Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηλό στηθαίο σε μπαλκόνι


Recommended Posts

Όπως λέει και ο "Άξιος" πιο πάνω, πέρα από τα επιφανειακά φορτία στα μπαλκόνια (π.χ. 500κιλά/μ2 κ.τ.λ.) υπάρχει και το γραμμικό φορτίο στο άκρο προβόλου το οποίο είναι δύσκολο να το δεις εάν δεν ξέρεις. Εγώ π.χ. βάζω πάντα 3,5κΝ/μ στα άκρα ή αλλιώς 350κιλά/μ. το οποίο καλύπτει ένα 10αρι στηθαίο ύψους 1μ. το οποίο είναι 2,5κΝ/μ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, τι σίδερα έχει ο εξώστης; γνωρίζεις;

 

Για το μεγάλο μπαλκόνι(5μΧ2,2μ) η αρχική μελέτη είχε φ12/10 πάνω και φ12/30 κάτω για 25αρα πλάκα. τελικά έβαλε επιπλέον άλλα 25 κομμάτια φ14 πάνω και κάτω το έκανε φ12/20.

 

Για ένα μικρό μπαλκόνι που έχω (3,5μΧ1μ) η αρχική μελέτη είχε φ12/20 μόνο πάνω και το έκανε φ12/15 περίπου...

 

Για να έγιναν αυτές οι αλλαγές θεωρώ ότι δεν είχε προβλεφθεί το στηθαίο στην αρχική μελέτη... ή παίρνει ποσοστά από τον σιδερά.... :(

 

Το στηθαίο είναι 40cm εκτός από τις γωνίες που είναι 60cm ψηλότερες.

 

Δυστυχώς η πρώτη πλάκα έχει ήδη πέσει....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις μηχανικο που εχει παρει στις πλατες του και την ευθυνη του εργου.Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο που κανεις.Αν δεν του εχεις εμπιστοσυνη τοτε σταματας την συνεργασια μαζι του και αλλαζεις επιβλεποντα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ο μηχανικός έχει την ευθύνη?

Τα παιδιά μου θα μείνουν σε αυτό το σπίτι!!! Αν συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο) θα πω ότι ο μηχανικός έχει την ευθύνη και όλα καλά???

 

Δεν ζήτησα καμιά έκπτωση στο έργο ούτε καμιά αλλαγή στην πορεία. Απαιτώ λοιπόν να γίνουν όλα τυπικότατα.

 

Ο λόγος που έκανα αναφορά σε αυτό το forum είναι γιατί δεν έχω εμπειρία στο θέμα και ήθελα απόψεις για να δω πως θα το αντιμετωπίσω... Δεν έθιξα κανέναν προσωπικά...

 

...και ευχαριστώ όλους για τις τόσο πολύτιμες πληροφορίες που έχουν αναφέρει μέχρι τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες και βλέπω ότι όλα τα μέχρι σήμερα μηνύματά σου αφορούν θέματα της οικοδομής σου από τη στιγμή που άρχισε η μελέτη και σε όλα μα όλα αμφισβητείς (κατά τη γνώμη μου αβάσιμα) την κρίση του μηχανικού σου.

Αναρωτιέμαι πρώτον γιατί του έδωσες τη δουλειά και δεύτερον μήπως θα έκανες τα ίδια όποιος και να ήταν ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι αλλαγές!

 

Είχες άνω οπλισμό Φ12/10 --> 11.3cm2/m

και έβαλε Φ12/20 + Φ 14/20 --> 5.65 + 7.70 = 13.35cm2/m

 

Πολλές φορές γίνονται αλλαγές επιτόπου γιατί στη μελέτη δε φροντίζει ο μελετητής (...) να βάλει σίδερα τέτοιας διαμέτρου και αποστάσεων που να βολεύουν και στην κατασκευή (προφανώς και να επαρκούν!).

Έκανε ο άνθρωπος λοιπόν μια τροποποίηση προς το καλύτερο ίσως (πιο εύκολη και καλύτερη σκυροδέτηση) και συ ψάχνεσαι να του βρεις λάθη. Άστον να κάνει τη δουλειά του.

Επίσης με τέτοιες αλλαγές ούτε γλυφιτζούρι δε θα πάρει από τον σιδερά!

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει ο μηχανικός έχει την ευθύνη?

Τα παιδιά μου θα μείνουν σε αυτό το σπίτι!!! Αν συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο) θα πω ότι ο μηχανικός έχει την ευθύνη και όλα καλά???

 

1) Η ευθύνη του μηχανικού - αν δεν έχεις ακουστά - είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Γι' αυτό και οι αμοιβές επίβλεψης φαίνονται υψηλές παρόλο που οι μηχανικοί έρχονται κάποιες λίγες φορές στο έργο. Η φυσική παρουσία του μηχανικού στο έργο δεν σημαίνει ότι πληρώνω επίβλεψη=μεροκάματο. Αν ο μηχανικός κρίνει - και είναι σίγουρος - ότι ο σιδεράς θα τα κάνει όπως πρέπει, με γεια του με χαρά του (δεν το συστήνω).

 

Τι θέλω να πω; Αααααν κάτι πάει στραβά σε έναν μεγάλο σεισμό κλπ κλπ μετά από 30 ή 40 χρόνια, ο μηχανικός θα πάει στο δικαστήριο. Θα γίνει έλεγχος από εμπειρογνώμονες και θα βρεθούν τα σίδερα που είχανε μπει με βάσ ητην μελέτη κλπ. Αν υπάρχουν σφάλματα/ελλείψεις και έχει προκληθεί σωματική βλάβη, ο μηχανικός θα πάει φυλακή...

 

Αυτό φίλε μου, δεν ισχύει μόνο για την δική σου οικοδομή, ισχύει για τις εκατοντάδες ή χιλιάδες οικοδομές που μελετά-επιβλέπει-κατασκευάζει ο κάθε μηχανικός στην καρριέρα του...

 

2) Μην φοβάσαι τίποτα με τόσο σίδερο (αν έχει μπει σωστά κλπ κλπ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι η συζητηση αυτη οδηγει πουθενα.Οταν αναθετεις σε καποιον μια εργασια οποια και αν ειναι αυτη ειτε σε ενα γιατρο μια εγχειριση ειτε σε ενα μηχανικο ενα σπιτι ειτε οτιδιποτε αλλο τοτε εφοσον πας σε αυτον τον επιστημονα σημαινει οτι κανεις και οτι σου λεει.Δεν παω πχ σε ενα γιατρο και στην μεση της εγχειρισης ξυπναω και του λεω ε doc εδω δεν εχεις ραψει καλα.Ξανατονιζω οτι εφοσον εχεις θεμα και με τις γνωσεις που κατεχεις κρινεις οτι ο μηχανικος σου δεν κανει σωστα την δουλεια του τοτε αλλαζεις επιβλεποντα.Εσυ βεβαια οπως μας εχεις γραψει αμφισβητεις τα παντα .Απο τον τροπο που εγινε η μελετη μεχρι τον τροπο που εγινε η κατασκευη.Αν και δεν ειναι σωστο να κρινουμε συναδελφους θα σου πω οτι ο μηχανικος σου κανει πολυ καλα την δουλεια του και καλα θα κανεις να τον αφησεις ησυχο να σου φτιαξει το σπιτακι σου.Ολα τα αλλα ειναι για να γινεται συζητηση.Και κατι τελευταιο σαν παρατηρηση.ευτυχως που εισαι ιδιωτης και οχι κατασκευαστης.

Link to comment
Share on other sites

(Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα)

Το ότι είμαι περίεργος είναι σίγουρο...

 

Όταν όλοι γύρω μου φτιάχνουν παράνομες σοφίτες, εγώ αποφάσισα ότι δεν θέλω. (ο μηχανικός μου έμμεσα με αποκάλεσε βλάκα)

 

Όταν όλοι γύρω μου κλείνουν τους ημιυπαίθριους, εγω αποφάσισα να μην το κάνω. (που να δείτε την φάτσα του εργολάβου όταν του το ανέφερα...)

 

Όταν όλοι κάνουν αλλαγές στην κατασκευή χωρίς σχετική μελέτη, εγώ θέλω να είμαι τυπικός (Γιατί θέλω να νοιώθω ασφάλεια στο σπίτι μου)

 

Στην Ελλάδα που η ανομία και η προχειρότητα είναι συνήθεια ναι είμαι ο περίεργος!!!

 

Το όνειρο μιας ζωής είναι αυτό το σπίτι και ίσως να το πληρώνω για μια ζωή....

Δικαιολογήστε με λοιπόν αν είμαι περίεργος. Δεν θέλω το όνειρο να καταλήξει εφιάλτης...

 

Ειλικρινά ευχαριστώ όλους για τον χρόνος σας...

Η γνώμη σας είναι πολύ σημαντική για μας που δεν ξέρουμε ή ακόμα χειρότερα ξέρουμε λίγα...

 

ΥΓ: Έχω περιέργια να δω πως θα μου δικαιολογήσει αύριο ο εργολάβος 8cm διαφορά(από τα σχέδια) μεταξύ 2 σημείων που μέτρησα(μάλλον ο διάδρομός μου από 1m θα καταλήξει 90cm :( ) Δεν ξέρω πόσο συνηθισμένο είναι αυτό στις κατασκευές αλλά για μένα είναι έκπληξη....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι αλλαγές!

 

Είχες άνω οπλισμό Φ12/10 --> 11.3cm2/m

και έβαλε Φ12/20 + Φ 14/20 --> 5.65 + 7.70 = 13.35cm2/m

 

Πολλές φορές γίνονται αλλαγές επιτόπου γιατί στη μελέτη δε φροντίζει ο μελετητής (...) να βάλει σίδερα τέτοιας διαμέτρου και αποστάσεων που να βολεύουν και στην κατασκευή (προφανώς και να επαρκούν!).

Έκανε ο άνθρωπος λοιπόν μια τροποποίηση προς το καλύτερο ίσως (πιο εύκολη και καλύτερη σκυροδέτηση) και συ ψάχνεσαι να του βρεις λάθη. Άστον να κάνει τη δουλειά του.

Επίσης με τέτοιες αλλαγές ούτε γλυφιτζούρι δε θα πάρει από τον σιδερά!

 

Μάλλον το σωστό είναι

Είχα άνω οπλισμό Φ12/10 --> 11.3cm2/m

και έβαλε Φ12/10 + Φ 14/20 --> 11.3 + 7.70 = 19cm2/m

 

χωρίς να ξέρω τι σημαίνει βέβαια αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.