Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση στέγης με άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, μια διευκρίνιση...

 

Στην περιγραφή για τις εργασίες που μπορούν να εκτελεσθούν με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας αναφέρεται επί λέξει:

 

5. Αντικατάσταση στέγης νομίμων κτιρίων, κτιρίων που έχουν δηλωθεί με το Ν. 1337/83 και δεν έχουν ενταχθεί σε σχέδιο και κτιρίων που είναι υφιστάμενα πριν από την ισχύ του ΒΔ/ 9-8-55, [highlight=red:92d2be7232]εφόσον το συνολικό πλάτος της στέγης δεν υπερβαίνει τα 7,50[/highlight:92d2be7232] μ και το ύψος της τα 2.50 μ και εφόσον βελτιώνεται η μορφή του υπάρχοντος με βάση έγκρισης της ΕΠΑΕ ή με προσκόμιση φωτογραφιών εφόσον διατηρείται η μορφή του υπάρχοντος [highlight=red:92d2be7232]και εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος.[/highlight:92d2be7232]

 

Όταν λέει ότι το συνολικό πλάτος της στέγης δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7.50 μ εννοεί ότι καμία διάσταση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7.50μ ή αναφέρεται μόνον στο πλάτος? Θέλω να κάνω αντικατάσταση σε στέγη διαστάσεων 5.00*9.20. Μπορεί αυτό να γίνει με απλή άδεια επισκευών?

 

Επίσης όσον αφορά την χρήση οπλίσμένου σκυροδέματος, σε ποιόν βαθμό ισχύει αυτό? Επειδή πρόκειται για ένα (μη διατηρητέο) πέτρινο νεοκλασσικίζον κτίσμα, για να γίνει η αντικατάσταση, θα πρέπει να απομακρυνθεί η παλιά στέγη, να πέσει ένα σενάζι γύρω γύρω που θα "δέσει" την λιθοδομή, πάνω στο οποίο θα πατήσει η νέα στέγη. Μπορούν όλα αυτά να γίνουν με τέτοιου είδους άδεια?

 

Πάντως προβληματίζομαι και ως προς την στατικότητα του κτιρίου (έχει κάτι ρωγμές αξιοσημείωτες). Από την μία ο πελάτης θέλει να βάλει έναν μπαρμπα-μήτσο να του κάνει καινουρια στέγη στο τσάκα-τσάκα (αν βγεί η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας),εγώ όμως ανησυχώ ότι θα του έρθει στο κεφάλι η κατασκευή αν δεν κάνει πρώτα στατική μελέτη και εξυγείανση της λιθοδομής... Ξέρω ότι δεν σφραγίζω κάποια μελέτη αλλά εμένα θα ρωτάνε οι μαστόροι και οι ιδιοκτήτες. Ποιά είναι θέση μου (θα με πάνε αυτόφορο άραγε...) και μέχρι που μας παίρνει να πάμε με άδεια μικρής κλίμακας?

 

Ένας φτωχός πλην τίμιος αρχιτέκτων...

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η διάσταση 7.50 μ αναφέρεται στο πλάτος μόνο.

Συγκεκριμένα έχω βγάλει δυο τέτοιες μικρής κλιμακας μόνο για στέγη.

Η δεύτερη ηταν ένα ισόγειο πρό του 55 με διαστασεις 12.00x6.50 μ.

Τωρα όσο αφορά την χρήση οπλισμένου σκυροδέματος, θα σου πω τι εγινε με εμένα.

 

Με την αδεια αυτη που εβγαλε ο συγκεκριμένος πελάτης μου, ανακαίνισε όλο το κτίσμα, χωρίς να ξέρω απο την αρχη τις προθέσεις του. Οχι σκυρόδεμα μόνο χρησιμοποιησε, αλλά έκανε όλες τις εργασίες, χωρις να με εχει ενημερώσει .

 

Τωρα για ένα περιμμετρικό σιναζ σίγουρα δεν τρέχει κ τίποτα, αλλά μερικοί νομίζουν ότι βγάζοντας μια μικρης κλίμακας μπορουν να κανουν ότι θέλουν. Εκει μόνο εφιστώ την προσοχή.

 

Οσο αφορά το θέμα των ευθυνών στις άδειες μικρής κλίμακας

Δεν υπογράφεις πουθενα καμια εππίβλεψη.

Αφου κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να βγάλει μικρής κλιμακας χωρίς την μεσολάβηση Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προβληματίζομαι και ως προς την στατικότητα του κτιρίου (έχει κάτι ρωγμές αξιοσημείωτες).

 

Κωνσταντίνε μήπως θα έπρεπε να επιμείνεις λίγο ως προς την ανάγκη συνολικής ενίσχυσης του κτιρίου;

Κατά τη γνώμη μου η άδεια μικρής κλίμακας δεν καλύπτει την επέμβαση που πρόκειται να γίνει στο κτίριο για το λόγο ότι το σενάζ που θέλει ο πελάτης σου να κάνει δεν έχει σχέση μόνο με την στέγη, αλλά όπως λες θέλει να "δέσει τη λιθοδομή". Αποτελεί δηλαδή μία αποσπασματική επέμβαση στον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, η οποία δεν εμπίπτει στις εργασίες μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, και ήδη τους έχω επισημάνει ότι πρέπει να γίνει μελέτη για να είναι σίγουροι ότι δεν θα τους έρθει τίποτα κάτω.

Ωστόσο το θέμα είναι τυπικό. Αφού τους το δικαιολογεί ο νόμος και δεν ζητείται επί της ουσίας έλεγχος από μηχανικό, δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση καταγγελίας όμως θα φάει πρόστιμο. Ειδικά για το σενάζ.

Και αν θεωρήσουν ότι είναι στοιχείο της στέγης τότε πιθανότατα θα πέσει πρόστιμο και για την στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ηθελα να μοιραστω το πονο μου. Μονο στην Ελλαδα συμβαινουν αυτα. Σε οικημα ενος οικογενειακου μου φιλου εγινε καταγγελια, για ελεγχο αυθαιρετων και κτλπ. Για να μην μακρυγορω, ο ιδιοκτητης προχωρησε "μονο" σε αντικατασταση κεραμιδιων λογω φθορας, απο τις καιρικες συνθηκες(αλλαγη κεραμιδιων,τοποθετηση πισοχαρτου και νταου). Προσεχτε τωρα το παρανοητικο μερος της υποθεσης...ο μηχανικος της πολεοδομιας στην αυτοψια χρεωσε ολη την σκεπη ως καινουργια. Ενω στην πραγματικοτητα η σκεπη ειναι προ του 1960. Και τελος θα ηθελα μια επιβεβαιωση οσον αφορα τη γραφειοκρατια. Επειτα απο ερευνα σε νομοθεσιες και μεσα απο αυτο το φορουμ,καταληξαμε και σε συνεργασια με εναν πολιτικο μηχανικο της περιοχης στα εξης βηματα :

1)Αιτηση θεραπειας

2)Καταθεση βεβαιωσης απο τον προεδρο του χωριου οτι η οικια προυπαρχει προ του '83

3)Καταθεση φωτογραφιων που φαινονται τα ψαλιδια και τα δοκαρια της κεραμοσκεπης οτι ειναι παλαια και οχι καινουργια

και 4)Μια βεβαιωση απο τον Πολιτικο Μηχανικο οτι οντως η κεραμιδοσκεπη ειναι παλια.

Θα ηθελα να μου πειτε εαν ο ιδιοκτητης ειναι καλυμενος απο τις παραπανω ενεργειες, για να μην εχουμε περαιτερω προβληματα.

Για να μην παρεξηγηθω δεν θελω να προσβαλω κανεναν, απλως για να βεβαιωθω οτι δεν θα εχουμε προβληματα στο μελλον.

Τελειωνοντας θα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζεται αδεια για αντικατασταση κεραμιδιων λογω φθορας?(ενημερωτικα ρωταω).

Σημ. Δεν υπαρχει αλλο αυθαιρετο κτισμα.

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε τόνους στους τίτλους των θεμάτων σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,λοιπόν για επισκευή στέγης αυτό που χρειαζεσαι για να είσαι καθόλα νόμιμος είναι μία έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.Στην εκδίδει η πολεοδομία και δεν απαιτείται μηχανικός,μπορεί και ο ιδιοκτήτης.Είναι γρήγορη διαδικασία,το πολύ 7 μέρες.Πρόσφατα έβγαλα μία για αντικατάσταση κεραμιδίων μόνο για μια σκεπη προ του 55.Στην πολεοδομία μου ζήτησαν ένα τοπογραφικό του οικοπέδου,μία υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι του ανήκει το κτίριο,μία βεβαίωση από τον δήμο ότι είναι προ του 55 και 2 φωτογραφίες και φυσικά να συμπληρώσεις το έντυπο που θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα παιδιά

Έχω μια περίπτωση με πολύ παλαιά οικία 20 τμ με κεραμοσκεπή η οποία έχει καταρρεύσει.

Τι άδεια χρειάζεται για να την αντικαταστήσω?

Κόστος κεραμοσκεπής ?

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.