Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Λεει για κτιρια που εχει βγει ''αδεια δομησης'', που απ οτι καταλαβαινω εννοει με τις διαταξεις του ΝΟΚ.

Για τα παλια κτιρια (ΓΟΚ 85 και προγενεστερους) δεν ισχυει η διαταξη, καθοτι εκει εχουμε οικοδομικες αδειες και οχι αδειες δομησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τεχνικές οδηγίες λένε:

 

Μέχρι την εφαρμογή της Ταυτότητας κτιρίου, απαιτείται απλή ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

έχω απηυδήσει με όλους τους τυχάρπαστους που βλέπουν ένα "ενοικιάζεται" σε ένα χώρο και λένε "Ωραίο, να το κάνουμε "ΚΥΕ"". Πού πας ρε καραμήτρο ; Και σα να μη φθάνει αυτό τους ενημερώνεις για το τι πρέπει να κάνουν, σε περνούν για γραφικό, σε αντιμετωπίζουν λες κι εσύ νομοθετείς με τα λόγια που εκστομίζεις εκείνη την ώρα, εν συνεχεία σε γράφουν στα @@ τους, στο τέλος τα βλέπουν μπροστά τους αυτά που έλεγες, ωστόσο σου έχουν ήδη βγάλει την Παναγία. Και ξανά...και ξανά...και ξανά...εδώ μια μ@λ@κιούλα αγοράζεις και πρέπει να διαβάσεις οδηγίες χρήσεως κι εσύ θες ν' ανοίξεις ΚΥΕ ; Έτσι επειδή περίεργα την είδες ; Έτσι επειδή σου "γυάλισε" ο χώρος; Ψάξτο και λίγο γ@μώ την πουτ@ν@ μου ή τουλάχιστον άκου το μ@λ@κ@ που σε συμβουλεύει για το μαγαζί ΣΟΥ ! Α πα πα πα πα...όταν πας στο γιατρό του λες τι συνταγή να σου δώσει ; Τον γράφεις στα @@ σου κι αυτόν ;;; Στο δικηγόρο σου του λες πώς θα σε υπερασπισθεί ;;; Ή πας με την ουρά στα σκέλια, άσε που αυτόν τον ενημερώνεις πλήρως ενώ εμείς τα μαθαίνουμε κατόπιν εορτής τα "κατορθώματά" σου. Αλλά όλα ξεκινούν απ' την παιδεία...και παιδεία δεν έχουμε...

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός φίλε Antiermitianos

 

Δυστηχώς περιέγραψες μια πολύ ευαίσθητή πτυχή της καθημερινότητας μας και την ''κουλτούρα'' που κουβαλάνε οι ''επενδυτές'' για ανάπτυξη της χώρας (εδώ πέφτουμε κάτω απο τα γέλια :smile: :-) :smile: ).

 

Το μόνο που δεν μας περιέγραψες είναι το τι σου απάντησα όταν έμαθε οτι πρέπει να προσαρμοστεί σ' αυτά που ήδη του είχες αναφέρει απο πολύ πριν.

 

Τέλος πάντων...το ρεζουμέ είναι αυτό που γρεάφεις στο τέλος...όλα τα λεφτά !!!!

 

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια... και +1

Link to comment
Share on other sites

Αntiermitianos

Μέσα στο μυαλό μου είσαι ρε φίλε. Πραγματικά...

Κάπως έτσι τα λέω κι εγώ... απλά με περισσότερα π@π@κι@ !!!  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

To υγειονομικο οπως και πολλες αλλες υπηρεσιες στην χωρα αυτη, υπαρχει απλα για να συντηρουνται κομματικοι στρατοι....ΤΕΛΟΣ!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Antiermitianos 

Αν μπορούσα θα έδινα +1000, αλλά μόνο +1 μας επιτρέπει η εφαρμογή .

Το κείμενο σου πρέπει  να μπει σε κορνίζα, δίπλα από κάθε άδεια λειτουργίας καταστήματος. Θερμά συγχαρητήρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Antiermitianos επίσης συγχαρητήρια διότι έγραψες με λεπτομέρεια αυτό που αντιμετωπίζουμε όταν καλούμαστε να εκδώσουμε άδεια λειτουργίας ΚΥΕ. Έχω παραιτηθεί κάποιες φορές γιατί δεν άντεχα ο επιχειρηματίας να ψάχνει απεγνωσμένα να ξεπεράσει όλα τα απαραίτητα. Σε κτίριο έξι ορόφων τοποθέτησε καμινάδα από μόνος του αφού πριν τον είχα ενημερώσει και μου ζητούσε να υπογράψω βεβαίωση κύριας χρήσης . Επίσης  όταν αναφέρεσαι στο κτίριο και στα προβλήματα που κατά περίπτωση υφίστανται αυθαίρετα κ.λ.π. μου λέει ο ενοικιαστής " εμένα δεν με ενδιαφέρει τι έχει κάνει ο ιδιοκτήτης εγώ θέλω την άδεια". 

Edited by ISMINI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά μια υπέροχη περιγραφή της κοινωνίας του μικρόκοσμου αυτου των ΚΥΕ!!! Μπράβο!

δίκιο εχει ο συνάδελφος που λεει οτι το κείμενό σου πρεπει να το κορνιζάρουμε δίπλα απο κάθε άδεια!

δεν έχω να πω τίποτα αλλο! μας κάλυψες όλους νομίζω!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.