Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@rastas στις καφετέριες (μεγάλες) φροντίζει ο τεχνικός ασφαλείας. Στις μικρές πρέπει να το ξέρει το αφεντικό...κολοκύθια δλδ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους ηλεκτρολόγους και μηχανικούς του furom στον επανέλενχο μιας εγκατάστασης είναι υποχρεωτικό να σχεδιάσεις στην κάτοψη της εγκατάστασης εκτός από τους διακόπτες, πρίζες ,φώτα ,συσκεύες κλπ και την όδευση των ηλεκτρικων γραμμών στην εγκατάσταση?Yπάρχει σε κανένα ΦΕΚ η συγκεκριμένη οδηγία?

Link to comment
Share on other sites

Για διατομή ίση η μεγαλύτερη του 1,5 σχεδιάζουμε την όδευση φεκ 844Β 16/5/2011 άρθρο 1 παράγραφος γ).

 

Αν δεν γνωρίζεις ακριβώς την διαδρομή γράφεις σαν παρατήρηση κατά εκτίμηση.

ΦΕΚ Β 844 ΝΕΑ ΥΔΕ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dimi8 για την απάντηση αλλά πιστεύω ότι ο νομοθέτης στην περίπτωση του επανελένχου δεν είναι σαφές , δηλ θα πρέπει εμείς να σχεδιάζουμε γραμμές που δεν είμαστε σίγουροι για την διαδρομή τους γιατί λόγο συνθηκών της εγκατάστασης (οροφές από γυψοσανίδα ,κάλυψη κουτιών διακλαδώσεως,υπόγειες διαδρομές των γραμμών,και άλλα πολλά) να είμαστε και νομικά υπόλογοι.

Κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να υπάρξη μια νεα εγκύκλιος που θα διευκρινίζει καθαρά τι ισχύοι για τον επανέλενχο και όχι να γράφουμε κατά εκτίμηση γιατί κανένας μας δεν έχει μαντικές ικανότητες απ΄όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου έχει ζητηθεί ένα πιστοποιητικό για ιατρείο..

 

Τα ιατρεία μήπως κατατάσσονται σε κάποια ειδική κατηγορία ή απλά δηλώνονται σαν απλοί επαγγελματικοί χώροι...;

 

Μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία γιατί ορισμένες ειδικότητες γιατρών έχουν ειδικά μηχανήματα και αναρωτιέμαι μήπως αυτό επηρεάζει την κατάσταση

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιατρεία μήπως κατατάσσονται σε κάποια ειδική κατηγορία ή απλά δηλώνονται σαν απλοί επαγγελματικοί χώροι...

 

Δεν έχει σημασία αν είναι ιατρείο, δηλώνεται σαν επαγγελματικός χώρος, τώρα αν έχει ειδικά μηχανήματα που συνήθως είναι ακριβά, τοποθετείς σταθεροποιητή τάσης

Έγω αυτό έκανα στον οδοντίατρο μου , στον επανέλεγχο που του έκανα πριν κανα 2μηνο το δήλωσα επαγγελματικό χώρο 1ης κατηγορίας ( μη εύφλεκτα υλικά )

 

 

Δεν με πλήρωσε το πήγαμε δουλεία με δουλεία ( 2 σφραγισματάκια ) :mrgreen:

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει πάνω στο θέμα θα του ήμουν υπόχρεος...

1.Είμαι μισθωτός υπάλληλος σε ΔΕΚΟ..κατά την εργασία μου υπογράφω ΥΔΕ για τις ανάγκες της υπηρεσίας μου.

α.Ενώ υπόγραφω για την ΥΔΕ πώς γίνεται να την καταθέσω στη ΔΕΗ αφού απαιτείται θεώρηση από την εφορία ,αφού δεν διαθέτω επαγγελματικό ΑΦΜ και είναι απαραίτητο και το σχετικό δελτίο παροχής ,τιμολόγιο στη συμπλήρωση της δήλωσης ,το οποίο εγώ δεν εκδίδω αφού έχω έμμισθη σχέση εργασίας με τον εργοδότη μου.

Κάθε άποψη επί του θέματος καλοδεχούμενη , ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ανταποκριθούν.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η άδεια εξάσκησης επαγγέλματος με το εάν είναι μισθωτός η όχι .Αυτό που έχει σημασία εδώ είναι οτί για να υπογράψεις θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη στην εφορία δλδ να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.Τώρα το πώς ΔΕΚΟ εκδίδει ΥΔΕ ούτε εγώ το έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.