Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

1. Να τονισεις βεβαια οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο απο σεισμο.

3. Και αυτο με ΚΑΝΕΠΕ παει αν αλλαζουν τα φορτια. Δεν παει με τον κανονισμο που το ελυσες.

και προσθετω

4. Ριζικη ανακαινιση/αλλαγη διαρρυθμισης και δεν ξερω τι αλλο.

 

Αλλα τονιζω το 1.

Και ερωτω.

Ερχεται ιδιοκτητης και σου λεει "θελω να αγορασω το ταδε κτηριο, εχει μελετη αλλα εχει και προβληματα, απο διαβρωσεις, μεχρι καθιζησεις και οτι μπορεις να φαντασεις. Θελω να μου κανεις μελετη στατικης επαρκειας".

Τι κανεις?

 

Επισης περιπτωση που ΔΕΝ ξερεις οτι η μελετη εχει εφαρμοστει.

Παλι ο ιδιοκτητης σου λεει " θελω ελεγχο στατικης επαρκειας για τον χ.ψ,ζ λογο"

 

Δεν ειπα οτι αντε να παμε να ελεξουμε ολα τα υφισταμενα.

Καποιος λογος θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα φιλε ΑΡΗ ποιο ειναι τελικα?

Να κανουμε τη δουλεια μας ευκολα και γρηγορα, επειδη αγορασαμε και τον ελεγχο υπαρχοντος??

Σκεψου και την περιπτωση κτηριου με εμφανεις βλαβες, προβληματα, απομειωσεις διατομων κτλ κτλ.

Πιστευω οτι ο ΚΑΝΕΠΕ εχει τις προυποθεσεις να "προφυλαξει" το μελετητη που θα παρει μια μεγαλη ευθυνη. Εχει τα εργαλεια για να το κανει.

 

Πλάκα μου κάνεις??

Εγώ απαντώ στον nic με το πέτρινο με κολώνες (αν και ότι λέω ισχύει γενικώς)

Link to comment
Share on other sites

και προσθετω

4. Ριζικη ανακαινιση/αλλαγη διαρρυθμισης και δεν ξερω τι αλλο.

 

Οι διαρρυθμίσεις είναι μία πονεμένη ιστορία, διότι πρέπει να λάβουν τεράστια κλίμακα ώστε να απαιτείται στατικός επανέλεγχος. Βεβαίως η κρατούσα σχολή σκέψης προωθεί τον παραλογισμό που θέλει να ξαναγίνει αντισεισμικός έλεγχος, ακόμη κι αν γκρεμίζεται ένας τοίχος...

Αλλά δεν διαφωνώ μαζί σου.

 

 

Ερχεται ιδιοκτητης και σου λεει "θελω να αγορασω το ταδε κτηριο, εχει μελετη αλλα εχει και προβληματα, απο διαβρωσεις, μεχρι καθιζησεις και οτι μπορεις να φαντασεις. Θελω να μου κανεις μελετη στατικης επαρκειας".

Τι κανεις?

 

Δεν μπορεί η μελέτη στατικής επάρκειας να χρησιμεύσει σαν εργαλείο ελέγχου του επενδυτικού ρίσκου, διότι δεν είναι αυτός ο σκοπός των μελετών και των κανονισμών.

Εξάλλου το ρίσκο που αναλαμβάνει κανείς επενδύοντας σε οικοδομή με βλάβες είναι πολύ μεγάλο και σαφές, δεν έχει κανείς λόγο να πληρώσει μερικές δεκάδες χιλιάρικα προκαταβολικά για να βελτιώσει την γνώση για το ήδη μεγάλο ρίσκο.

 

Φυσικά, μιλάμε για την περίπτωση που επίδοξος επενδυτής έχει το χρήμα και διαθέτει τα μέσα για να εξασφαλίσει την προσβασιμότητα...

Δεν μιλάμε για ένα διαμερισματάκι ή ένα λιθόκτιστο στο χωριό, αλλά ίσως για ένα εργοστάσιο...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θέμα όπου οι "εργολαβικοί" τα έκαναν μπάχαλο. Όπου "εργολαβικοί" βάλτε ό,τι νομίζετε. Βουλευτές, καθηγητές, ΟΑΣΠ, ΔΟΚΚ, πολεοδομίες, ΣΠΜΕ, εμείς όλοι οι μηχανικοί...

 

Το κόστος μιας μελέτης με ΚΑΝΕΠΕ είναι μεγάλο λόγω της φύσης του κανονισμού και της απαιτούμενης τεκμηρίωσης.

Μην ξεχνούμε ότι τώρα θα πρέπει να κάνει οπωσδήποτε εδαφοτεχνική έρευνα. Αυτό δεν είναι πάντα εφικτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη, ξεχνα την περιπτωση της αγορας.

Εχω περιπτωση ιδιοκτητου κτηριου 3 οροφων, κατασκευης 1970, κανονικα με μελετη.

Ο ιδιοκτητης το απεκτησε απο τους γονεις του και θελει να το γραψει στα παιδια του.

Ειναι 30μ απο τη θαλασσα.

Χοντρικα μπορω να σου πω οτι στα υποστυλωματα του υπογειου (τουλαχιστον στα εσωτερικα που ειχα προσβαση), υπαρχει περιπτωση να μην εχει μεινει ουτε Φ5.

 

Ερχεται με μου λεω "θελω να ξερω τι να κανω με το κτηριο αυτο, ειναι ασφαλες, θελω να το γραψω στα παιδια μου και θελω μια υπογεγραμμενη μελετη"

 

Εδω τι κανεις?

Του λες "οκ υπαρχει μελετη, εκτιμω οτι εφαρμοστηκε, εισαι μια χαρα".

 

Πλάκα μου κάνεις??

Εγώ απαντώ στον nic με το πέτρινο με κολώνες (αν και ότι λέω ισχύει γενικώς)

 

Δεν ειπα κατι για σενα φιλε.

Αλλα εμενα προσωπικα η εξασφαλιση (νομικη) "συμφωνα με τη γνωμη της ΔΟΚΚ ειμαι καλλυμενος" δεν με καλυπτει.

Οκ, χωρις ΚΑΝΕΠΕ γλιτωνεις το 80% της δουλειας.

Εσυ ως μελετητης τι θα πεις στον πελατη σου???

 

Δεν γραφω οτι γραφω επειδη ξαφνικα βγηκε ο ΚΑΝΕΠΕ, γτ πριν 1 χρονο κανονιστικο κειμενο περαν της αμφιλεγομενης ισχυς του ΕΝ1998-3 δεν υπηρχε.

Αλλα τωρα που υπαρχει ειναι ενα σοβαρα θεμα, ποτε και και γτ θα το εφαρμοσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται με μου λεω "θελω να ξερω τι να κανω με το κτηριο αυτο, ειναι ασφαλες, θελω να το γραψω στα παιδια μου και θελω μια υπογεγραμμενη μελετη"

 

 

Του εξηγείς ότι η στατική μελέτη για την αποτίμηση της στατικής επάρκειας ή/και τον σχεδιασμό των ενισχύσεων είναι κάτι που το ζητάς όταν έχεις αποφασίσει να κάνεις ενισχύσεις.

 

Αν θέλεις απλώς να εξετάσεις την κατάσταση της οικοδομής, κάνεις έλεγχο για εμφανείς βλάβες και δειγματοληπτικά για διάβρωση - δυναμικό - ό,τι άλλο θέλεις, και τέλος. Κανένας υπολογισμός.

 

Αν παρόλα αυτά θέλει μελέτη επάρκειας (ακόμη και στην περίπτωση που δεν υπάρχουν βλάβες), πας σύμφωνα με τον ΚΑΝΕΠΕ, ο οποίος λέει ότι χρησιμοποιείς την (εφαρμοσμένη) στατική μελέτη ως τεκμήριο. Και πάλι κανείς υπολογισμός, μόνο εργαστηριακά για τις αντοχές...

 

Κι αν θέλει μελέτη επάρκειας, ενώ έχουν λιώσει τα σίδερα κι έχουν γίνει χώμα, κανένα πρόβλημα. Η μελέτη θα δείχνει ότι είναι ανεπαρκές λόγω ανυπαρξίας επαρκούς οπλισμού. Αν επιμένει να πληρώσει για κάτι τέτοιο, χαρά σε λόγου σου που θα δουλέψεις και θα πληρωθείς για το τίποτα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αλεξη, ξεχνα την περιπτωση της αγορας.

Εχω περιπτωση ιδιοκτητου κτηριου 3 οροφων, κατασκευης 1970, κανονικα με μελετη.

Ο ιδιοκτητης το απεκτησε απο τους γονεις του και θελει να το γραψει στα παιδια του.

Ειναι 30μ απο τη θαλασσα.

Χοντρικα μπορω να σου πω οτι στα υποστυλωματα του υπογειου (τουλαχιστον στα εσωτερικα που ειχα προσβαση), υπαρχει περιπτωση να μην εχει μεινει ουτε Φ5.

 

Ερχεται με μου λεω "θελω να ξερω τι να κανω με το κτηριο αυτο, ειναι ασφαλες, θελω να το γραψω στα παιδια μου και θελω μια υπογεγραμμενη μελετη"

 

Εδω τι κανεις?

Του λες "οκ υπαρχει μελετη, εκτιμω οτι εφαρμοστηκε, εισαι μια χαρα".

 

 

 

Δεν ειπα κατι για σενα φιλε.

Αλλα εμενα προσωπικα η εξασφαλιση (νομικη) "συμφωνα με τη γνωμη της ΔΟΚΚ ειμαι καλλυμενος" δεν με καλυπτει.

Οκ, χωρις ΚΑΝΕΠΕ γλιτωνεις το 80% της δουλειας.

Εσυ ως μελετητης τι θα πεις στον πελατη σου???

 

Δεν γραφω οτι γραφω επειδη ξαφνικα βγηκε ο ΚΑΝΕΠΕ, γτ πριν 1 χρονο κανονιστικο κειμενο περαν της αμφιλεγομενης ισχυς του ΕΝ1998-3 δεν υπηρχε.

Αλλα τωρα που υπαρχει ειναι ενα σοβαρα θεμα, ποτε και και γτ θα το εφαρμοσεις.

 

 

Terry υπάρχουν 2 παράγοντες

Ο νομικός και ο ηθικός-τεχνικός

Στον νομικό, αν έχει μελέτη εφαρμόστηκε και ΔΕΝ έχει προβλήματα ανθεκτικότητας (μην το παρακάνετε και εδώ) - φθοράς - απομείωσης αντοχών του λες απλά ότι με τους παλαιούς κανονισμούς είναι οκ και μπορείς να υπογράψεις κάποιου είδους χαρτί που να αναφέρεις με επιστημονικό τρόπο το παραπάνω ΧΩΡΙΣ να έχεις κανένα νομικό πρόβλημα. Η μιση Ελλάδα είναι έτσι και μάλιστα αν δεν ήσουν πιτσιρικάς θα είχες υπογράψει πολλά τέτοια κτίρια. Τι θα έκανες ? Δεν θα κοιμόσουν?

 

 

Στον ηθικό - τεχνικό , του εξηγείς ότι οι σύγχρονοι κανονισμοί είναι πιο σωστοί και ακριβείς επειδή έχουν λάβει δεδομένα και εμπειρία σεισμών που συνέβησαν τις τελευταίες δεκαετίας και ότι είναι αυτονόητο ότι σε σχέση με τα νέα κτίρια και κανονισμούς είναι ανεπαρκές. Μπορεί σε τέτοιο κτίριο να μένεις και εσύ terry (είσαι ακόμα μέσα?). Αν θέλει να κάνει ενισχύσεις (που είναι σίγουρο ότι θα απαιτηθούν) ή να ελέγξεις αν στο ζητήσει για άλλη στάθμη επιτελεστικότητας ( αντε να εξηγήσεις) κάνεις αυτό που λέει ο Alex

 

Πάντως σταματήστε να είστε απόλυτοι σε ότι λέτε χωρίς να είστε 100% σ'ιγουροι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σταματήστε να είστε απόλυτοι σε ότι λέτε χωρίς να είστε 100% σ'ιγουροι

 

 

 

Μα δεν ειμαι απολυτος.

Κουβεντα κανουμε και παραθετουμε αποψεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.