Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χρειάζεται το διάγραμμα για την προ έγκριση; Σε ποιον δήμο; Συνήθως τα σχέδια απαιτούνται για την άδεια μετά την προ έγκριση.

 

Το να βάλει κάποιον να της βγάλει την άδεια ίσως να είναι λίγο δύσκολο σήμερα αν δεν βρεθεί μηχανικός ο οποίος να της υπογράψει ΒΚΧ.

Το διαγραμμα θέσης χρει'αζεται για την προέγκριση....Στο Δήμο Αθηναίων, Περιστερίου, Πετρουπόλεως σίγουρα...

Εγω αυτο που εκανα ήταν να πάρω ρυμοτομικο απόσπασμα του τετραγωνου από την Πολεοδομία και επάνω να σχεδιάσω το μαγαζί...

Ανάλογα με το μαγαζί μπορεί να χρειάζεται να σημειωθούν τυχόν σχολεία, νοσοκομεία κ.α στη γύρω περιοχή...

Για την άδεια απαιτούνται κατόψεις και τομές του καταστήματος...

 

Οπως είπε κ ενας συνάδερφος πιο πάνω υπάρχουν ατομα που υπογράφουν .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα, θα ηθελα τη γνωμη σας σε μια διαφωνια που εχω με την Πολεοδομια Αθηνας

Έχω αναδιαρρυθμίσεις στο ισόγειο σε γωνιακό 4οροφο. Αντί να γίνει είσοδος από τον ένα δρόμο έγινε από τον άλλο και αναδιαταχτήκανε οι κοινόχρηστοι με το κατάστημα. Όλα στο νόμιμο περίγραμμα χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Ερώτηση: Έχω κάνει δήλωση Ν. 4014 και ζητώ βεβαίωση κυρίας χρήσης από την Πολεοδομία αλλά μου ζητάει να βγάλω άδεια για να τη δώσει.

Είναι σωστό?

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

..ρωταω γιατι στις οδηγιες της κ. Μπουτου Λεμπεση αναφερεται οτι μπορουμε να παρουμε βεβαιωση κυριας χρησης (απο Πολεοδομια) αρκει να εχουμε πληρωσει το προστιμο υπαγωγης.. Αδεια νομιμοποιησης (εφ' οσον ειναι επιτρεπτο) βγαζουμε εντος 3 ετων δεν ειναι??? Αν διαφωνουμε με Πολεοδομια σε ποιον απευθυνομαστε σημερα ?

Link to comment
Share on other sites

Nίκο

ίσως δεν με κατάλαβες

 

Ξαναρωτώ

να βγάλεις άδεια και για το κοινόχρηστο κλιμ/σιο; (που προφανώς όπως περιγράφεις άλλαξε θέση και θέλει και συναίνεση ιδιοκτητών;)

Αυτό σου ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, αφού από τις εγκυκλίους φαίνεται καθαρά ότι το μόνο που χρειάζεται είναι η δήλωση του συστήματος πως γίνεται και το ζητάνε; Μήπως πρόκειται για περίπτωση που στο σύστημα έχει δηλωθεί "προς έκδοση οικοδομικής άδειας" εντός 3 χρόνων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.