Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα να εκφράσω μια απορία μου, τις τελευταίες μέρες έχω δει όλα τα σωματία ηλεκτρολόγων (ΠΟΣΕΗ, ΕΕΤΕΜ) να ενημερώνουν με σεμηνάρια τα μέλη τους για την νέα ΥΔΕ, τους μόνους που έχω δει άπραγους είνα οι του ΤΕΕ. Το λέω αυτό γιατί δεν έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν τα σεμηνάρια μέλη που δεν ανήκουν στους παραπάνω συλλόγους. Γνωρίζει κανείς κάτι αντίστοιχο στην περιοχή του?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει τον Ιούλιο αντίστοιχες ενημερωτικές εκδηλώσεις στου Συλλόγους Διπλ. Ηλεκτρολόγων-Μηχανολόγων στο Ηράκλειο και στα Χανιά. Επίσης, προγραμματίζεται το φθινόπωρο αντίστοιχη εκδήλωση στην Κατερίνη (σχετικά κοντά σε σένα, αν έχεις σχέση με τα Άβδηρα...). Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου στο πλησιέστερο τοπικό σου Τμήμα του ΠΣΔΜΗ (στοιχεία επικοινωνίας από το ΤΕΕ ή με προσωπικό μήνυμα).

 

Συνάδελφε, παρακαλώ μην κάνεις παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δες και τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Στα έντυπα της νέας ΥΔΕ υπάρχει και το ‘έκθεση παράδοσης ηλεκτρικής ενέργειας’ στη περίπτωση επανελέγχου για διάφορους λόγους για ποιο λόγο θα πρέπει να την συντάξουμε και να την παραδώσουμε αφού υπάρχει από την προηγούμενη ΥΔΕ. Πιστεύω ότι υπάρχει ασάφεια νόμου σε αυτή τη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία επειδή έχω μια πρόσφατη περίπτωση με έναν πελάτη

Η παλιά ΥΔΕ που έχει εκδοθεί πριν την 16 αυγουστου θα ισχύει γι ένα χρόνο η θα πρέπει να κατατεθεί στη ΔΕΗ πριν της 16 οπού απο κει και πέρα θα ισχύει μόνο η νέα ΥΔΕ ??

Link to comment
Share on other sites

@kostas_super_3

θεώρησε σαν τελευταία ημέρα κατάθεσης της παλιάς ΥΔΕ την 11-8-2011

αφού μεσολαβεί το 3ημερο της Παναγίας και υπολόγισε, ότι απο την Παρασκευή 12-8 θα την έχουν κάνει κοπάνα ΟΛΟΙ:P:p:p

 

@hektor

Αν εννοείς ότι θα καταθέσεις στη ΔΕΗ παλιά ΥΔΕ έως της 16-8 για να ηλεκτροδοτήσεις π.χ νέα οικοδομή μετά από 7-8 μήνες δεν στέκι γιατί θα πρέπει να έχει περάσει την ΥΔΕ ο πελάτης από την εφορία μαζί με όλα τα τιμολόγια της οικοδομής

Link to comment
Share on other sites

Μίλαγα με έναν εγκαταστάτη για το αν θα αγοράσει όργανο κτλ.

 

1) Μέσω του συλλόγου παίρνει όργανο 850 euro τελική

2) Ο σύλλογος του πρότεινε τιμή 150 euro.

 

Γενικά σαν ενημέρωση το γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Tη εννοεί με τη φράση ‘το ηλεκτρολογικό σχέδιο πρέπει να είναι σχεδιασμένο κατά CENELEC’ ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ΝΙΚΟΣΤΡΙ.Δεν μιλάω για νέα εγκατάσταση αλλα για μετατόπιση χελώνες ρολοίων .

Οσο αφορά το ερώτημα σου εννοεί οτι πρέπει να είναι σχεδιασμένο σύμφωνα με το ευρωπαικό πρότυπο (μονογραμμικο,συμβολισμοί ..κτπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.