Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστροφέας SolarEdge


Recommended Posts

Γιατί δε βάζεις Sanyo 250W?

 

Γιατί οι προμηθευτές μου έχουν ξεμείνει από τα συγκεκριμένα πλαίσια... Άλλωστε αυτά υπονοούσα.... Τώρα το πρόβλημα μου είναι πώς θα μπορέσω να τα τοποθετήσω και στις 3 πλευρές οεο? Γίνεται? Ένα string o Νότος και άλλο ένα Ανατολή-Δύση με μετατροπέα solar edge? Όποιος γνωρίζει να βοηθήσει, Ευχαριστώ πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται μόνο αν τα μοιράσεις λίγο προσεχτικά και δώσεις σχεδόν παρόμοιο αριθμό panel στην κάθε είσοδο. Αλλά μπορείς να κάνεις ενα virtual μοντέλο για να δείς τι βγάζει. Αν μοιράσεις τι σειρές σε δύο παράλληλα string?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό γίνεται αλλά σε μια κακη στιγμη θα χάσεις όλο το σύστημα.Οπότε γιατί δεν το προσέχεις λίγο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αστοχία πανέλου,κυψέλης,καλωδίου και δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να φανταστούμε.

Τώρα για ποιό σοβαρές καταστάσεις ούτως ή άλλως μάλλον θα βγεί όλο εκτός... Οπότε σχεδίασε και φτιάκε 2 κομμάτια και ένωνε σε σειρά τα panel των πλευρών με αποτελεσμα να ισομοιράσεις τα panel των πλευρών και να εξισοροπήσεις το σύστημα. Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστείς λίγο παραπάνω καλώδιο αλλά σιγά τα ωά...

Link to comment
Share on other sites

Αστοχία πανέλου,κυψέλης,καλωδίου και δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να φανταστούμε.

Τώρα για ποιό σοβαρές καταστάσεις ούτως ή άλλως μάλλον θα βγεί όλο εκτός... Οπότε σχεδίασε και φτιάκε 2 κομμάτια και ένωνε σε σειρά τα panel των πλευρών με αποτελεσμα να ισομοιράσεις τα panel των πλευρών και να εξισοροπήσεις το σύστημα. Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστείς λίγο παραπάνω καλώδιο αλλά σιγά τα ωά...

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα διότι η Ανατολική πλευρά της στέγης είναι πόλη μικρή και δεν μπορούμε να τα μοιράσουμε έτσι καταλήξαμε να φτιάξουμε δυο των 5 Κwatt, αλλά το δεύτερο στην στεγή του πατέρα του, μιας και τα Power boxes ανεβάσουν αρκετά το κόστος της εγκατάστασης.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα διότι η Ανατολική πλευρά της στέγης είναι πόλη μικρή και δεν μπορούμε να τα μοιράσουμε έτσι καταλήξαμε να φτιάξουμε δυο των 5 Κwatt, αλλά το δεύτερο στην στεγή του πατέρα του, μιας και τα Power boxes ανεβάσουν αρκετά το κόστος της εγκατάστασης.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλά εννουσα να τα βάλεις όπως μπαίνουν και να ισομοιράσεις τα κομμάτια της ανατολικής πλευρά στα υπόλοιπα δύο string που θα φτιάξεις στην υπολόιπη. Δηλαδή αν βάλεις 25 στην μία και δεκά στην άλλη , τότε πάρε 12 απο τη μία και πέντε απο την άλλη κάνε ένα string και τα υπολοιπα 13 και 5 άλλο ένα string. Δεν γίνεται αυτό?

Χρησιμοποιησε κι εναν inverter με 2 mppt και πιστευω ότι το ξεπερνας έτσι.Ας μας δώσουν και τα φώτα τους οι ποιο παλιοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι λάθος αλλά εννουσα να τα βάλεις όπως μπαίνουν και να ισομοιράσεις τα κομμάτια της ανατολικής πλευρά στα υπόλοιπα δύο string που θα φτιάξεις στην υπολόιπη. Δηλαδή αν βάλεις 25 στην μία και δεκά στην άλλη , τότε πάρε 12 απο τη μία και πέντε απο την άλλη κάνε ένα string και τα υπολοιπα 13 και 5 άλλο ένα string. Δεν γίνεται αυτό?

Χρησιμοποιησε κι εναν inverter με 2 mppt και πιστευω ότι το ξεπερνας έτσι.Ας μας δώσουν και τα φώτα τους οι ποιο παλιοί.

 

Απ'οσα γνωρίζω τα φωτοβολταϊκά πλαίσια που αποτελούν μια χορδή (string) αν ο ινβέρτερ δεν είναι s.e με power boxes δεν είναι δόκιμο, συν ότι για να φτάσουμε τα 10 Κwatt θα πρέπει να βάλουμε σε όλες τις πλευρές πριν του βορρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.