Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος στέγης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Δεν υπάρχει καμία ασάφεια, το κείμενο είναι ξεκάθαρο:

"σε περίπτωση κατασκευής στέγης, το μέγιστο ύψος προσαυξάνεται".

Το "μέγιστο ύψος" αναφέρεται σε όλο το κτίριο, όχι στο "ύψος στέγης".

 

Βέβαια κάποιος σαδιστής ψείρας μπορεί να εντοπίσει ασάφεια στην περίπτωση συνδυασμού στέγης και δώματος στην επικάλυψη του κτιρίου:

Η προσαύξηση του 1.20 εφαρμόζεται και στο τμήμα με δώμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 1,20 αφορά τη στέγη και κάθε δομικό στοιχείο που έχει σχέση με αυτή, για παράδειγμα την τοιχοποιία (κιτσούλια) σε μια δίριχτη στέγη.

Σε περίπτωση όμως εμφανούς στέγης ή κεκλιμένης πλάκας πάνω στην οποία θα καθήσει η κεραμοσκεπή, το μέγιστο ύψος των στοιχείων του φέροντος οργανισμού δεν μπορούν να ξεπερνούν τα 7,50μ. Χάνεις την έννοια της στέγης ως στέγη και έχεις απλώς επικάλυψη δώματος (εννοείτε κεκλιμένο) με κεραμίδια.

Link to comment
Share on other sites

Το 1,20 αφορά τη στέγη και κάθε δομικό στοιχείο που έχει σχέση με αυτή, για παράδειγμα την τοιχοποιία (κιτσούλια) σε μια δίριχτη στέγη.

Σε περίπτωση όμως εμφανούς στέγης ή κεκλιμένης πλάκας πάνω στην οποία θα καθήσει η κεραμοσκεπή, το μέγιστο ύψος των στοιχείων του φέροντος οργανισμού δεν μπορούν να ξεπερνούν τα 7,50μ. Χάνεις την έννοια της στέγης ως στέγη και έχεις απλώς επικάλυψη δώματος (εννοείτε κεκλιμένο) με κεραμίδια.

 

Μια διευκρίνηση, το ότι η στέγη είναι κατασκευασμένη από οπλισμένο σκυρόδεμα, δεν σημαίνει ότι είναι και φέρον οργανισμός ,οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το +1,20μ .

ΥΓ Αναφέρομαι στις πολεοδομίες τις Αττικής και όχι σε περιοχές που ισχύουν ειδικές διατάξεις ως προς την κατασκευή της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μπροστά μου άδεια τέτοιας περίπτωσης (εκτός σχεδίου με κεκλιμένη στέγη από σκυρόδεμα ) με την οικοδομή να τερματίζει στο +8,25 που σημαίνει ότι έγινε χρήση του 7,50+1,20.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μπροστά μου άδεια τέτοιας περίπτωσης (εκτός σχεδίου με κεκλιμένη στέγη από σκυρόδεμα ) με την οικοδομή να τερματίζει στο +8,25 που σημαίνει ότι έγινε χρήση του 7,50+1,20.

 

Υποθέτω ότι εννοούμε το ίδιο πράγμα . Η στέγη μπορεί να κατασκευαστεί από οπλισμένο σκυρόδεμα, εφόσον δεν αποτελεί μέρος του φέροντα οργανισμού του κτιρίου .

Link to comment
Share on other sites

Η κεκλιμένη αυτή στέγη από σκυρόδεμα που στηρίζεται; αν έχει δοκούς περιμετρικά και υποστύλωμα στο σημείο του μέγιστου ύψους (του 1,20 εννοώ) όλα αυτά τα στοιχεία θεωρούνται τμήμα της στέγης;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα. Σε κεκλιμένη στέγη από σκυρόδεμα εκτός σχεδίου, έχω υπολογίσει τον όγκο της στον όγκο του κτιρίου γιατί δεν είναι υποχρεωτική. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: πάνω από το σκυρόδεμα θα βάλω φελιζόλ 20 εκ. για θερμομόνωση και μεμβράνη για υγρομόνωση. Σε αυτή την περίπτωση μετράει στον όγκο το φελιζόλ; Γιατί αν το θεωρήσουμε ως εξωτερική θερμομόνωση δεν μετράει καθόλου πάνω από 6 εκ. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.