Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αποφ-8577/83 (ΦΕΚ-526/Β/8-9-83)

ΑΡΘΡΟΝ-38

"Καταστήματα στα οποία παρασκευάζονται ή/και προσφέρονται

σε καθισμένους ή/και περαστικούς πελάτες φαγητά με τη συνοδεία

ή μη ποτών ή/και γίνεται διανομή αυτών κατ' οίκον".

 

Ο μέγιστος αριθμός καθισμάτων, που είναι δυνατό να αναπτυχθούν στην αίθουσα πελατών των καταστημάτων του παρόντος άρθρου, ισοδυναμεί με το πηλίκον της διαιρέσεως του ωφέλιμου εμβαδού αυτής διά του απαιτούμενου για κάθε κάθισμα χώρου 1,40 τετραγωνικά μέτρα, αν τα καθίσματα είναι κινητά, ή 0,70 τετραγωνικά μέτρα, αν τα καθίσματα είναι σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας ...

Εχω περιπτωση αδειας Κ.Υ.Ε σε κτιριο προ 55.

Τον Νοεμβριο εκανα αιτηση στην πολεοδομία για "βεβαιωση νομιμοτητας κτιρίου και "αποστασεων" για άδεια λειτουργιας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος"

με τα απαραιτητα δικαιολογητικα (και βεβαιωση Δημαρχου)

Τον Δεκέμβριο ηρθε η πολεοδομία εκανε αυτοψία, μου ειπαν οτι φαινεται οτι ειναι προ 55,απλα να κανω μια αιτηση για εργασιες μικρης κλιμακας για κατι σοβαντισματα κλπ.

Τον Γενάρη παω να παρω την βεβαιωση και μου γυρνανε το φακελο πισω αναφεροντας γραπτως οτι "η υπηρεσια μας δεν ειναι πλεον αρμοδια για εκδοση αδειας λειτουργιας Κ.ΥΕ.

συμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1./21220 ΑΠΟΦΑΣΗ ΦΕΚ 2496/β/4-11-11"

Ο δήμος δεν ξερει τι του γινεται και εγω καλουμαι να υπογραψω οτι ο χωρος ειναι νομιμος και κυριας χρησης!

Τι συμβαινει σε αυτη τη περιπτωση?

Πρεπει εγω να κανω τον ντετεκτιβ, να αποφασισω για ολα και να παρω την ευθυνη για ολα?

Υ.Γ. Α ναι... τι γινεται και με την στατικη επαρκεια του κτιριου?Ειναι απαραιτητη η βεβαιωση απο μηχανικους αφου δεν ζητειται πλεον απο πουθενα,και αν οχι ποιος εχει την ευθυνη?

Edited by bgwmg
Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων, έχασα σε 1 μήνα 2 δουλειές έτσι και φαίνομαι ο περίεργος της υπόθεσης... τι να πω

άμα τους σφραγίσουν το μαγαζί για κανένα 3μηνο+πρόστιμο του ιδιοκτήτη

και χωσουν και κανένα πρόστιμο στον 'μηχανικό' του

.... θα σταματήσει επιτέλους αυτό το βιολί

Αμα είναι πολύ μικρό και μόνο γιά ορθίους , νομίζω ότι μπορεί και να μην έχει τουαλέττα . Γιά να μας πεί η Μύρι που είναι η πρύτανις των ΚΥΕ .

υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις μην τις ψάχνουμε χωρίς λογο

.... από πρακτίκης αποψης όμως είναι ανεπίτρεπτο

 

καλησπερα!

τακτοποιησα ημιυπογειο χωρο αποθηκης ...... με τον νομο 3843 / 2010 σε καταστημα . .....

θελει τωρα να του δωσω βεβαιωση χωρου κυριας χρησης να παει στον δήμο για να ανοιξει ''καφε- εστιατοριο''.

αφού ο χωρος δεν έχειτακτοποιηθεί ως κατάστημα 'καφε-εστιατοριο' πως εσύ θα του δώσεις βεβαίωση;

επίσης ο Ν 3843 / 2010 απαγορεύει νεες οικοδομικές εργασίες στους ρυθμισμενους χώρους

άρα πω θα μπει καμινάδα;

Link to comment
Share on other sites

αφού ο χωρος δεν έχειτακτοποιηθεί ως κατάστημα 'καφε-εστιατοριο' πως εσύ θα του δώσεις βεβαίωση;

επίσης ο Ν 3843 / 2010 απαγορεύει νεες οικοδομικές εργασίες στους ρυθμισμενους χώρους

άρα πω θα μπει καμινάδα;

 

γειά σου myri

αλήθεια τι γίνεται; θα φτάσουμε σε τόσο τραγελαφικά;

δηλ θα πρέπει να εκδώσουμε πρώτα άδεια καμινάδας, προκειμένου να πάρει π.χ άδεια λειτουργίας "οβελιστηρίου";

και μετά την αλλαγή σε άλλο κατάστημα άδεια κατεδάφισης καμινάδας;

 

τρελά πράγματα -εγώ θεωρώ ότι σε περίπτωση που έχω γραπτή την συναίνεση των ιδιοκτητών της οικοδομής δεν χρειάζεται άλλη και επιπλέον γραφειοκρατία

(τώρα θα μου πεις... να η κ Λεμπέση ή ,,, η ΔΟΚΚ ε..δεν πάμε μπροστά έτσι - άσχετα αν σαν κλάδος προσωρινά μας συμφέρει-μακροπρόθεσμα όμως όχι

Αν γίνουν επενδύσεις έστω και μικρές θα ωφεληθούμε σύντομα όλοι)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η έκδοση άδειας για καμινάδα σε πολυκατοικία είναι από τις πιο δύσκολες που υπάρχουν

 

το να υπάρχουν προδιαγραφές ΔΕΝ είναι γραφειοκρατία ... λιγη υπομονή, μας έταξαν πως θα εκδίδονται αυτές οι άδειες σε 5 μέρες

ε, δε θα είναι και τόσο τραγικό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, οι επενδύσεις δεν είναι τα οβελιστήρια και τα εστιατόρια. Αυτοί βρίσκουν το πρόσχημα της ανάπτυξης για να κάνουν ότι θέλουν...

 

ΜΥΡΙ, όπως το λες: "μηχανικοί" . και στεναχωριέμαι για την δική μου αυστηρότητα και ευσυνηδεισία που μου στερεί πολλά λεφτά,

και βλέπω τους άλλους να υπογράφουν χωρίς να ξέρουν τι υπογράφουν

και ακούω τιμές 500 ευρώ το αυθαίρετο από τις μαιμούδες μηχανικούς που βρίσκουν το πρόσχημα "δεν έχω λεφτά"

και νευριάζω με αυτούς που τους συμβουλεύεις να μην δίνουν εύκολα χωρίς ώριμη μελέτη την

Βεβαίωση Κύριας Χρήσης

και μετά ξεσπάω στο ¨"μίτο" των ιδιωτών (τη λέξη μίτο την χρησιμοποιώ διαιουνσθητικά χωρίς πλήρη συνείδηδη του

όρου)

και από εκεί με διώχνουν

το γελιοποίησα λίγο

 

 

Σοβαρά τώρα:

ΚΑΝΑ, τι σχέση έχει η συναίνεση συνιδιοκτητών με την γραφειοκρατεία. Η συνέναιση είναι απαραίτητη και κύρια προυπόθεση για οτιδήποτε.

Την Λεμπέση και την ΔΟΚΚ και τα μάτια σου. Εμείς έχουμε υποχρέωση να εφαρμόζουμε τους νόμους και όχι το συναίσθημα

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

alfisti1978

 

τι να λέμε τώρα..

να γνωρίζεις ότι ο έλληνας στην Αγγλία παίρνει την άδεια για "οβελιστήριο" σε 24 ώρες και στην Ελλάδα σε "3-4 μήνες"

και να μην σε ενδιαφέρει αυτό;;-να μην το βλέπεις αυτό;;

εκεί δεν υπάρχουν προδιαγραφές ρε γ...;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ δεν νομίζω ότι παίρνεις στην Αγγλία ή στην Γερμανία σε 1 μέρα άδεια

Στο Πακιστάν και στην Ινδία παίρνεις

Στην Αγγλία παίρνεις προέγκριση για να λειτουργήσεις σε μαγαζί που έχει ήδη άδεια

αν δεν υπάρχει άδεια και χρει'άζεται αλλαγή χρήσης κτλ (δηλαδή συμμόρφωση προδιαγραφών)

τότε ακολουθείς μια διαδικασία που είναι πιο σαφής και εύκολη από την δική μας λόγω καλύτερης δημόσιας διοίκησης

κι εκεί πληρώνονται αδρά τα τεχνικάα γραφεία

 

αν κάνω λάθος διόρθώστε με σας παρακαλώ - δεν έχω τεράστιες γν΄΄ωσεις για το εξωτερικό

μόνο που όταν κάνουμε σύγκριση να την κάνουμε με ίδια κριτήρια

αυτά

 

 

ΠΡΟΣ bgwmg

........δεν ειναι πλεον αρμοδια για εκδοση αδειας λειτουργιας Κ.ΥΕ.

συμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1./21220 ΑΠΟΦΑΣΗ ΦΕΚ 2496/β/4-11-11"

Ο δήμος δεν ξερει τι του γινεται και εγω καλουμαι να υπογραψω οτι ο χωρος ειναι νομιμος και κυριας χρησης!

Τι συμβαινει σε αυτη τη περιπτωση?

Πρεπει εγω να κανω τον ντετεκτιβ, να αποφασισω για ολα και να παρω την ευθυνη για ολα?

Υ.Γ. Α ναι... τι γινεται και με την στατικη επαρκεια του κτιριου?Ειναι απαραιτητη η βεβαιωση απο μηχανικους αφου δεν ζητειται πλεον απο πουθενα,και αν οχι ποιος εχει την ευθυνη?

 

ο δήμος γνωρίζει τι γίνετε σε αυτό το θέμα: εφαρμόζει το ΦΕΚ, όπως έχει υποχρέωση

Δεν θα κάνεις τον ντέντεκτιβ αλλά τον μηχανικό, χωρίς ίχνος ειρωνείας στο πρόσωπό σου, να σου πω ότι θέλει πολύ δουλειά και διάβασμα γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή (αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι συνάδελφοι και "συνάδελφοι")

κι εγώ δυσκολεύομαι αρκετά γιατί παίρνω όλη την ευθύνη εγώ

αλλά και γιατί κάτι που μπορεί να μου ξεφύγει

αλλά και γιατί υπάρχουν οι εφαρμογές με 4014 και 3834 τα οποία θέλουν π ρ ο σο χ ή (ψάχναν τα κορόιδα για φτηνό μηχανικό να τους κάνει το 3843 και τον Η/Χ - τώρα έχουν να πληρώσουν...)

οι ευθύνες στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι πολλές

 

αλλά να σου θυμίσω και κάτι ακόμα - το λέω σε σένα να το ακούν διάφοροι άλλοι

 

κατάργηση και ξήλωμα των μηχανικών του δημοσίου δεν θέλαν? τώρα ας πάρουν μόνοι τους την ευθύνη...

τα στατικά και φυσικά τα κοιτάς και έχεις ευθύνη, ίδια με αυτή που είχες όταν τα υπέβαλες

Edited by alfisti1978
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

alfisti

 

αυτό που αναφέρω για Αγγλία το έδειξε στο skay -ίσως να μπορείς να το βρείς

 

Επίσης δεν εννοώ συνάδελφε και συνάδελφοι ότι

π.χ για την καμινάδα δεν θα τηρηθούν οι προδιαγραφές ή ότι δεν χρειάζεται ο μηχανικός

 

κάλλιστα αντί της άδειας δόμησης θα μπορούσε να προβλέπεται πλέον

μόνο μια δήλωση ανάθεσης και ανάληψης από μηχανικό (ό οποίος θα ελέγξει και την συναίνεση και τις προδ/φές της)

ότι δηλαδή θα έκανε και η Υ.ΔΟΜ

και σε περίπτωση καταγγελίας ας ελέγχεται ο μηχανικός

 

και μη μου πεις τώρα μα η καμινάδα αυξάνει το σ.δ ή κάλυψης και τέτοια που εμείς μόνοι μας θεσμοθετήσαμε

 

Όσο για το αν αυτές οι επιχειρήσεις ή το εάν η δική μου ατομική, ή δική σου ατομική, αποτελούν ανάπτυξη ή όχι είναι ένα μεγάλο θέμα

Πάντως δεν πρέπει να παραβλέπουμε και τα εξής

Η πατρίδα μας δεν μπορεί να αλλάξει σε μια μέρα, όταν επί χρόνια επιβίωνε από το 85% των ατομικών επιχ/σεων και ότι

"όταν απογοητεύεσαι με ίδρυση ατομικής, πως να ξεκινήσεις για ίδρυση άλλης μεγάλης και ανταγωνιστικής επιχείρησης";

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, φίλος που πήγε στο Βέλγιο να ανοίξει εστιατόριο εδώ και τρεις μήνες ακόμη παιδεύεται.

Γενικά οι δημοσιογραφικές πληροφορίες δεν είναι και τόσο έγκυρες, ειδικά όταν κρύβουν πολιτικά κίνητρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.