Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή αγροτικού κλήρου


Recommended Posts

Ο χαρτης που πηρα απο την τοπογραφικη ειναι του εκουσιου αναδασμου των Βασιλικων ετους 1999 και δεν εχει πανω τιποτα, μονο νουμερο κληροτεμαχιων και διαστασεις πλευρων, κατα πασα πιθανοτητα υπηρξε ασυνενοησια με τον υπαλληλο τους υπαλληλους της τοπογραφικης γι'αυτο δεν μου δωσαν παραπανω στοιχεια. Ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ποιό αγροτεμάχιο θες να μετρήσεις ή για να μην καρφωθείς, κάποιο παραδιπλανό.

 

Είπες "εκούσιος αναδασμός Βασιλικών 1999". Να δώ αν έχω κάτι τις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Να σας πω κι εγώ το πρόβλημα μου. Έχω ένα κληροτεμαχιο διανομής 1949 2,500 τ.μ. που στη διανομή έχει περίεργο σχήμα και εισχωρεί  κι ένα τρίγωνο στον δίπλα. Σε δωρεά το 1974 κληροδοτήθηκε "ένα" στρέμμα η όσο είναι". Το 2000 έγινε αποδοχή κληρονομιάς 1000 τ.μ. και το ίδιο έτος διόρθωση της αποδοχής για 2000 τ.μ. Τα σημερινά όρια δεν ταιριάζουν καλά με τη διανομή και λείπει το τρίγωνο, το οποίο στη διόρθωση φαινόταν στο τοπογραφικό ότι έχει γίνει ανταλλαγή 500 τ.μ. Εγώ θέλω σήμερα να κάνω τοπογραφικό για έκδοση Πράξης χαρακτηρισμού και δεν ξέρω αν πρέπει να δείξω το τρίγωνο που λείπει  'η όχι. Το συμβόλαιο αγοράς έχει το τοπογραφικό με την ανταλλαγή και εμβαδόν 2000 τ.μ. Πώς μπορούσε να γίνει ανταλλαγή και κυρίως άτυπα χωρίς δικαιοπραξία; Και αν ξεμπλεξω με δασαρχείο η πολεοδομία τι τοπογραφικό δέχεται; Βοήθεια........ Να συμπληρώσω ότι το γήπεδο είναι περιφραγμένο (χωρίς φυσικά το τρίγωνο) 

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

το 1974εγινε δωρεα για 1000 τμ ή οσα και αν ειναι...σε "κληρο"

 

αυτος  που ελαβε την δωρεα πεθανε και οι κληρονομοι του  το ετος 2000, 

εκαναν αποδοχη  για 1000 τμ και μετα την διορθωσαν στα 2000 τμ.

Αρα,

το 1974 δοθηκαν 2000 τμ.

αυτα ειναι περιφραγμενα...

και αυτο ειναι το ετος δημιουργιας του αγρου...

 

Ποια παρεκκλιση  του Δ 270 επικαλεισαι

για να εισαι αρτιος και οικοδομησιμος?

 

υγ

επειδη, όμως, αναφερεσαι σε "κληρο"

ολα αυτα πο αναφερεις

δλδ κατατμησεις,χρησικτησια τμηματος ή ατυπη  ανταλλαγη τμηματος

και δεν ειναι σαφη

και μεχρι τον 4061 απαγορευονταν..

 

 

Καλο θα ηταν να μιλησεις μ  ετον συμβ/φο που εκανε την αποδοχη...

 

καποια εξηγηση  θα υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Το παραχωρητήριο είναι το 1950 και αναγράφει 2500 τ.μ. κατηγορίας Α. Στη δωρεά αναφέρεται ως "κήπος εκτάσεως 1000 ως έγγιστα ή όσης και αν είναι", στην αποδοχή είναι βοσκότοπος, διορθώνεται ως "λάθος εκ παραδρομής" και αναγράφεται ως 2000 τ.μ. με τοπογραφικό υπογεγραμμένο από μηχανικό, το οποίο αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Το τεμάχιο είναι εκτός σχεδίου εντός ζώνης. Στο τοπογραφικό απεικονίζεται με διακεκομμένες το τρίγωνο των 500 τ.μ. Το βάζω το τρίγωνο στο νέο τοπογραφικό ή όχι; Πόσα τετραγωνικά δηλώνω; Το συμβόλαιο αγοράς λέει 2000 τ.μ. Μπερδεύτηκα! Μπορεί να γίνει άτυπη ανταλλαγή;

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης στο υστερόγραφό του γράφει κάτι που πρέπει να το προσέξεις. Έχω διαβάσει αμέτρητα συμβόλαια αλλά ποτέ δεν διάβασα αυτά που γράφεις για τρίγωνα που μπαίνουν στο διπλανό χωράφι, για "κήπο"(όσο ειναι...(;)) κλπ, κλπ. και όλα αυτά να είναι σε διανομή!!! Οι διανομές πάντα συνοδεύονται από κτηματολογικό πίνακα και σου δίνουν την δυνατότητα να υπολογίσεις, με καλή ακρίβεια, συντεταγμένες στις κορυφές του γηπέδου. Ανέβασε ένα απόσπασμα του σχεδίου της τοπογραφικής Υπηρ. και ίσως κάποιος σε βοηθήσει! 

Link to comment
Share on other sites

"ως εγγιστα"    εχει την εξης ερμηνεια

 

http://ischool.e-steki.gr/glossary.php?do=viewglossary&term=440

 

επομενως,

αυτα τα ως εγγιστα 1000 τμ. του 1974...να γινουν "με νεωτερη καταμετρηση" ...2000 τμ

ξεπερναει την κοινη λογικη.

 

Και δεν ξερω γιατι εχει επισυναφθει  στην αποδοχη τοπογραφικο  με βεβαιωση του 651...οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο..Αυτο ειναι κατι που δεν συνηθιζεται και πολύ....

Κι αν το μετρησεις εσυ σημερα πιθανον να το βρεις 1998 τμ...

 

Αυτα τα ακριβως 2000 τμ..ηρθαν και κουμπωσαν μια χαρα στην παρεκκλιση...στο....χιλιοστο...

 

Δεν ξερω τι θελετε να κανετε.

Παντως,  για ζωνη θες 2000 τμ. πριν το 1977

Οπότε ή το βεβαιωνεις με υποσημειωση " εφοσον εχει δημιουργηθει πριν το 1977"

ή

αν θες να εισαι βεβαιη,  καλα  θα ηταν  εκανες μια εφαρμογη...και να δεις  αν αυτος ο αγρος, όπως αποδοθηκε τότε, αν ειναι σημερα 2000 τμ +περιπου τα 500 αυτου του τριγωνου...ή  πηρε ο ενας τα "ως  εγγιστα 1000" τμ,  ενας αλλος τα αλλα "ως εγγιστα" κλπκλπ...

και μηπως τα 2000 προεκυψαν απο κοματι "αλλου" αγρου 

ή επειδη αργοτερα   "ατυπα"  τα συνενωσαν σε ενα ή αγορασε ο ενας το μεριδιο του αλλου "ατυπα"

Πιθανον τα άλλα 1000 τμ.  να  τα ειχε παρει  το 1974... ο "αλλος γιος" -λεμε τωρα...

 

Και πώς εγινε κατατμηση κληρου????

θελει προσοχη...ιδιαιτερη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κτηματολογικός πίνακας και τίτλος παραχωρητήριο που γράφει 2500 στον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Αυτός το έκανε δωρεά (1974) σε κάποιον που δεν ξέρω τι σχέση είχαν. Μετά απεβίωσε κ.λ.π. Για την ακρίβεια δόθηκαν ως ανταλλαγή τα 497,12 και έμειναν 2002,88, αλλά δεν ξέρω πότε. Δεν υπάρχει πράξη, δεν ξέρω καν αν ισχύει η ανταλλαγή. Μετά πουλήθηκε σε κάποιον. Το τοπογραφικό έγινε με τη διόρθωση της αποδοχής. Όλα τα στοιχεία τα έχω πάρει από υποθηκοφυλακείο. 

Link to comment
Share on other sites

ειχες πει οτι ο Α ειχε 2500

εδωσε τα "ως εγγιστα" 1000 τμ

 

μετά,

το "ιστορικο" γινεται ασαφες ως προς  το  ποιος πεθανε, ποιος πουλησε, ποιος εκανε αποδοχη και διορθωσε ..

 

αρα θα χρειαστεις τον συμβ/φο...για  το νομικο μερος

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσε τα 1000 από τα 2000. Από το παραχωρητήριο φαίνεται ότι δεν υπήρχε άλλο τεμάχιο στην ίδια περιοχή και το δώριζε εξ ολοκλήρου. Ο κάτοχος του κλήρου το δώρισε. Ο δωρολήπτης απεβίωσε τι 2000 και έγινε αποδοχή και διόρθωση. Μετά ξαναπουλήθηκε με 2002,88 τ.μ. το 2003 και ξανά το 2006 με το ίδιο εμβαδόν. Τα όρια της διανομής έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε σχέση με την περιφραγμένη (με φράχτη και τοιχεία) πραγματικότητα (λεπτομερέστατες μετρήσεις) και όλα τα παραπάνω έχουν μεγάλη διαφορά από το τοπογραφικό αγοράς που είναι αυτό που συντάχθηκε για τη διόρθωση. Εάν θελήσω να εκδώσω Ο.Α. Τι τοπογραφικό βάζω; Πως να τα ταιριάξω όλα; Να διορθώσω το συμβόλαιο; Και που να ξέρω τι συμβόλαια έχουν οι γείτονες; Να εφαρμόσω τη διανομή (θα με βόλευε όχι); Ο συμβολαιογράφος γενικά δεν βρήκε πρόβλημα με τη διαδοχή του τεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.