Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

 

Μα τι στο καλό συμβαίνει, έχουμε ολόκληρο ΕΝ 1998 (1 έως 6), συνολικά 650 σελίδες κανονιστικών κειμένων που καλύπτουν ήδη τα πάντα.

Κι ενώ περιμένουμε πότε θα θεσπιστεί η υποχρεωτική εφαρμογή ΕΚ-2 και ΕΚ-8, συνεχίζουμε να βγάζουμε Ελληνικούς κανονισμούς;

 

Στο θέμα:

1. Ανάλυση βάσει ΚΑΝΕΠΕ, με παραδοχές για την τοιχοποιία (μέτρο ελαστικότητας) από ΕΝ 1998-1

2. Αποτίμηση και ενισχύσεις μελών από Ω/Σ βάσει ΚΑΝΕΠΕ

3. Έλεγχοι αντοχής τοιχοποιίας βάσει ΕΝ-1996

4. Ενισχύσεις τοιχοποιίας βάσει οδηγιών ΠΕΧΩΔΕ (υπάρχει ένα βιβλιαράκι) και έλεγχοι αντοχής βάσει ΕΝ-1996.

 

Αν η τοιχοποιία είναι από λιθοδομή, κλάψ' τα Χαράλαμπε...

 

Αλεξ, μπορει το ΕΝ1998 να ειναι 650 σελιδες, αλλα το μερος 3 ποσες σελιδες ειναι?

Ο ΚΑΝΕΠΕ μηπως εχει πολλα θεματακια σχετικα με τεκμηριωση δομηματος, σχεδιασμο ενισχυσεων, υποχρεωσεις μελετητη κτλ κτλ?

 

1. Μαρεσεις

2. Ομοιως

3. Εδω με στενοχωρεις λιγακι

4. Ας το δεχτω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ΚΑΝΕΠΕ μηπως εχει πολλα θεματακια σχετικα με τεκμηριωση δομηματος, σχεδιασμο ενισχυσεων, υποχρεωσεις μελετητη κτλ κτλ?

 

Είναι θέμα αρχών και οργάνωσης. Τι νόημα έχει να δουλεύουμε με ΕΚ-2, ΕΚ-8 και ΚΑΝΕΠΕ;

Μήπως κάποια από τα επιπλέον θέματα καλύπτονται από άλλα πρότυπα;

Μήπως θα ήταν απλούστερο να έβγαινε μία συμπληρωματική τεχνική οδηγία για όλα τα επιπλέον που θέλουμε να καλύψουμε και δεν μας αρκεί ο ΕΚ-8;

 

 

3. Εδω με στενοχωρεις λιγακι

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως αλλιώς θα γίνουν αυτοί οι έλεγχοι, ώστε να είναι τεχνικά ορθολογικοί και νομικά σωστοί...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι EC δεν ισχύουν ακόμα.

Φυσικά αν θέλει καποιος να τους εφαρμόσει δεν νομίζω να έχει αντίρρησή κανείς.

Γιατί όμως να το κάνει εφόσον δεν καλύπτεται από το υλικό (δες παρακάτω) ?

 

 

 

Αν η τοιχοποιία είναι από λιθοδομή, κλάψ' τα Χαράλαμπε...

 

Εδώ τα λέει ο Αλεξ ξεκάθαρα. Εδώ είναι το μεγάλο πρόβλημα

Εγώ έχω πάντα την λιθοδομή στο μυαλό μου

Φυσικά το λες και εσύ για τους ελέγχους......αλλά μένεις σε αυτό......

Edited by ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

θα λύσεις το υφιστάμενο με τον κανονισμό που τον έλυνες μέχρι σήμερα ανάλογα με το τι έχεις (πχ έλεγχο υφισταμένου, προσθήκη κλπ κλπ,)

Αν απαιτηθεί ενίσχυση θα πας με ΚΑΝΕΠΕ

terry (επειδή εξέφρασες διαφωνία), συμφωνώ και γω με τον Άρη.

Αυτό μου είπαν και μένα από Πολεοδομία.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Άρα Ηλία, τελείως αντίθετο από αυτό;

Σε διημεριδα την περασμενη βδομαδα, ειπωθηκε απο ολους τους εισηγητες (Χρονοπουλος, Μπαρδακης, Δριτσος) οτι ο ΚΑΝΕΠΕ ισχυει κανονικα για ολες τις μελετες που αφορουν ελεγχο επαρκειας.

Το Παρατημα Ε του ΕΑΚ αναφερεται σε στατικα εξαρτημενες προσθηκες για ελεγχο υφισταμενου.

Link to comment
Share on other sites

terry (επειδή εξέφρασες διαφωνία), συμφωνώ και γω με τον Άρη.

Αυτό μου είπαν και μένα από Πολεοδομία.

 

Η πολεοδομια μπορει να λεει οτι θελει στηριζομενη σε μια απαντηση της ΔΟΚΚ. Η απαντηση αυτη μπερδευει ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ.

Το Παραρτημα Ε αναφερεται σε προσθηκες, αρα πως θα εχει ισχυ σε αποτιμηση υφισταμενων χωρις προσθηκη?

Επισης ο μισος ΚΑΝΕΠΕ αναφερεται σε τεκμηριωση, αναλυση, αποτιμηση. ΠΩΣ θα πας στο κεφαλαιο που αναφερεται σε σχεδιασμο ενισχυσεων, πηδωντας τα προηγουμενα?

Ασε που ο ΚΑΝΕΠΕ δεν μιλαει για αντισεισμικο κατα την χρονολογια κατασκευης.

 

Εγω ανεφερα αυτα που τονισαν καποιοι εκ των συνταχθων του κανονισμου.

Υπαρχει ηδη απαντηση του ΟΑΣΠ που αναφερει οτι δεν εχει νοημα παραλληλη ισχυ ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ (για υφισταμενα παντα).

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry δεν υπάρχει κανένα επίσημο έγγραφο από πουθενά, οπότε ο καθένας μας λέει ό,τι θέλει.

Οι συντάκτες του Κανονισμού δεν αποτελεούν επίσημη αρχή βεβαίως βεβαίως!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια μπορει να λεει οτι θελει στηριζομενη σε μια απαντηση της ΔΟΚΚ. Η απαντηση αυτη μπερδευει ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ.

Το Παραρτημα Ε αναφερεται σε προσθηκες, αρα πως θα εχει ισχυ σε αποτιμηση υφισταμενων χωρις προσθηκη?

Επισης ο μισος ΚΑΝΕΠΕ αναφερεται σε τεκμηριωση, αναλυση, αποτιμηση. ΠΩΣ θα πας στο κεφαλαιο που αναφερεται σε σχεδιασμο ενισχυσεων, πηδωντας τα προηγουμενα?

Ασε που ο ΚΑΝΕΠΕ δεν μιλαει για αντισεισμικο κατα την χρονολογια κατασκευης.

 

Εγω ανεφερα αυτα που τονισαν καποιοι εκ των συνταχθων του κανονισμου.

Υπαρχει ηδη απαντηση του ΟΑΣΠ που αναφερει οτι δεν εχει νοημα παραλληλη ισχυ ΕΑΚ και ΚΑΝΕΠΕ (για υφισταμενα παντα).

 

Η άποψή μου είναι πως αν απαιτηθούν ενισχύσεις πιάνουμε τον ΚΑΝΕΠΕ απο την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι πως αν απαιτηθούν ενισχύσεις πιάνουμε τον ΚΑΝΕΠΕ απο την αρχή!

 

Αυτο και αν ΔΕΝ στεκει.

Καντο με ΕΑΚ και αν εισαι οκ, αστο.

Αλλιως παρε απο την αρχη τον ΚΑΝΕΠΕ, με πυρηνοληψιες, ελεγχους, αναλυση κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.