Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

συγκριση στα εντατικα μεγεθη παλιου τευχους και επίλυσης, έστω και σε αξονικές ,έχεις δυνατότητα να κάνεις?

Δυστυχώς όχι γιατί ειδικά για τα υποστυλώματα έχει μόνο μία σελίδα που αναφέρει τις διατομές που παίρνει και ότι βάζει τα ελάχιστα! Τίποτα άλλο!

Εν τω μεταξύ οι συνδετήρες της μελέτης είναι Φ6/20.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.Λύνω και εγώ ένα κτίριο για προσθήκη με μελέτη του 60'.

 

Ενώ στα υποστυλώματα κάτι γίνεται, το κτήριο έχει και κάποια τοιχία 20x100 τα οποία έχουν οπλισμό 4Φ14+6Φ10 στους ξυλοτύπους!!!! Δηλαδή As=10.16 cm2 ή ρ=10.16/100*20=0.5% !!

 

1) Δεν έπρεπε να έχει 0.8% τουλάχιστον?Επαναλαμβάνω μελέτη του 60 άρα αντισεισμικός 59 και καν. σκυρ. 54' . Υλικά STI , B160 και σεισμός ε=0.04

 

2) Με αυτούς τους κανονισμούς υπήρχε η έννοια του τοιχίου ή αντιμετωπιζόταν σαν κολόνα?Δηλαδή υπήρχαν τότε τα κρυφά υποστυλώματα στις άκρες?

 

3) Για τις επικαλύψεις νομίζω έχει πάρει 0.7κΝ/m2. Είναι λογικό? Δηλαδή λύνω μόνο με αυτό για μόνιμο? Επίσης νομίζω έχει πάρει τους τοίχους δρομικούς και μπατικούς σαν επιφανειακό φορτίο. ίσχυε αυτό παλιά?

 

 

ilias για αυτό που ρωτάς..τα πιο πολλά από τα 14αρια είναι κατασκευαστικά λογικά. Έχεις τσεκάρει το πρόγραμμα σου να μην βγάζει κατασκευαστικά σίδερα ή αν βγάζει να βάλεις ελάχιστη διάμετρο κατασκευαστικού Φ10? Τα οπλίζεις σαν τοιχεία ή σαν απλά υποστυλώματα? Τελικά δεν κατάλαβα. Ο οπλισμός που βγάζεις συμβαδίζει με τα εντατικά μεγέθη από την ανάλυση σου?

Link to comment
Share on other sites

ilias για αυτό που ρωτάς..τα πιο πολλά από τα 14αρια είναι κατασκευαστικά λογικά. Έχεις τσεκάρει το πρόγραμμα σου να μην βγάζει κατασκευαστικά σίδερα ή αν βγάζει να βάλεις ελάχιστη διάμετρο κατασκευαστικού Φ10?

Το έχω κάνει nik.

 

Τα οπλίζεις σαν τοιχεία ή σαν απλά υποστυλώματα?

Είτε σαν τοιχία είτε σαν στύλοι τα ίδια σίδερα μου δίνουν!

 

Τελικά δεν κατάλαβα. Ο οπλισμός που βγάζεις συμβαδίζει με τα εντατικά μεγέθη από την ανάλυση σου?

Με βάση τη δική μου ανάλυση συμβαδίζει, με τα εντατικά μεγέθη τα δικά του δεν ξέρω, γιατί δεν τα βλέπω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οταν εχετε ζευκτα στην οροφη ενος κτιριου,τοτε

 

1.το μετατρεπετε σε ομοιομορφο ασκουμενο στη δοκο (βασει των αντιδρασεων του ζευκτου)

 

2.σπατε τη δοκο στα αναλογα μερη με βαση τον αριθμο των ζευκτων και τοποθετειτε σημειακα φορτια?

 

τελος,τις οριζοντιες αντιδρασεις τις περνατε ή μονο τις κατακορυφες?

 

να πω εδω,οτι μεχρι στιγμης τοποθετω ομοιομορφο φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ως ομοιομορφο θα το εβαζα...Τωρα για τα οριζοντια δεν ξερω...Ειναι μεγαλα τα φορτια αυτα??

 

 

 

Ερωτηση κ απο μενα...Σε ισογειο σπιτι με κατασκευη ξυλινης περκολας (ΗΧ) στην μια του πλευρα. θα μεταβιβαζατε φορτια στην δοκο που θα παταει η περτκολα??? Στη θεμελιωση θα δειχνατε και την βεραντα την οποια θα καλυπτει η περκολα???

Link to comment
Share on other sites

Για την ξύλινη στέγη, κι εγώ βάζω ομοιόμορφο.

 

Η πέργκολα εδράζεται μόνο στην δοκό; Αν ναι, θα έβαζα φορτία σε αυτήν.

Στην θεμελίωση θα έδειχνα ό,τι θεμελιώνεται. Την βεράντα, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για την ξύλινη στέγη, κι εγώ βάζω ομοιόμορφο.

 

Η πέργκολα εδράζεται μόνο στην δοκό; Αν ναι, θα έβαζα φορτία σε αυτήν.

Στην θεμελίωση θα έδειχνα ό,τι θεμελιώνεται. Την βεράντα, όχι.

 

Ναι στη δοκο εδραζεται...Εκει οκ βαζω ενα ομοιομορφο φορτιο... Θεμελιωση πως το εννοεις..??Εγω ελεγα για μια πεδιλοδοκο περιμετρικα της περκολας για να συνδεεται κ με την υπολοιπη θεμελιωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.