Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποκυβισμός κινητήρα


Recommended Posts

Λοιπόν έχω π.χ. 1999 κ.εκ χωρητικότητα και θέλω να την κάνω 1927 κ.εκ , δηλαδή μείωση κατά 17,5 κ.εκ ανά κύλινδρο .

 

Δεν μπορεί αυτό να γίνει με πραγματογνωμοσύνη και μικρή επέμβαση ?

 

Είμαι άσχετος με το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η χωρητικότητα του κινητήρα δεν είναι διάμετρος x διαδρομή x αρ. κυλίνδρων αλλά

εμβαδόν βάσης εμβόλου (π x d 2/ 4 ) x διαδρομή x αρ. κυλίνδρων.

(Να θυμηθούμε λίγο και γεωμετρία γυμνασίου ) :smile:

 

Απόλυτα σωστός! Συγνώμη για την κεκτημένη ταχύτητα..!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορεί αυτό να γίνει με πραγματογνωμοσύνη και μικρή επέμβαση ?

 

 

Αν εννοείς "μικρή επέμβαση" στη μηχανή, την "σμίκρυνση" των εμβόλων ή τη μείωση της διαδρομής τους, η επέμβαση δεν είναι μικρή και απλά δεν γίνεται.

Άν κάποιος το επιχειρήσει λόγω "βίτσιου" ίσως το πετύχει αλλά θα του κοστίσει περισσότερο από ένα καινούργιο αυτοκίνητο. :smile:

Link to comment
Share on other sites

'Η πετάμε το αυτοκίνητο και κάνουμε ποδήλατο ! :smile: :-) :smile:

(ούτε τέλη κυκλοφ., ούτε ασφάλεια, ούτε τεκμήριο, ούτε βενζίνη, ούτε γυμναστήριο !!!!!)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και μ'αυτά σκοτώνουμε και κάποια άλογα έτσι δεν είναι?? Και πληρώνουμε και από πάνω....Δεν λέει...εδώ λέμε να τα αυξήσουμε... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου ρε ίκαρε... αλλά θέλουν και τάισμα τα ρημάδια...

 

Πρόσφατα είδα αγγελία CLS55, με σημείωση ότι 'δίνεται βεβαίωση από την ΜΒ Hellas για υποκυβισμό'. Είναι δυνατόν; Πάς με αυτή τη βεβαίωση και σου αλλάζουν την άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια αμάξια τα χτυπάς για τα άλογα και το γνωρίζεις εξ'αρχης. Αλλιώς τι νόημα έχει να πάρεις πχ το 2λιτρο golf (να υποστήριξουμε και το δικό μας),από το 1400

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και μ'αυτά σκοτώνουμε και κάποια άλογα έτσι δεν είναι?? Και πληρώνουμε και από πάνω....Δεν λέει...εδώ λέμε να τα αυξήσουμε... :mrgreen:

Λοιπόν έχω π.χ. 1999 κ.εκ χωρητικότητα και θέλω να την κάνω 1927 κ.εκ , δηλαδή μείωση κατά 17,5 κ.εκ ανά κύλινδρο .

 

Δεν μπορεί αυτό να γίνει με πραγματογνωμοσύνη και μικρή επέμβαση ?

 

Είμαι άσχετος με το θέμα .

Βασικα αν ο ΒΑΣ ριξει γεναιο πλανισμα σε καπακι-κορμο, βαλει λεπτη φλατζα, θα χασει σε κυβισμο. Για να μην παει αχρηστη η αυξηση της συμπιεσης ριχνει και ενα τετραπεταλουδο, μια ολοσωμη εξατμιση, ενα ωραιο χταποδακι, κατι ψιψιψινια-κοκοκοψα και τον βλεπω να στροφαρει 8αρες, και να καιει αφθονο λαστιχο στην ασφαλτο! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κατηγορηματικα οχι δεν μειωνεις τον κυβισμο ετσι.

η στροφαλο(διαδρομη) η χιτωνια/εμβολα(διαμετρος)

το πλανισμα/φλατζα μειωνει μονο τον νεκρο ογκο που μεταβαλει την συμπιεση και οχι τον ογκο εμβολισμου.

 

για ολα τα υπολοιπα μαζι σου (αν και με μια τουρμπινα τα πραγματα αποκτανε αλλες διαστασεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.