Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τα μικροβιολογικά εργαστήρια που αναφέρθηκαν κάπου παραπάνω δεν υπάγονται στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος αλλά στις πρωτοβάθμιες μονάδες παροχής υπηρεσιών υγείας που αδειοδοτούνται με το Π.Δ. 84/2001 από τις Διευθύνσεις Υγείας των Περιφερειών και απαιτείται όχι απλά βεβαίωση κύριας χρήσης αλλά αλλαγή χρήσης για την άδεια λειτουργίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Θέλω να βγάλω για πρώτη φορά άδεια λειτουργίας για οβελιστήριο. Απ ότι κατάλαβα πρέπει να στραφώ στον νόμο Α1β/8577/83. Σωστά? Επίσης σε ποιες υπηρεσίες πρέπει να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

Την άδεια λειτουργίας την εκδίδει ο Δήμος.Ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω.Αν έχεις απορίες μετα ξαναρώτα

APLOYSTEYSU DIADIKASIAS EKDOSHS ADEIVN LEITOYRGIAS FEK 2496 B 4-11-11.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διάβασα και εγώ το ΦΕΚ, αλλά δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω αν χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα με άδεια του 1983 που πρόκειται να μετατραπεί σε ουζερί μέχρι 50 άτομα. Επίσης τα καταστήματα είναι 2 και πρόκειται να γίνουνε 1. Ο ενοικιαστής κατέθεσε για προέγκριση στη πολεοδομία. Εγώ τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να είμαι καλυμμένη ως μηχανικός και το κατάστημα να λειτουργήσει νόμιμα?

Link to comment
Share on other sites

Θες νεα οικοδομική άδεια με τίτλο: 'Συνένωση 2 καταστημάτων και αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος -ουζερί'

Ζήτα χρήση γης και πέρνα και μια βόλτα από το Δήμο μήπως υπάρχει καμιά απόφαση δημοτικού συμβουλίου για χρήσεις γης.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΑΝΝΑ για δες μήπως σε βοηθήσει αυτό (τι είδους κατάστημα ήταν μέχρι τώρα?)

 

Εγγρ-34837/10-4-92

 

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Επί πλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέρονται είναι τα έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ! Θα πάω σήμερα από το Δήμο. Καλή συνέχεια!

(το κατάστημα το θυμάμαι από παιδί και πάντα ως εμπορικό ή εποχιακό)

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διάβασα και εγώ το ΦΕΚ, αλλά δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω αν χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα με άδεια του 1983 που πρόκειται να μετατραπεί σε ουζερί μέχρι 50 άτομα. Επίσης τα καταστήματα είναι 2 και πρόκειται να γίνουνε 1. Ο ενοικιαστής κατέθεσε για προέγκριση στη πολεοδομία. Εγώ τι κινήσεις πρέπει να κάνω ώστε να είμαι καλυμμένη ως μηχανικός και το κατάστημα να λειτουργήσει νόμιμα?

Πρόσεχε !!

Αντιμετώπισα ολόιδια περίπτωση στην Αγια Παρασκευή.

Καταρχάς δεδεομένου ότι επιτρέπεται η χρήση, θέλει οικ. άδεια όπως είπε και η Μyri .

Ομως κάνε πρώτα έλεγχο θέσεων στάθμευσης. Εμένα με την άδεια συνένωσης και αλλαγής χρήσης θα μου έβγαινε 1 θέση extra που δεν μπορουσα να εξασφαλίσω. Αναγκάστηκα να βγάλω 2 άδειες αλλαγής χρήσης σε ΚΥΕ και μετα να συνενώσω με 3η οικ. άδεια. Στην συνένωση (Το κουφό) δεν κάνουν έλεγχο θέσεων στάθμευσης!!

Edited by STAVION
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι:

στην Αττική, αν μετά τη συνένωση ξεπερνάς τα 60,00 μ2, έχεις ας πούμε 61,00 μ2 :

 

ΠΑΛΙΑ ΧΡΗΣΗ (καταστημα) 61,00 x 1Θ/50 = 1,20 = 1 ΘΕΣΗ

ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ (αναψυχή) 61,00 x 1Θ/40 = 1,52 = 2 ΘΕΣΕΙΣ άρα 1 θέση extra!

76b_04.1112853414273.pdf

Edited by STAVION
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.