Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Για τον σοβά στα άλλα σου βάζω +100000!!!

 

Ανάλογα τον σοβά, τον μάστορα, τα αδρανή, κλπ. Το 1εκ σοβας = 10 χρόνια δεν είναι πανάκεια. Μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι. Κάποτε εβαλε μια φωτό ο Αλέξης με αλκαλικότατο σοβά και ενανθρακωμένο σκυρόδεμα. Αρα το 1εκ=10 χρόνια δεν το βλέπω τραγικά επιστημονικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι επιστημονικο...

 

Αρα, αφου μου βαζεις +10000 στα αλλα, θα πρεπει να μιλαμε πρωτα για το τι προβλεπουν οι ισχυοντες κανονισμοι και μετα να παρουσιασεις τα οσα λες ως εναλλακτικη λυση, η οποια εφαρμοζομενη αυτη την χρονικη περιοδο, ειναι at our own risk.

Link to comment
Share on other sites

Mου φαινετα οτι επαναλαμβανομαι...

 

Σαλταπιδας..

ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε οτι ο ισχυον κανονισμος σου επιβαλλει να ακλουθησεις καποια στανταρτς παραπανω..

Εισαι 100% ΝΟΜΙΚΑ κατοχυρωμενος..

Οκ???

Αν σε ικανοποιει αυτο σταματαει η κουβεντα και παμε για καφε...

 

Αν λοιπον εσυ θες να πας παρακατω συνεχιζουμε..

Ο μηχανικος επιβλεπων ΔΕΝ ειναι υπευθυνος για το νερο που θα μπει στη βαρελα..

Ειναι υπευθυνος το δελτιο αποστολης να γραφει 20/25...

Απο κει και περα οτι προβλεπει ο κανονισμος..

 

Εσυ θες να κανεις σωστοτερα και "λεπτοτερα" τη δουλεια σου..??

Καλα κανεις..

Γιαυτο εισαι πανω απο την πρεσσα...

 

Παμε τωρα παρακατω...

Ερωτω...

Μεγαλο Ν/Τ δεν σημαινει αυτοματως μεγαλυτερο πορωδες???

Δεν σημανει μεγαλυτερη εξιδρωση??

Δεν σημανει περισσοτερες μικρορωγμες???

ΑΡΑ δεν σημαινεις αυτοματως γρηγοτερη ενανθρακωση και διαχυση ρυπων???

Εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι ο οπλισμος θα ειναι γρηγοροτερα εκτεθειμενος..(εντος του σκυροδεματος...)

Παλι καταλαβαινω οτι εκτεθειμενος οπλισμος (δεν μιλαω για αποφλοιωση, μιλαω για μη αλκαλικο περιβαλλον και πιθανη υπαρξη χλωριοντων κτλ) σημαινει οτι ξεκιναει η διαβρωση, αν και εφοσον υπαρχουν και οι λοιποι παραγοντες...

 

Συμφωνουμε μερχι εδω???

Απο τα παραπανω εγω προσωπικα καταλαβαινω οτι ΝΑΙ, περισσοτερο νερο σημαινει οτι υπαρχει μεγαλυτερη ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να σου ερθει στο κεφαλι....

 

Τωρα εσενα ποιος ειναι ο προβληματισμος σου για χρηση χαμηλου Ν/Τ και προσθηκη προσμικτου ΔΕΝ εχω καταλαβει...

Οτι θα ριξει την αντοχη????

ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΙΧΝΕΙ... Τι αλλο να πω...

 

Μηπως σε προβληματιζει οτι θα μπεις σε ενα "κυκλο" και δεν θα πληρωθεις διοτι δεν ειναι υποχρεωση σου???

Συμφωνω...Ειναι εκτος των υποχρεωσεων σου...Ζητα παραπανω χρηματα...

 

Μηπως το προβλημα σου ειναι οτι ολα αυτα δεν θα τηρηθουν???

Γιαυτο συνεργαζεσαι με 5 ανθρωπους και προσπαθεις να το διασφαλισεις..

 

Μηπως ρωτας γτ να επιβαλλεις στον πελατη να πληρωσει ψιχουλα παραπανω??

ΔΕΝ το επιβαλλλεις, τον ενημερωνεις....Αν θελει να δωσει 100Ε/τμ πλακακι και δεν θελει να δωσει 1000Ε παραπανω στα μπετα ΔΕΝ μπορεις να τον υποχρεωσεις...

Προβλημα του..

 

Μιλας για την οικονομικη κατασταση...

Ειναι διακαιολογια αυτη???

Τοτε να παμε σε μπετο που φταιχνεται επι τοπου στο εργο....

Σε τενεκεδες που πεταγανε μεσα στις κολωνες για να "φαει" λιγοτερο μπετο και δεν συμμαζευεται...

 

Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος ειναι ο προβληματισμος σου και η αντιδραση σου....

 

Σου ειπα και χθες...

πχ ο ΕΚ1 ΔΕΝ ειναι σε ισχυ...

Σε μεταλλικο πως υπολοζεις ανεμοπιεσεις??

Με το ΒΔ45???????

Καλα κανεις..

Εισαι ΝΟΜΙΚΑ οκ...

Αν πας στο ΕΚ1 δεν σημαινει οτι εισαι εκτος κανονισμου???

Αλλα συντηρητικοτερος...

Οποτε τι κανεις???

Πας με ΒΔ45 και τελειωσε σε 2λεπτα??

ή με ΕΚ1 και θες 5μερες για τον ανεμο???

Παραδειγμα ολο αυτο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ είπα οτι και τον ΚΤΣ και το 206 καλύψαμε. Είπα οτι 0.7 παραθαλάσσιο δεν το καλύπτει ούτε ο ΚΤΣ. Είπα οτι το ΕΝ206 είναι ισχύον κανονισμός. Για τις νοικοκυρές συμφώνησα. Για τις εταιρίες που δίνεις άφεσή αμαρτιών δεν συμφωνώ διότι ποτε δεν έχω ακούσει για εταιρία να την πάνε στο δικαστήριο ή να ζητήσουν να αποζημιώσει μια κατασκευή. Και αυτό δεν γίνεται διότι οι μηχανικοί δεν θέλουν να μπλέξουν. Το ξαναείπα το ΕΝ206 είναι νόμος με ΕΛΟΤ και αναδρομική ισχύ. Σε αυτή την μεταβατική περίοδο είναι στο χέρι του μηχανικού να ακολουθήσει είτε ΚΤΣ ή ΕΝ 206. Εαν πάς με ΚΤΣ σε παραθαλάσσιο και δεν βάλεις ΕΝ τότε παίρνεις το ρίσκο στο κεφάλι του πελάτη σου. Η πολεοδομία δεν έχει καμία σχέση με την κατηγορία σκυροδέματος για κάποιον που το είπε.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ 3 χρόνια το forum

όλοι γκρινιάζουμε πως στην χώρα μας δεν αμείβεται η σωστή (ελάχιστα απαιτούμενη) επίβλεψη:

... Το μπετο μου το φερνουν ΤΙΝΓΚΑ στο νερο και ο μηχανικος απουσιαζει διοτι για να παρει την αδεια, του εχω κανει τα μυρια οσα παζαρια και κερδισα δωρακι τις επιβλεψεις...

Πως με βοηθανε τα οσα εχω κανει στο να μη μου ερθει η πλακα στο κεφαλι;;;

Άρα πολύ σωστά συνεχίζει παρακάτω:

Αρα, βλεπεις, η ελληνικη πραγματικοτητα προσταζει την επιλυση άλλων εγκληματων πρό της ενσωματωσης του 206 ή δεν ξερω κι εγω ποιου αλλου κανονισμου. Διοτι εκει που δουλευουν με το 206, ζητας C20/25 και στο φερνουν χωρις να εχεις την συνεχη αγωνια αν θα σε κλεψουν στα κυβικα και στην αντοχη και -φυσικα- αυτος που σου το φερνει, αναλαμβανει και την πλήρη ευθυνη του εμπορευματος του.

 

ΑΥΤΗ είναι η ουσία!

Σωστά και άγια όσα λέει ο Ροδόπουλος αλλά με το παρόν σύστημα παραγωγής ιδιωτικών έργων, επαφίεται στον πατριωτισμό καταρχήν του επιβλέποντα και ΜΕΤΑ του ιδιοκτήτη (καθώς ο επιβλέπον αν βλέπει πως ο ιδιοκτήτης είναι "ζώον" θα παραιτηθεί για να γλιτώσει τα χειρότερα)

Αλλά με ένα σύστημα παραγωγής ιδιωτικών έργων ίδιο και απαράλλαχτο από την εποχή των βασιλικών διαταγμάτων, με αυτεπιστασίες, με μηχανικούς - μεσίτες συνεργείων που υπογράφουν ό,τι να' ναι, χωρίς συνέπειες, με άπειρες - θεωρητικά - ευθύνες αλλά με ελάχιστες επίγνωση (ίσως και γνώση μερικές φορές)

η ενσωμάτωση του ΕΝ206 απλά θα αφαιρούσε κάποια λίγα posts από το παρόν thread.

 

Η ουσία όμως του προβλήματος θα παρέμενε:

Η απαίτηση για ολική διαχείριση ποιότητας σε ένα οικοδομικό ιδιωτικό έργο στην χώρα μας (πράγμα αυτονόητο κάπου άλλου) που θα εξασφάλιζε τον ιδιοκτήτη ή επενδυτή για τα επόμενα 10, 50, 100 χρόνια από κάθε κίνδυνο (έναντι σεισμού, αντοχής στο χρόνο, πολεοδομικής νομιμότητας κλπ) δεν υφίσταται στην πράξη!

 

Και εμείς καθόμαστε και μαλωνουμε για Β.Δ. Π.Δ. ΕΝ κλπ...

Το κανονιστικό δεν είναι η ουσία, η αστοχία δεν θα προκύψει λόγο κανονισμών αλλά λόγω ανεπάρκειας μηχανικού (είτε μελετητή είτε επιβλέποντα). Υπάρχουν έργα από το '50 που θα στέκουν και τον άλλον αιώνα λόγω σωστών μηχανικών!

Τώρα όποιος νιώθει υπεύθυνος κοιτάζει την ουσία (σωστή μελέτη σύνθεσης με κατάλληλα και συμβατά πρόσθετα - κατόπιν μελέτης-) παίρνει την ευθύνη πάνω του και πράττει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Brasco

 

θα συμφωνήσω μαζί σου και τελειώνω και εγώ εδώ. Να συμπληρώσω επίσης οτι πριν 20 χρόνια τα τσέρκια τα έβαζαν ανοιχτά εκτός από ελάχιστους μηχανικούς που τα έκλειναν ασχέτως εαν του λέγανε γραφικούς. Βρήκα κλειστά τσέρκια σε οικοδομή του 1948 βρήκα και ανοικτά σε σχολείο του 2000.

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ οντως επαναλμαβανεσαι και κουραζεις διοτι δεν μπαινεις στον κοπο να σκεφτεις τι λεει ο αλλος...

 

Πηγαινε κανε ο,τι θελεις. Περνας ομως το μηνυμα "βαλτε το Ταδε προσμικτο και ολα OK". Δεν λες αυτο, αλλα αυτο θα καταλαβουν οι περισσοτεροι, την στιγμη που θα επρεπε να μαθαινουν πως να κανουν κατα τον ισχυοντα νομο σωστα τη δουλεια τους.

 

Αν εσυ, μην εχοντας κλεισει 5ετια, θεωρεις οτι τα εχεις δει και τα εχεις μαθει ολα, παιζεις τα μπετα στα δαχτυλα και εχοντας ριξει τα χιλιαδες κυβικα αισθανεσαι ετοιμος να μπεις σε τετοιους δρομους, τι να πω; Καλη τυχη!

 

Αυτο ομως που επρεπε η τερρυ&ροδοπουλος επε να λεει, ειναι η τελευταια φραση του Brasco:

"Τώρα όποιος νιώθει υπεύθυνος κοιτάζει την ουσία (σωστή μελέτη σύνθεσης με κατάλληλα και συμβατά πρόσθετα - κατόπιν μελέτης-) παίρνει την ευθύνη πάνω του και πράττει ανάλογα."

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως που επρεπε η τερρυ&ροδοπουλος επε να λεει, ειναι η τελευταια φραση του Brasco:

"Τώρα όποιος νιώθει υπεύθυνος κοιτάζει την ουσία (σωστή μελέτη σύνθεσης με κατάλληλα και συμβατά πρόσθετα - κατόπιν μελέτης-) παίρνει την ευθύνη πάνω του και πράττει ανάλογα."

 

Αυτο ακριβως....

 

Τωρα που ειδες εσυ οτι προτεινα συγκεκριμενα προσμικτο που λυνει ολα τα προβληματα δεν ξερω...

Επισης δεν εχεις μπει στον κοπο να απαντησεις σε αυτα που σου εθεσα και μαλλον ουτε στον κοπο να τα διαβασεις και να δεις που θελω να καταληξω...

Link to comment
Share on other sites

[********] -> απάντησή σε μήνυμά μου που διαγράφηκε - AlexisPap

 

Τερρυ, δεν εχω να σου απαντησω σε τιποτα!

Εκει που διαφωνουμε ειναι στο πως παρουσιαζετε το ολο θεμα.

Η λυση σας δεν ειναι πανακεια!

Μπορει να ειχε αποτελεσματα σε εσενα για τον Χ-Ψ λόγο.

 

Εγω, με αλλον προμηθευτη, εστω κι αν εφαρμοσω κατα γραμμα τα οσα εκανες, μπορει να εχω προβλημα και να βρεθω μπλεγμενος. Το αντιλαμβανεστε αυτο;

 

Θεωρω πως ειναι παρα πολυ risky να λετε οσα λετε και με τον τροπο που τα λετε (ουσιαστικα βγαζετε off τον ΚΤΣ) διοτι οσα γραφονται, τα βλεπουν και πολλοι ασχετοι.

 

Αυτα.

 

Και αν διαγραφει ποστ απο τα παραπανω, το κριμα στον λαιμο σας που μετα απο 2 χρονια χαλατε την μονη ουσιαστικη συζητηση επι σκυροδεματος.

Α! Και να πατε να σβησετε και κανενα ποστ απο κανενα τρολομοντ που οντως θελει σβησιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.