Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

+1 έτσι για να ισοφαρίσεις....

 

+1 ακόμα, έτσι για να ισοφαρίσεις...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλίζει ιδιότητα και όχι δραστηριότητα.

 

Τότε μπορείς να μου πεις εάν σήμερα παραμένουν να ισχύουν τα παρακάτω ή όχι ?

 

http://www.dentnews.net/?p=696

 

Παραμένει να ισχύει η παρακάτω εξίσωση ΝAI ή OXI ?

 

Επάγγελμα με άδεια ασκήσεως + μηδέν ένσημα= εργαζόμενος

Edited by IAN
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι διαφωνούμε ΙΑΝ. Ισχύει η εξίσωσή σου αφού έτσι αποφάσισε ο ΟΑΕΔ, το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ. Είναι αδιανόητο να συμβαίνει αυτό όμως. Αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ξέρει κανείς,τρέχει ενα πρόγραμμα κοινωφελούς χαρακτήρα στο οποίο δικαίωμα συμμετοχής έχουν :

  • άνεργοι με δελτίο ανεργίας σε ισχύ ή Αγρότες ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ που δεν διαθέτουν ή δεν δικαιούνται δελτίο ανεργίας και έχουν ατομικό εισόδημα έως και 10.500,00 € το οικονομικό έτος 2010 (εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1-1-2009 έως 31-12-2009)

Σαν άνεργος μηχανικός χωρίς έναρξη αλλά γραμμένος στο τσμεδε μπορώ να βγάλω δελτίο ανεργίας ή κάποια παρόμοια βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Είμαι άνεργος και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. απο μια part time εργασια (Promotion) για να με προσλαβουν πρεπει να μου κολλανε ενσημα ΙΚΑ προφανως. Γίνεται αυτο; Ελπιζω σε μια γρηγορη απάντηση καθώς ειναι επείγον. Ευχαριστώ.

Επειδη ρωτησα τον λογιστη της εταιρειας, μου ειπε οτι κανουν κανονικα την προσληψη μου. Είναι υποχρεωμένοι να μου κολλανε ένσημα ΙΚΑ αλλα επειδη εχω σαν ασφαλιστικο φορεα το ΤΣΜΕΔΕ, απλα μου ειναι αχρηστα. Επιπλεον δεν εχω κρατησεις λόγω ΙΚΑ αφού είμαι ήδη πλήρως ασφαλισμένος.

 

Καλησπέρα, τελικά τί έγινε με την πρόσληψη?

Σε πήραν ως μισθωτό ή τους κόβεις ΑΠΥ με την ιδιότητα μηχανικού κι ας μην κάνεις σχετική εργασία?

Ρωτάω γιατί με την ανεργία που υπάρχει στον κλάδο ψάχνω κι εγώ να βρω δουλειά άσχετη με το πτυχίο.

Όμως δεν ξέρω τί γίνεται με τον τρόπο πληρωμής. Δηλαδή δέχονται να σε προσλάβουν και να τους κόβεις ΑΠΥ μηχανικού για το ποσό που θα σου έδιναν αν είχες ΙΚΑ ή πρέπει να κλείσεις το μπλοκάκι σου ή να τα παίρνεις "μαύρα"?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Να θέσω μια ερώτηση, γιατί δεν έχει αποσαφηνιστεί πλήρως στα νήματα: Όταν ένας μηχανικός είναι μέλος ΤΕΕ, άρα πληρώνει εισφορές κανονικά (τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία), αλλά ΔΕΝ έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία (δεν έχει ανοίξει δηλαδή λογιστικά βιβλία), τί ακριβώς κερδίζει; Το τέλος επιτηδεύματος κ μόνο (300 - 500 Ε);

Μπορεί στον ΟΑΕΔ να θεωρηθεί άνεργος; Για να έχει επίδομα ανεργίας, πρέπει να έχει εργαστεί υποχρεωτικά ως μισθωτός για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ έναν χρόνο), ή μήπως μπορεί να το διεκδικήσει;

Γενικότερα δηλαδή, τί πλεονεκτήματα μπορεί να έχει κάποιος που είναι μεν μέλος ΤΕΕ αλλά δεν έχει κάνει έναρξη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Tι πλεονεκτηματα εχει; Λοιπον εχει ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, μετραει συνταξιμα χρονια και εχει και το δικαιωμα υπογραφης.

Τωρα βεβαια αμα τα παραπανω αξιζουν 2000€ (κατ' ελαχιστον) τον χρονο για καποιον που ειναι ανεργος, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι ο Tommy_civil ουσιαστικά ρωτάει: Αν κάποιος είναι ήδη γραμμένος στο ΤΕΕ (άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ) τι χάνει αν κάνει ΚΑΙ έναρξη επαγγέλματος στην εφορία;

Αυτά που εγώ ξέρω είναι:

Θα πρέπει να πληρώνει τέλος επιτηδεύματος (μετά τα 5 χρόνια από την έναρξη επαγγέλματος)

Έχει τον μπελά των δηλώσεων ΦΠΑ και του Ε3

Σε σχέση με τον ΟΑΕΔ δεν νομίζω ότι έχεις κάποιο πλεονέκτημα αν δεν έχεις κάνει έναρξη. Αν δεν έχεις δουλέψει δεν μπορείς να πάρεις επίδομα. Μόνο να βγάλεις κάρτα ανεργίας, απ'όσο ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός nikostzar, αυτό ακριβώς ρωτούσα. Δεδομένου οτι κάποιος είναι ήδη μέλος ΤΕΕ και πληρώνει τις εισφορές του στο ΤΣΜΕΔΕ, τί μπορεί να κερδίσει αν δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος. Και απ'ότι κατάλαβα, τίποτα, πέραν του οτι δεν ανοίγει βιβλία και μπορεί να βγάλει κάρτα ανεργίας (και αυτό παίζεται...).

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.