidas, αν μπορεί να το κάνει ο προμηθευτής σου, ας βάλει πάγο αυτός... Εσύ τι δουλειά έχεις με αυτά;

 

Ροδόπουλε, ο ρευστοποιητής σε τι ωφελεί;

 

-----------------

Να σχολιάσω ότι μία βασική παράμετρος για την οποία κανείς δεν ενδιαφέρεται (αν και ξέρω ότι στο Ρίο το μετρούσαν σχολαστικά) είναι η θερμοκρασία του σκυροδέματος κατά την παράδοση...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη μου ζήτησε να μπορεί να ρίξει στους 31 χωρίς ρωγμές. Αυτό χωρίς "παγάκι" δεν γίνεται όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω ότι μία βασική παράμετρος για την οποία κανείς δεν ενδιαφέρεται (αν και ξέρω ότι στο Ρίο το μετρούσαν σχολαστικά) είναι η θερμοκρασία του σκυροδέματος κατά την παράδοση...

E, αυτο δεν λεω κι εγω;;;

 

Να βαλει λιγο παγο;;; Ποσο ειναι το "λιγο";

 

"Δουλεια" εγω δεν εχω, απλά ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Για μικρές σκυροδετήσεις και με την βαρέλα να έρχεται σε μέχρι και 40 λεπτά δεν βλέπω πρόβλημα.

 

The stage I hydrolysis of the cement compounds occurs rapidly with a temperature increase of several degrees. Stage II is known as the dormancy period. The evolution of heat slows dramatically in this stage. The dormancy period can last from one to three hours. During this period, the concrete is in a plastic state which allows the concrete to be transported and placed without any major difficulty. This is particularly important for the construction trade who must transport concrete to the job site. It is at the end of this stage that initial setting begins. In stages III and IV, the concrete starts to harden and the heat evolution increases due primarily to the hydration of tricalcium silicate. Stage V is reached after 36 hours. The slow formation of hydrate products occurs and continues as long as water and unhydrated silicates are present.

 

Τώρα σαν μέσο ποιοτικού ελέγχου θα μπορούσε να γίνει ή ακόμα και να δεις το ποσοστό των προσμίκτων.

 

Βσικές αρχές αδρανών

 

α) Ο επίδραση των αδρανών στην αντοχή του σκυροδέματος κατα βάση εξαρτάται απο τα μικρά αδρανή (μέχρι και κόσκινο 3/8").

 

β) Τα μεγάλα αδρανή ελέγχουν τον ερπυσμό, το μέτρο ελαστικότητας και την διαδικασία ξήρανσης (κατ επεκτάση ρωγμές).

 

γ) Βάση του ACI 318 το μέγιστο αδρανές πρέπει να μην είναι μεγαλύτερο απο το 1/5 της μικρότερης απόστασης μεταξύ των ξυλοτύπων για υποστυλώματα και δοκούς.

 

δ) Βάση του ACI 318 το μέγιστο αδρανές πρέπει να μην είναι μεγαλύτερο απο το 1/3 της μικρότερης απόστασης μεταξύ των ξυλοτύπων για πλάκες.

 

ε) Βάση του ACI 318 το μέγιστο αδρανές δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο απο το 3/4 της απόστασης επικάλυψης.

 

Με λίγα λόγια εαν έχω ενα μέγιστος αδρανές 38mm και επικάλυψη 30 mm έχω πρόβλημα. Θα πρέπει λοιπόν ή να πάω σε 40 mm επικάλυψη ή να μειώσω το αδρανές μου ή να καταφύγω σε πρόσμικτα που μου δίνουν αυτοδιάθεση.

 

--------------------------------------[συγχώνευση]--------------------------------------

 

Ενδεικτικά οι Μέγιστες θερμοκρασίες βάση Τυπου Τσιμέντου (1 κυβικό) και αντοχή περίπου στα 40

 

CEM I

 

Estimated specific heat for concrete is 1.30 J/g/C

Estimated heat release at maximum hydration is 162.8 J/g

Maximum expected temperature rise in adiabatic conditions is 125.6 C

Estimated heat release after 28 days hydration is 148.5 J/g

Expected temperature rise in adiabatic conditions after 28 days is 114.1 C

 

CEM II

 

Estimated specific heat for concrete is 1.30 J/g/C

Estimated heat release at maximum hydration is 151.9 J/g

Maximum expected temperature rise in adiabatic conditions is 117.1 C

Estimated heat release after 28 days hydration is 138.6 J/g

Expected temperature rise in adiabatic conditions after 28 days is 106.4 C

 

CEM III

 

Estimated specific heat for concrete is 1.30 J/g/C

Estimated heat release at maximum hydration is 162.8 J/g

Maximum expected temperature rise in adiabatic conditions is 125.6 C

Estimated heat release after 28 days hydration is 148.5 J/g

Expected temperature rise in adiabatic conditions after 28 days is 114.1 C

 

CEM IV

 

Estimated specific heat for concrete is 1.30 J/g/C

Estimated heat release at maximum hydration is 130.0 J/g

Maximum expected temperature rise in adiabatic conditions is 100.3 C

Estimated heat release after 28 days hydration is 118.7 J/g

Expected temperature rise in adiabatic conditions after 28 days is 91.1 C

 

CEM V

 

Estimated specific heat for concrete is 1.30 J/g/C

Estimated heat release at maximum hydration is 138.2 J/g

Maximum expected temperature rise in adiabatic conditions is 106.6 C

Estimated heat release after 28 days hydration is 126.1 J/g

Expected temperature rise in adiabatic conditions after 28 days is 96.9 C

 

 

Παρακαλώ, απόφευγε τις διαδοχικές δημοσιεύσεις,

καθόσον απαγορεύονται από τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

post-25492-131887268195_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ροδοπουλε, διαβασα τα οσα παραθετεις...

Αυτα, απλα δεν γινονται...

"να είναι μεγαλύτερο απο το 3/4 της απόστασης επικάλυψης";;;;

Μα τι λεμε τωρα...

 

Οχι πως δεν ειναι σωστα ολα αυτα, αλλα χτυπω το κεφαλι μου για να καταλαβω το εξης:

 

Πως μπορει να πιστοποιηθει το αποτελεσμα μιας μελετης και η εφαρμογη της, οταν τα συνεργεια που κανουν την εφαρμογη, ειναι παντελως ανειδικευτα;;;

 

Αν ποτε βρειτε την απαντηση, σας παρακαλω να μου την πειτε...

 

Πισω στην ερωτηση μου, απαντηση δεν εχω παρει...

 

Θα ψαξω μπας και βρω κι εγω τιποτις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφω Να είναι μικρότερο απο 3/4 της επικάλυψης !!!!!

 

saltapidas

 

δεν καταλαβαίνεις πάλι τι λέω. Λεω οτι μπορείς να έχεις ενα σκυρόδεμα που δεν θα είναι τόσο ευαίσθητο οσον αφορά τα συνεργεία. Εχω φάει τα σωθικά μου να σου λέω οτι μπορείς να βάλεις αυτοδιάθεση και να μην ανησυχείς για τα συνεργεία, οτι μπορείς να έχεις σύνθεση που δεν θα σου βγάλει ρωγμές, οτι μπορείς να κάνεις θαύματα με την σύνθεση. Ρώτα απο την μπετατζή να σου δώσει την κοκκομετρία και τον τύπο του τσιμέντου. Κοίτα τις θερμοκρασίες που μπορεί να αναπτύξει και την κοκκομετρία. θα βάλω και άλλες πληροφορίες για να μπορείτε να πάρετε μια αίσθηση των βασικών και που μπορείτε να επέμβετε ή τι να περιμένετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.