Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άλλαξε ο κανονισμός λειτουργίας των parking?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας (αν μπορείτε βέβαια) μιας και δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

 

Έχω μία μοτο και ένα αυτοκίνητο τα οποία τα παρκάρω σε υπόγειο κλειστό parking πολυκατοικίας με πόρτα με τηλεχειριστήριο και για τα οποία πληρώνω με τον μήνα. Το parking αυτό έχει περίπου 40 θέσεις.

 

Πρόσφατα μου τηλεφώνησε ο ιδιοκτήτης του parking και μου είπε ότι άλλαξε η άδεια λειτουργίας του και βάσει της καινούργιας άδειας του, απαγορεύεται να έχει μοσυκλέτες στο parking, ότι πρέπει να έχει μόνο αυτοκίνητα και ότι πρέπει να την πάρω από εκεί, διότι αν γίνει έλεγχος και βρουν μοτό μέσα στο parking θα φάει πρόστιμο.

 

Αληθεύει κάτι τέτοιο; Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω να μου πείτε; Και δηλαδή αν εγώ πουλήσω αύριο το αμάξι και κρατήσω τη θέση, δε μπορώ στη θέση αυτή να παρκάρω ένα σκούτερ ή μία μοτό;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΜΑΝΟΣ / Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να' χει , ζήτησε επίσημη γραπτή ενημέρωση προκειμένου να απομακρύνεις την μοτοσυκλέττα . Στην ενημέρωση αυτή θα υπάρχει κάποια νομοθεσία . Ευχαρίστως να δούμε τι επικαλείται αν και μένα τραβηγμένοι μου φαίνονται οι ισχυρισμοί του. Οι θέσεις στάθμευσης για οχήματα χωρούν έως δύο μοτοσυκλέττες αλλά επειδή δεν μπορούν να "χωρέσουν" 2 ΜΟΤΟ μεγάλου μεγέθους , προτιμούν να βάζουν ένα αυτοκίνητο για να εισπράττουν περισσότερα.

 

Συνήθως κάποιοι ιδιοκτήτες καταφεύγουν σε τέτοια "τερτίπια" και δικαιολογίες όταν παρατηρείται τακτικά η γκαραζόπορτα να είναι ξεχασμένη ανοικτή . Οι συνήθεις ύποπτοι είναι οι μοτοσυκλετιστές επειδή ειδικά τους χειμερινούς μήνες "λησμονούν" την τυπική διαδικασία "βγάλε-γάντια , πιάσε κοντρόλ, κλείσε πόρτα , ξαναβάλε γάντια " οπότε κάποιοι ψάχνουν για τα εύκολα θύματα.

 

Κάνε τον να νομίσει ότι πείστηκες και ζήτησε γραπτά και με υπογραφές αυτά που ισχυρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λέτε, αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι και το ακόλουθο γεγονός: λίγα μέτρα από το σπίτι μου (ΓΟΥΔΙ, ΠΑΙΔΩΝ) υπάρχει ένα καινούργιο και εντυπωσιακό υπόγειο POLIS PARKING με όλα τα comforts!

 

Πήγα λοιπόν εκεί να ρωτήσω πόσο κοστίζει ο μήνας για μοτοσυκλέτα και μου είπε η κοπελιά που ήταν στο security room ότι δεν δέχονται πλέον μοτοσυκλέτες και δεν ήξερε το λόγο, έτσι της είχε πει να λέει η εταιρία που εκμεταλλέυεται το parking παρόλο που υπήρχε αναρτημένος τιμοκατάλογος που έλεγε ότι το parking moto κοστίζει 70 ευρώ/μήνα.

 

Πραγματικά, κοιτώντας μέσα στο παρκινγκ δεν είδα ούτε μία μοτό ή σκουτερ παρκαρισμένο.

 

Κάτι πρέπει να έχει συμβεί... μάλλον κανάς καινούργιος "κουφός" νόμος... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Εστω και αργα απο τοτε που αναρτηθηκε το τελευταιο Post.

Δεν υπαρχει νομοθεσια για παρκινγκ μοτο.

Ως εκ τουτου η σταθμευση μοτο σε στεγασμένο ή υπαιθριο χωρο που λειτουργεί παρκινγκ δημοσίας χρησεως ειναι παρανομη.

Link to comment
Share on other sites

"αντιγραφω" το παραπανω του φιλτατου ΚΑΝΑ

 

 

«Καμπάνα» σε όσους κατέθεσαν πινακίδες- θα πληρώσουν όλο το ποσό των τελών κυκλοφορίας... pdf_button.png printButton.png Τετάρτη, 24 Δεκέμβριος 2014 07:48

troxaia_aftodioikisi-620x320.jpgΌλο το ποσό των τελών κυκλοφορίας πρέπει να καταβάλλουν οι οδηγοί για να πάρουν πίσω τις πινακίδες των αυτοκινήτων τους.


Συγκεκριμένα, όποιος καταθέσει τις πινακίδες του ΙΧ ή της μοτοσικλέτας του θα πρέπει να γνωρίζει πως για να μπορέσει να τις πάρει πίσω από την Εφορία θα πρέπει να πληρώσει το συνολικό ποσό των τελών κυκλοφορίας.

 

 

Τι πρέπει να γνωρίζουν όσοι επιθυμούν να καταθέσουν τις πινακίδες

[δεν "επιθυμουν"...  εξαναγκαζονται]
Για να μην πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας για το 2015, οι ιδιοκτήτες οχημάτων θα πρέπει να καταθέσουν 

 

1] τις πινακίδες κυκλοφορίας -στις κατά τόπους εφορίες- μέχρι και τις 31 Δεκεμβρίου 2014, και

2] να προσκομίσουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

α] Άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου,

β] πινακίδες κυκλοφορίας,

γ] αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (έντυπο Ε1) από την οποία να προκύπτει ότι έχει δηλωθεί η ιδιοκτησία του Ι.Χ.,

δ] αντίγραφο του εντύπου Ε9 ώστε να αποδεικνύεται πως

δi] υπάρχει θέση στάθμευσης

(ή  δii]  βεβαίωση ότι υπάρχει διαθέσιμος χώρος),

ε] αποδεικτικό καταβολής των τελών κυκλοφορίας του 2014.
Επιπλέον, στην αρμόδια ΔΟΥ θα ζητηθεί από τους ιδιοκτήτες των οχημάτων να συμπληρώσουν

ζ] μια αίτηση στην οποία θα αναγράφουν τα: επώνυμο ή επωνυμία, όνομα, όνομα πατρός, επάγγελμα, ΑΦΜ, διεύθυνση κατοικίας, αριθμός κυκλοφορίας αυτοκινήτου, είδος και χρήση (Ι.Χ., επαγγελματικό κ.λπ., τόπος ακινησίας, περιφέρεια αστυνομικού τμήματος, ημερομηνία έναρξης ακινησίας

 

και λόγοι που προκάλεσαν την ακινησία.

 

-  το  "ετσι μ' αρεσει".... μαλλον ειναι προσβλητικο δια την Υπηρεσιαν...

- [οικονομικη αδυναμια...μαλλον δεν ειναι λογος  και ισως ο δηλών θα πρεπει να υποβαλλει ΥΔ...οτι δεν εχει "μία"]

 

 

πχ. προστασια  του περιβαλλοντος....λεμε τωωωρα :smile: :-) :smile:

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εν προκειμένω ο διαχειριστής δεν σου δίνει απόδειξη για το ενοίκιο 

Οπότε πράγματι έχει πρόβλημα ?? 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δε θα 'πρεπε να υπάρχουν καθόλου τέλη κυκλοφορίας, αλλά εφόσον υπάρχουν και είναι ετήσια μου φαίνεται λογικό το σύστημα αυτό που ισχύει για να μη κάνει ο καθένας ότι θέλει..

 

Εμένα με προβληματίζει όμως κάτι άλλο: όποιος τσιγκουνεύεται τα τέλη κυκλοφορίας θα τσιγκουνευτεί και για την ασφάλεια και το σέρβις (που έχουν πολλαπλάσιο κόστος), οπότε αυτομάτως δημιουργειται ένας στόλος από επικίνδυνα οχήματα!

 

Ωστόσο το θέμα μας είναι τα πάρκινγκ. Πριν εξετάσουμε το αν υπάρχει κάποιος νόμος που να ξεχωρίζει τους σταθμούς αυτοκινήτων από των μοτοσυκλετών, γιατί να μη σκεφτούμε ότι είναι δικαίωμα του κάθε ιδιοκτήτη ιδιωτικού σταθμού να βάζει όποιον θέλει μέσα κι όποιον δε θέλει να μη τον βάζει? Πιθανώς οι μηχανόβιοι να έχουν αποδειχθεί κακοί πελάτες και ζημιάρηδες. 

 

Πλέον όμως υπάρχουν σταθμοί ειδικά για μοτοσυκλέτες, όποιος θέλει πάει σ΄ αυτούς και ξεμπερδεύει.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.