Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Απλα θα κοιταξω το κρυφουποστυλωμα του τοιχωματος να ειναι ιδιο πλατος με το υποστυλωμα του οροφου..Οποτε, ουτε μπουκαλες, ουτε τιποτα...

ΒΟΥΡ!!!!

Το εχεις πιασει τον νοημα....

Κοιτα λιγο την δοκο για τον δυσδιαγωνιο... Ξερεις τι πρεπει να κανεις για να τον αποφυγεις...

Στην τελικη καλυτερα να "παλεψεις" για την δοκο, παρα για ανοητες τοιχοποιιες σε χαζα σημεια και ανουσιες προσομοιωσεις.

 

Ανακεφαλαιωνω:

- Στον κατω οροφο τοιχωμα

- Επανω στυλο (προσεχεις αυτο που ειπες με κρυφοκολωνα)

- Λιγο tweak με την δοκο στον κατω οροφο

- Problem solved!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος..

 

Επειδη το κρυφουποστυλωμα δεν μου "φτανει" (εχει πλατος 45εκ και θελω 70εκ), θα φτιαξω εγω ενα τοιχωμα με το πλατος του κρυφουποστυλωματος που θελω και θα βαλλω το ΦΕΣΠΑ να κανει ελεγχο επαρκειας...

 

Οποτε λυθηκε.... (τωρα δοκιμαζω τον ελεγχο επαρκειας, δεν ειμαι και πολυ εξοικιωμενος...)

 

Ξερεις τι με απασχολει???

Η αγκυρωση των διαμηκων ραβδων για το τμημα του τοιχωματος που δεν θα συνεχισει μεχρι πανω... Θα προσπαθησω να ακολουθησω και τις διαταξεις που λεει ο Ιγνατακης..

 

Με τη δοκο κανενα προβλημα..

Ειναι 1.5μ αλλα δεν βγαζει δισδιαγωνιο....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κρυφουποστυλωμα δεν μου "φτανει" (εχει πλατος 45εκ και θελω 70εκ), θα φτιαξω εγω ενα τοιχωμα με το πλατος του κρυφουποστυλωματος που θελω και θα βαλλω το ΦΕΣΠΑ να κανει ελεγχο επαρκειας...

Χμ...

Μην το κανεις...

- Η μεγαλωσε το τοιχωμα ωστε να βγαλει κρυφοκολωνα 55εκ (σε ειχα για πολυ πιο εμπειρο απο κολωνα 70εκ!)

- Ή κανε κανονικα κολωνα σε ολους τους οροφους και αντι για αυτη την ριμαδα την τοιχοποιία, κανε υψίκορμη δοκο.

Βλακειες λέω!!!

Αστο οπως ειναι!!!

Κάνε το τοιχωμα 30 ή 35 εκ και θα είσαι μια χαρα!

Ξερεις τι με απασχολει???

Η αγκυρωση των διαμηκων ραβδων για το τμημα του τοιχωματος που δεν θα συνεχισει μεχρι πανω... Θα προσπαθησω να ακολουθησω και τις διαταξεις που λεει ο Ιγνατακης..

Γιατι σε απασχολει αυτο εκει και οχι στον τελευταιο οροφο;; Το ιδιο πραγμα ειναι.

Με τη δοκο κανενα προβλημα..

Ειναι 1.5μ αλλα δεν βγαζει δισδιαγωνιο....

Τυχερος εισαι!

Εισαι ωραιος..

Αμα θελω, μπορω να γινω πολυ πιο ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Γτ βρε Ηλια..

 

Δεν μαρεσει εκει ο τοιχος..

 

Και κατασκευαστικα θα κανει ρωγμη εκει...Δεν υπαρχει περιπτωση....

 

saltapidas

Γτ δεν σαρεσει το κρυφουποστυλωμα 70εκ???

(δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω...)

Link to comment
Share on other sites

Γτ βρε Ηλια..

Γιατί βρε terry ναι μεν καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά οφείλεις να δώσεις τη βέλτιστη λύση τόσο από οικονομική όσο και από κατασκευαστική πλευρά.

Η τοιχοποιία σου δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να αποδειχθεί ισχυρότερη από ένα καλά οπλισμένο-σχεδιασμένο δοκάρι. Σε ισχυρή δόνηση αυτή θα πάει πρώτη περίπατο.

Στη θέση σου θα αύξανα το ύψος της δοκού και θα ενίσχυα και τον ΑΝΩ οπλισμό της τσεκάρωντας τι θα γίνει τότε και με τον ικανοτικό, εάν σχεδιάζεις στηριζόμενος στη λογική του.

Οι σύνθετες λύσεις είναι συνήθως και οι πλέον προβληματικές.

 

Κατά τα άλλα κάνε όπως καταλαβαίνεις, δε λέω.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Γτ δεν σαρεσει το κρυφουποστυλωμα 70εκ???

(δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω...)

α) Αν ηταν να καναμε τις κρυφοκολωνες οσο θελεμε, τοτε θα καναμε ενα τσερκι σε τοιχωμα 1,5μ. Ο ΕΚΩΣ λεει ποσο πρεπει να ειναι το κρυφουποστυλωμα.

β) Δεν ειναι σωστο για το μοντελο σου... Αν το ψαξεις με ακριβεις μερτησεις, θα δεις οτι το μοντελο αλλαζει.

γ) ειναι πιο σωστο να κανεις το τοιχωμα και να φυτευσεις τον στυλο των 70εκ (αφου επιμένεις στα 70!!!!!!), εστω και με κρυφοκολώνα μικρότερη.

δ) το κρυφουποστυλωμα 70 εκ δεν μου αρεσει διοτι θα καταληξει σε κολωνα 70εκ, τουτεστιν κοντο υποστυλωμα...

 

Παιδι μου, απ'όσα λες, σιγα τα ανοιγματα που έχεις!!! Κάνε εκει ένα τοιχωμα 150/25/50/50 (εγω θα έκανα 150/25/40/40!) να τελειωνεις...

Γιατί βρε terry ναι μεν καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά οφείλεις να δώσεις τη βέλτιστη λύση τόσο από οικονομική όσο και από κατασκευαστική πλευρά!

Η τοιχοποιία σου δεν είναι τόσο ισχυρή ώστε να αποδειχθεί ισχυρότερη από ένα καλά οπλισμένο-σχεδιασμένο δοκάρι. Σε ισχυρή δόνηση αυτή θα πάει πρώτη περίπατο.

Στη θέση σου θα αύξανα το ύψος της δοκού και θα ενίσχυα και τον ΑΝΩ οπλισμό της τσεκάρωντας τι θα γίνει τότε και με τον ικανοτικό, εάν σχεδιάζεις στηριζόμενος στη λογική του.

Οι σύνθετες λύσεις είναι συνήθως και οι πλέον προβληματικές.

Κατά τα άλλα κάνε όπως καταλαβαίνεις, δε λέω.

Re Hlia, πολυ χοντρα τα κοβεις....

Σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω, αλλα ο τυποσ εχει τοιχοποιία απο την μια πλευρα σε φύσει κοντο υποστυλωμα!!!!!

Αν θυμαμαι καλα, ειναι φυσει και θέσει κοντο αυτό το κολωνάκι;;;;

Δεν ισχύουν αυτα που λες σε αυτη την περιπτωση!

Καλά κάνει και θελει να βαλει τοιχωμα αντι τοιχοποιίας...

Αν θες να δεις για τί πραμα μιλαμε, κανε το μοντελο και προσομοιωσε την τοιχοποιία με 2 ισοδύναμες χιαστι ράβδους να δεις τα "τερατα"...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για τοιχωμα 200/30 που θα γινει 70/30

 

(μαλλον παλι δεν με καταλαβες..)

 

Ουτε κοντο υποστυλωμα εχω...Δες παλι τη φωτο..

 

Ηλια καμια κατασκευαστικη δυσκολια και φυσικα 2-3κμ σκυροδμεματος καμια αυξηση κοστους...

Link to comment
Share on other sites

Ηλια καμια κατασκευαστικη δυσκολια και φυσικα 2-3κμ σκυροδμεματος καμια αυξηση κοστους...

ok εσύ αποφασίζεις!;)

 

@saltapidas

Δηλαδή εσένα το ένστικτο σου, το στατικό σου ένστικτο, σου λέει ότι αν το πάει όπως λέω θα έχει πρόβλημα? Ειλικρινά!

 

Αν θυμαμαι καλα, ειναι φυσει και θέσει κοντο αυτό το κολωνάκι;;;;

Ας το εξασφαλίσει, που είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.