Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Αρχικά μία διορθώση:

Η διανομή στον επάνω πρόβολο θα είναι Φ10/20 ΑΝΩ-ΚΑΤΩ και όχι Φ10/20 ΑΝΩ όπως φαίνεται στο σχέδιο.

 

Ilia, προσωπικά αν είχα την αμφιβολία μου, θα έβαζα μαρκιζοσίδερα 3Φ10 να βγαίνουν από την κάτω πλάκα προς τον επάνω πρόβολο.

Σκέφτηκα να το κάνω erling.

 

υ.γ. Εγώ στη θέση σου, θα επίλυα δύο προβόλους. Ένα για κάθε πλάκα.

Ναι στην προσομοίωση φυσικά! Έτσι κι αλλιώς πως διαφορετικά να πάρει τις πλάκες προβόλους το Fespa?

 

Κάτω στον κόμβο ενίχυση οπλισμού (οπλισμός άνω και κάτω). Τα σίδερα Φ10/20 της πλάκας τράβα τα εκεί στον κόμβο. (και τα πάνω και τα κάτω)

Ποιον κόμβο εννοείς Pappos?

 

Η πιό δυσμενής περίπτωση είναι να δράσει όλο ως πρόβολος.

Ναι φυσικά, αλλά σαν διέρειστη μου δίνει και προβολοσίδερα από την πλευρά του τοιχίου Κ6 και προς τα πάνω, κάτι που πρότεινε ποιο πάνω και ο erling και τώρα δεν υπάρχουν.

 

Αν το Φ12/10 στο δίνει έχοντας στατική πλάκα με μήκος προβόλου =1,95μ, τότε μην κάνεις απολύτως τίποτα!

Η επίλυση δίνει Φ10/15, εγώ το ενισχύω σε Φ12/10.

 

Μ'αρέσει το Φ10/20 στις πλάκες... Σκέφτομαι να καταργήσω το Φ8/10...

Δεν χρησιμοποιώ Φ8 σε πλάκες! Πες το κόλλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ Φ8 σε πλάκες! Πες το κόλλημα!

Mα σου λέω, σκέφτομαι να αρχίσω να το αποκτώ κι εγώ... Και μόνο στο μάτο, πως "στρώνει" το 10άρι, έχει τρελή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος του προβόλου πόσο είναι? Δυστυχώς δεν μπορώ να το διαβάσω....

20 cm στη βάση του και 16 cm στο ελεύθερο άκρο του.

 

 

Επίσης για το δοκάρι-πρόβολος στην επάνω πλευρά του προβόλου τι λέτε? Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να δημιουργηθεί ένα "σχίσιμο" στην έδραση της τοιχοποιίας πάνω στην πρόβολα θα πρέπει ο πρόβολος να είναι ιδιαίτερα δύσκαμπτος ώστε να μειώνεται όσο το δυνατό περισσότερο η κατακόρυφη ταλάντωση του. Θα πρότεινα αν δεν ενοχλεί αρχιτεκτονικά στην άκρη του προβόλου (τετράγωνη κολώνα 45/45) να βγεί ένα φουρούσι, το οποίο μπορεί να είναι ακόμη και ανεστραμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Κ_ΡΑΤ για το σχίσιμο είναι απόλυτα σωστό, το έχω δει πολλές φορές και αυτό είναι που φοβάμαι. Μάλιστα για επιβεβαίωση ότι συμβαίνει δείτε και την παρακάτω φωτογραφία (οι ρωγμές παρουσιάστηκαν στο σημείο επαφής τοιχοποιϊας με τον πρόβολο):

 

1111gx.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια ερώτηση:

Έστω η παρακάτω κάτοψη ισογείου:

 

97882974.th.png

 

Το γραμμοσκιασμένο τμήμα είναι το τμήμα στο οποίο συνεχίζουν ακόμα Χ όροφοι.

Το τοιχίο στα αριστερά, το οποίο υφίσταται μόνο μέχρι την οροφή ισογείου, συνεισφέρει στον υπολογισμό του ην για την κάλυψη του κριτηρίου ην>0,60;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του thread αλλα σε άλλη οικοδομή, μου έχουν παραδώσει τον ξυλότυπο που επισυνάπτω. Το θέμα είναι οτί εκτός από το είναι λίγο μπέρδεμα και πρέπει να έχω από κοντά το σιδερά, δεν έχει μία τομή. Μέχρι σήμερα νόμιζα ότι είναι ευκαμπτη πεδιλοδοκός, αλλά ο καλουπατζής ισχυρίζεται (μήπως για να ρίξει παραπάνω κυβικά;;;) ότι είναι δύσκαμπτη, δηλαδή με φάλτσο 45 μοιρών τα φτερά. Ξέρω ότι είναι παράδοξο αυτο που ζητάω , αλλά περιμένω τις γνώμες σας για την αληθινη διατομή.

 

ΥΓ. Ο στατικός του έργου, που είναι και ο ελεγκτης της πολεοδομίας είναι σε άδεια και δε μπορώ να τον βρω , όπως έχω γράψει και σε άλλο thread http://michanikos.gr/showthread.php?t=12328

θεμελια.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.