Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστροφέας SolarEdge


Recommended Posts

Για το θέμα των μερικών σκιάσεων από καμινάδες κτλ και πόσο αποδίδει ο solaredge σε σχέση με απλό inverter έχει ένα ενδιαφέρον άρθρο η ίδια η εταιρία

 

http://www.solaredge.com/groups/technology/overview

 

Στο δεξί μέρος της σελίδας κατεβάζετε το pdf

 

Residential and Commercial PV Case Studies - Europe

White paper

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ θεωρώ πολύτιμη και αξιόπιστη την δική σου άποψη στο θέμα.

Σε τι ποσοστό περίπου ισχύουν αυτά που γράφουν τα άρθρα της solaredge;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραδέχομαι ότι ακόμη δεν έχω δουλέψει τον solaredge, αλλά διαβάζοντας πολλά άρθρα, έχω πειστεί ότι μπορεί να πετύχει αυτά που υπόσχεται.

Επειδή, όλα στηρίζονται σε στοιχειώδεις αρχές ηλεκτρικών κυκλωμάτων, τις οποίες χρησιμοποιούν οι dc/dc converters. Μόλις βρω το αρχείο που έλεγα, θα το ανεβάσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να ρωτάς το λύκο για τα δικαιώματα που έχει ένα πρόβατο; Τι άρθρο θα έβγαζε η solaredge;

 

δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Δλδ επειδή το βγάζει η εταιρία είναι σίγουρα μαγειρεμένα νούμερα και είναι απατεώνες. Τότε να μην πιστεύουμε τπτ.

 

Από τις δημοσιεύσεις σου στην ενότητα των pv έχω καταλάβει ότι το έχεις και πάντα τις προσέχω.

 

Λίγα λόγια τώρα για το άρθρο ουσιαστικά σου λέει πως με solaredge έχεις 6,6% καλύτερη απόδοση από ότι με απλούς inverter.

 

Το μαγείρεμα που εντοπίζω εγώ είναι ότι αυτό το 6,6% το "πουλάει" ότι είναι μόνο από τις σκιάσεις στο συγκεκριμένο άρθρο (ενώ πάλι βάσει των ισχυρισμών o solaredge έχει σημαντικά κέρδη ακόμα και σε εγκατάσταση χωρίς σκιάσεις λόγω ταχύτερης αντίδρασης κτλ κτλ )

 

Αν το άρθρο μπάζει και αλλού εννοείτε να το συζητήσουμε άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κάτι σύντομο σαν τροφή για συζήτηση.

 

Αυτές οι τρίχες που κερδίζεις από το Mpp tracking των πανέλων (0,5% λέει ένα διεθνές περιοδικό) όταν δεν υπάρχει σκίαση φυσικά, γιατί να μην αντισταθμίζονται πχ από έναν SMA STP10000 λόγω του ότι έχει 97,7% αντί 97,5% euro efficiency και ιδιοκατανάλωση 1W αντί για 2,5W;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι συζητάμε τον solaredge για περιπτώσεις σκίασης και όχι απλές ασκίαστες. Εκεί, από εμπειρία χρήσης, κάνει όντως την δουλειά που γράφει στα τεχνικά φυλλάδια; ή την κάνει, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Σε σκιές έντονες (νότια εμπόδια κλπ) κάνει δουλειά ο άτιμος :)

 

Σε μικρές σκιές (Α ή Δ εμπόδιο σε απόσταση ίση με το ύψος του εμποδίου) δεν έχει νόημα γιατί δε θα βγάλεις τα 1500Ε που θα σου κοστίσει παραπάνω.

 

Χωρίς σκιές βγαίνεις και χαμένος κοστολογικά.

 

Αν θελει σώνει και καλά mpp tracking κάποιος στα πανέλα καλύτερα να βάλεις έναν κλασικό inverter με TIGO όπου και έχεις ταυτόχρονα καλό μηχάνημα inverter γιατί κακά τα ψέματα πέρα από την πατέντα ο SOLAR EDGE είναι μπρίκι ως μηχάνημα εν σχέσει με τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

όπως το θέτεις έχεις δίκιο , αλλά:

 

1) Άλλη "θεωρητική" εγκατάσταση εξετάζαμε σε άλλη μας πας τώρα. (Ασκίαστο με σκιάσεις)

2) δεν έχουν όλοι οι ανταγωνιστικοί inverter καλύτερο βαθμό απόδοσης σε σχέση με τον solaredge.

2) Ο se δεν είναι τα πάντα όλα (και το κοάλα τπτ) αλλού κερδίζει αλλού χάνει. Για σκιάσεις για εμένα αξίζει όπως το έχω δει μέχρι στιγμής

 

Υ.Γ. έχω την αίσθηση ότι κάτι ξέρεις και δεν μας το λες :P

 

Υ.Γ. 2 ρε γμτ με πρόλαβες :P...και τελικά συμφωνούμαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.