Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστροφέας SolarEdge


Recommended Posts

Ακριβώς τέτοια απάντηση έψαχνα pv-t solar, να`σαι καλά.

Εγώ σκέφτομαι να τον χρησιμοιήσω σε εφαρμογές μου στις οποίες μικρός αριθμό πανελ (5-6) χρειάζονται δικό τους mppt.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την διάθεση για βοήθεια.

Δεν είναι θέμα σκίασης. Στην Ανατολική πλευρά μπορώ να βάλω 5,5kW και μου χωράει και κοντά στο 1kW στη νότια πλευρά. Θα μπορούσα να βάλω inverter με 2 mppts αλλά στο mppt της νότιας πλευράς θα έχω χαμηλή τάση. Έτσι σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να λύσω το πρόβλημα με τον solaredge.

Βασικά το ψάχνω και για μελλοντικές υποθέσεις που θα μου παρουσιαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω ότι ο Solar Edge είναι καλό και χρήσιμο προϊόν.

 

Όμως γενικά πρέπει να έχουμε υπόψη, ότι ο μετατροπέας αποδίδει 97%, το power box 98%.

Έτσι έχουμε μία συνολική πτώση απόδοσης της DC Power γύρω στο 4,5 -5 %.

 

Πρέπει να είμαστε απολύτως σίγουροι ότι χρειαζόμαστε τον Solar Edge και ότι οι σκιάσεις είναι τέτοιες που δικαιολογούν τη μόνιμη απόδοση στο 95%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς επιμένω ότι είναι καλός αλλά θέλει σκεπτικισμό και διαστασιολόγηση πρώτα.

 

@tsx : σε καμία περίπτωση μην το κάνεις για το λόγο που προανέφερες. Δε σε ενδιαφέρει η χαμηλή τάση αρκεί να είναι αρκετή να 'ξυπνάει' τον inverter.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω 6 πανελ των 35V (επέλεξα επίτηδες πανελ με υψηλή τάση και χαμηλό ρεύμα), άρα 210 στο σύνολο και ο inverter ξυπνάει στα 180, δεν θα μένω την περισσότερη ώρα με σβηστό το συγκεκριμένο mppt;και θα δουλέυει μόνο όταν ο ήλιος είναι κοντά στο full;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικά όχι. Τα ΦΒ είναι έτσι σχεδιασμένα ώστε η τάση να ανεβαίνει από πολύ μικρή ηλιοφάνεια κοντά στο max. Μετά πέφτει λόγω ζέστης και όχι ηλιοφάνειας. Οπότε μην παραξενεύεσαι που το καλοκαίρι είναι πεσμένη η τάση του συστήματος.

 

Αυτό που ανεβαίνει γραμμικά με την ηλιοφάνεια είναι η ένταση. Και όσο ανεβαίνει τόσο δίνει ισχύ το σύστημα και παραγωγή ενέργειας.

 

Εν τέλει μην ανησυχείς για την τάση του συστήματος γιατί σε γενικές γραμμές είναι σταθερή από την ανατολή του ηλίου μέχρι τη δύση του. Η απάντηση είναι η διαστασιολόγηση με το πρόγραμμα του inverter (sunny design κλπ) και όλα θα πάνε ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Η καμπύλη Ι-V λέει πράγματι για γραμμική αύξηση του I με αύξηση της έντασης της ηλιακής ακτινοβολίας και μεταβολή της V ανάλογα κυρίως με την θερμοκρασία.

Οι χαμηλές τάσεις στο διάγραμμα Ι-V μιας κυψέλης,πότε προκύπτουν κατά τη διάρκεια μιας ημέρας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα μια βοήθεια από όλους σαν νέος στον τομεα των φωτοβολταικών. Έχω μια στέγη τετράριχτη, η μια πλευρά Νοτιά χωράει 5,0 kwatt. Για να αυξήσω την ισχύ της εγκατάστασης λέω να τοποθετήσω άλλο 1,5 kwatt που χωράει η Ανατολική πλευρά, υπάρχει τρόπος να το κάνω και στην δυτική πλευρά ώστε να φτάσει η ισχύς του συστήματος στα 8 kwatt? Συμφέρει να χρησιμοποιήσω των s.e μετατροπία η δεν είναι εφικτό ούτε και με αυτόν? Επίσης κοίταξα για φωτοβολταικα πλαίσια πάνω από 250 watt και βρήκα μονό καθαρή Κίνα στα 280 watt διότι η Ιαπωνία-Ουγγαρία δεν παράγει αυτά που ήθελα να τοποθετήσω αρχικά που έχουν μεγάλη απόδοση ( 19%).

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.