Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με την αντίσταση μόνωσης σε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση


gemini85

Recommended Posts

Συναδελφοι ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και εχω εγκαταστησει ενα 10αρι σε κεραμμυδια.Οταν παει η ΔΕΗ να το συνδεσει στον Inverter, βγαζει σφαλμα οτι η αντισταση μονωσης μεταξυ εδαφους και φβ ειναι πολυ χαμηλη.Ο Αντιστροφεας κανει νεα μετρηση αφου περασουν 10 λεπτα και συνεχιζει να μη συνδεεται.

Το προβλημα υπαρχει αρκετες μερες,μηπως εχετε ιδεα πως μπορω να το λυσω?

 

Τα string φαινεται να δουλευουν κανονικα γιατι η ταση στις εισοδους του αντιστροφεα ειναι φυσιολογικη.

Σημνατικο στοιχειο ειναι οτι εχουν συνδεθει στη μια εισοδο 4 string των 9 και στην αλλη 2 string των 8.

Όταν αποσυνδεω τις τεσσερις 9αδες δειχνει και παλι κανονικα ταση στον inverter.

To ιδιο συμβαινει και οταν βγαζω τις 8αδες και αφηνω μονο τις 9αδες.

 

Για οτι αλλες πληροφοριες,ρωτηστε με.

Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη γιατι πραγματικα εχω ψαξει πολυ μερες τωρα και δε μπορω να βρω τη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ο inverter ειναι Danfoss TLX 10k και τα πανελ Solyndra 191watt.

 

Αν βοηθαει σε κατι, το σφαλμα που βγαζει ο Inverter ειναι το 115 και περιγραφεται οπως ακριβως εγραψα στο πρωτο ποστ:

 

"η αντισταση μονωσης μεταξυ εδαφους και φβ ειναι πολυ χαμηλη.Ο Αντιστροφεας κανει νεα μετρηση αφου περασουν 10 λεπτα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω σίγουρα, αλλά ίσως μια λύση θα ήταν αντί για TL inverter να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο με μετασχηματιστή. Συνήθως οι inverters με μετασχηματιστή δε μετράνε την αντίσταση μόνωσης πριν συνδεθούν στο δικτύο.

Φυσικά αν η εγκατάσταση σου έχει πρόβλημα δε θα λυθεί έτσι, αλλά τουλάχιστον θα στο συνδέσει η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Τα Solyndra δεν πρέπει να έχουν γειωμένο πόλο;

 

Παρ'ολο που αρκετα thin film πανελ πρεπει να εχουν γειωμενο πολο, τα Solyndra δε χρειαζονται.

 

 

Δεν το ξέρω σίγουρα, αλλά ίσως μια λύση θα ήταν αντί για TL inverter να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο με μετασχηματιστή. Συνήθως οι inverters με μετασχηματιστή δε μετράνε την αντίσταση μόνωσης πριν συνδεθούν στο δικτύο.

 

Απο οτι εψαξα και ξερω, συναδελφε, δεν υπαρχει αντιστροφεας με μετασχηματιστη απομονωσης τριφασικος.

Εχεις εσυ να μου προτεινεις καποιον που ισως μου διαφευγει?

Αν και δεν πιστευω οτι εκει βρισκεται το προβλημα, γιατι παντα TL χρησιμοποιουμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έπαιρνες ένα-ένα string και να εξετάσεις αντιστάσεις μόνωσης στις καλωδιώσεις σου? Δε γνωρίζω τα όρια που θα πρέπει να βρίσκεσαι αλλά είμαι σίγουρος με ένα απλό ψάξιμο θα μπορέσεις να τα βρεις (στη ΔΕΗ έκανες κάποια ερώτηση?). Τώρα για τη μέτρηση της αντίστασης, υπάρχουν ειδικά οργανάκια στην αγορά που λειτουργούν επαγωγικά περνώντας τον εν λόγω αγωγό μέσα από τορροειδή μετ/στη ρεύματος (ABB, Schneider κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εψαξα και ξερω, συναδελφε, δεν υπαρχει αντιστροφεας με μετασχηματιστη απομονωσης τριφασικος.

Εχεις εσυ να μου προτεινεις καποιον που ισως μου διαφευγει?

 

Ναι, βάλε 3 μονοφασικούς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.