Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστροφέας SolarEdge


Recommended Posts

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου στείλει την τεχνική περιγραφή για τον τρόπο αποφυγής του φαινομένου της νησιδοποίησης για τον solarEdge SE10K?Δεν θέλω τεχνική περιγραφή γενικά,αλλά εάν διαθέτει κάποιος τ.π. της εταιρείας.Ας την ανεβάσει εδώ ή να μου στείλει pm.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

όλοι μου οι προμηθευτές στους τιμοκαταλόγους τους, έχουν έως και τον 12,5 ΚW. Γνωρίζετε εάν "κυκλοφορεί" στην Ελλάδα ο 17KW γιατι βλέπω πως εκρεμεί η πιστοποίηση του? αύριο βέβαια θα μιλήσω με τους προμηθευτές μου για σίγουρα.

 

Τώρα, αυτό που με απασχολεί είναι το εξής:

 

Σε 100άρη πάρκο υπό κατασκευή με διαξονικό τράκερ τύπου ΝΕΔΑ, η ΔΕΗ πήγε και μας "κάρφωσε" την διπλή κολώνα με τον μετασχηματιστή στην Νοτιοδυτική γωνία του χωραφιού με αποτελέσμα, έτσι όπως μελέτησα την χωροθέτηση και έτσι όπως το υπολογίζω και από το PVsyst, και με το Google sketchup, να μου "σαρώνει" η σκιά των στύλων όλο μα όλο το πάρκο και τα νούμερα να δείχνουν ετησίως μία πτώση της απόδοσης λόγω σκιάσεων της τάξης του 15%.

 

Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να τοποθετήσουμε SE inverter, σκεφτόμουν για 6 17αρηδες έτσι οπως το διαστασιολόγησα στο πρόγραμμα της SE αλλα αν δεν διατίθενται στην Ελλάδα, τότε θα το κοιτάξω με 12.5 ή 15αρηδες.

 

Τι αποψη έχετε για τον SE σε πάρκα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι απλό , εάν έχεις προβλήματα σκιάσεων & διαστασιολόγησης πας σε SE , εάν όχι πας σε SMA . Εάν δεν έχει προβλήματα η εγκατάσταση και θέλεις να πληρώσεις το premium του SE για την αποφυγή missmatches,monitoring σε επίπεδο πλαισίου,μελλοντική πρόβλεψη αντικατάστασης πάνελ τα οποία δεν θα υπάρχουν πλέον στην αγορα , πάλι θεμιτό είναι

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος μου εχει μια ακρη και μου βρισκει τον se με πολυ μικρη διαφορα απο τον SMA χρημματικα

αυτην την εποχη δεν εχω μεγαλο προβλημμα με σκιασεις μονο απο ενα δεντρο και αυτο μετα τις 18:15

ποια ειναι η αποψη σας να αγορασω τον SE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου στείλει την τεχνική περιγραφή για τον τρόπο αποφυγής του φαινομένου της νησιδοποίησης για τον solarEdge SE10K?Δεν θέλω τεχνική περιγραφή γενικά,αλλά εάν διαθέτει κάποιος τ.π. της εταιρείας.Ας την ανεβάσει εδώ ή να μου στείλει pm.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

και γω τη θελω. αν υπαρχει καπου...

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος μου εχει μια ακρη και μου βρισκει τον se με πολυ μικρη διαφορα απο τον SMA χρημματικα

αυτην την εποχη δεν εχω μεγαλο προβλημμα με σκιασεις μονο απο ενα δεντρο και αυτο μετα τις 18:15

ποια ειναι η αποψη σας να αγορασω τον SE

petran07 κάτι βρωμάει επί της 'άκρης'.... Ή έχει υπερτιμολογηθεί ο SMA ή τα Power Poxes είναι δεύτερο χέρι

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό , εάν έχεις προβλήματα σκιάσεων & διαστασιολόγησης πας σε SE , εάν όχι πας σε SMA . Εάν δεν έχει προβλήματα η εγκατάσταση και θέλεις να πληρώσεις το premium του SE για την αποφυγή missmatches,monitoring σε επίπεδο πλαισίου,μελλοντική πρόβλεψη αντικατάστασης πάνελ τα οποία δεν θα υπάρχουν πλέον στην αγορα , πάλι θεμιτό είναι

 

Είναι απλό , εάν έχεις προβλήματα σκιάσεων & διαστασιολόγησης πας σε SE , εάν όχι πας σε SMA . Εάν δεν έχει προβλήματα η εγκατάσταση και θέλεις να πληρώσεις το premium του SE για την αποφυγή missmatches,monitoring σε επίπεδο πλαισίου,μελλοντική πρόβλεψη αντικατάστασης πάνελ τα οποία δεν θα υπάρχουν πλέον στην αγορα , πάλι θεμιτό είναι

Με κλειστα τα ματια SMA, βαλε και τα Tigo maximizers που αναφέρει και ο Sonik79, και ξεχνάς τα παντα. Για μένα ειναι ο καλύτερος συνδυασμός [ φυσικά το κόστος είναι λίγο ποιο πάνω αλλά αξίζει!

Edited by addnic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.