Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τι σχεση εχει η περιβαλλοντικη???

Για αδεια λειτουργιας μιλαμε...

 

Πρωτα παιρνεις την προεγκριση και μετα την τελικη αδεια λειτουργιας..

 

 

Το θεμα εινα οτι με τα παλια δεδομενα μου ζητανε 33!!!!! δικαιολογητικα (μαζι με αυτα για την προεγκριση..)

Αν μπορω να γλιτωσω κατι....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμ... για άδεια λειτουργίας μιλάγαμε και οι δύο απλά εσύ για καταστήματος και εγώ για επαγγελματικού εργαστηρίου..!

Εσύ με το ΚΥΑ εννοούσες για Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος και εγώ για την Κοινή Υπουργική Απόφαση που βγήκε για την απαλλαγή από υποχρέωση μελέτης περιβαλλοντικών επιπτώσεων για τα χαμηλής όχλησης εργαστήρια...

 

Μπλέξαμε τα μπούτια μας..! :mrgreen:

 

Η Υπουργική Απόφαση υπάρχει στη διαύγεια με ΑΔΑ: ΒΟΝΝ0-ΜΒ0

Edited by panbak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι καινούρια , δεν έχει ξαναχρησιμοποιθεί το κατάστημα.Απλά αναφέρεται στην αδεία ως κατάστημα.Για ποιο λόγο να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα?

 

Ένα πρόσφατο έγγραφο που επιβεβαιώνει όλα τα προηγούμενα έγγραφα του ΥΠΕΚΑ, και όσα ισχυριζόμαστε αρκετοί εδώ πέρα, χωρίς να μας καταλαβαίνουν.

ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΡΗΣΗΣ : =1578&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=1578&language=el-GR

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα που είναι από το 1980 καφετέρια , αλλά προφανώς η άδεια γράφει κατάστημα , θεωρείται ότι είναι ΥΕ ? Η απαιτείται άδεια Α.Χ.

 

Η χρήση τώρα δεν θα αλλάξει , αλλά αλλάζει ο χρήστης του καταστήματος και ο νόμος περί ΚΥΕ είναι του 87 .

Edited by BAS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση?

 

Θελω να ανοιξω ΚΥΕ σε ενα κτηριο που προηγουμενος ΗΤΑΝ ΚΥΕ αλλα τα τελευταια 10 χρονια παραμενει κλειστο λογο μη μισθωσεις του κτηριου.

Τωρα που το νοικιασα εγω θελω να κανω καποιες επισκευες και να βγαλω αδεια μικρης κλιμακας,μπορω???

η' χρειαζετε καινουρια οικοδομικη αδεια? (η οποια θελει χρονο κ χρημα)

 

Στην τομικη πολεοδομια μου ειπαν οτι θα μου απαντησουν σε μια βδομαδα γιατι προκυπτει το θεμα οτι ηταν κλειστο 10 χρονια και μπορει η αδεια να γυρισε αυτοματα σε οικια και να χρειαζετε καινουργια οικοδομικη αδεια για ΚΥΕ. (χαρτι οτι ηταν ΚΥΕ υπαρχει,αλλα τι γινετε τωρα που περασαν 10 χρονια????) επαναλαμβανω μονο μικροεπισκευες χρειαζεται.

 

Τα νοικια τρεχουν ρε γ@μ@τ@...

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η λογικη της αλλαγης χρησης απο καταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος ποια ειναι ακριβως?

 

Ενταξει, το καταλαβαινω να υπαρχουν καποιες προδιαγραφες οσον αφορα τις διαστασεις των χωρων, τα εμβαδα, τον εξοπλισμο, τις εγκαταστασεις κτλ κτλ..αλλα αυτα τα ελεγχουν οι μηχανικοι του Δημου.

 

Μιλαω καθαρα για το κομματι : Αλλαγη χρηση στην ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ απο καταστημα σε ΚΥΕ.

 

Μπορει να μου απαντησει καποιος?

 

 

YΓ : Αυτα ειναι βλακειες....κοροιδευουμε τον κοσμακη...δηλαδη ο πελατης μου που εχει βρει εναν χωρο 90 τ.μ που πληρει ολες τις προδιαγραφες για ψητοπωλειο και το επιτρεπουν ΚΑΙ οι χρησεις γης, για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ να χρειαστει να πληρωσει 2 χιλιαρικα κερατιατικα?

 

Οταν ο μηχανικος που εβγαζε την αδεια, εγραφε πανω στο σχεδιο της κατοψης, αντι για ''καταστημα'' , ''καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος'' θα ηταν ενταξει Πολεοδομικα? Μηπως δεν το κανουμε επιτηδες?

 

 

Θα μας παρει με τις πετρες ο κοσμακης και θα χει και δικιο....

 

Τρία πράγματα που θέλουν προσοχή (τα αντιμετώπισα σε αλλαγή απο εμπορικό κατάστημα 65 μ2 σε σουβλατζίδικο):

 

1) Θέσεις στάθμευσης: το εμπορικό κατάστημα ήθελε 1 θέση / 50μ2 αρα 65/50=1,3=1 θέση

το ΚΥΕ θέλει 1 θέση / 40μ2 δηλαδή 65/40=1,625= 2 θέσεις άρα 1 θέση παραπάνω

2) Αν είναι πάνω από 100 μ2 θέλει wc +ΑΜΕΑ

3) Καμινάδα απορροφητήρα, που να υπερβαίνει το ψηλότερο γειτονικό κτίριο κατά 50 εκ.

Edited by STAVION
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια γνώμη για ένα θέμα που προέκυψε με μια νέα άδεια ΚΥΕ. Ο χώρος είναι ισόγειος χαρακτηρισμένος στα παλιά σχέδια αναλογικά 60% "κατάστημα" και 40% "Βοηθητικός χώρος" (ο Β.Χ. έχει υπολογιστεί στη Δόμηση)

Η υπηρεσία έχει πρόβλημα με τον όρο Β.Χ. αντί Κ.Χ. και πιθανόν να υπάρξει και πρόβλημα στο άμεσο μέλλον με τον όρο "κατάστημα" αντί "ΚΥΕ" . Γνωρίζω ότι τυπικά πρέπει να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης.

Ερώτημα,

Η ρύθμιση με το Ν.4014 όλου του κατάστηματος + τους ΒΧ του, για αλλαγή χρήσης σε ΚΧ για ΚΥΕ, μπορεί να γίνει;

Είναι μήπως περίπτωση που δύναται να εκδόσει την εν λόγω άδεια αλλαγής χρήσης εντός τριετίας;

 

Προσωπικά νομίζω ότι εντάσσεται στον 4014, αλλά χρειάζομαι μια δεύτερη γνώμη γιατί με απασχολεί από το πρωί και όσο να'ναι ζαλίστηκα.

Η δυνατότητα άμεσης τακτοποίησης & έναρξης λειτουργίας, σε σχέση με την χρονοβόρα "νεου τρόπου" άδειας αλλαγής χρήσης, είναι βασικής σημασίας!

Edited by Archi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Το νέο ΦΕΚ δε ζητάει βεβαίωση ΧΡΗΣΗΣ ΓΗΣ. Άρα;;;;

το νεο ΦΕΚ μπορεί να μη ζητάει όμως όταν δινεις την ΒΚΧ εννοείται πως πρέπει να γνωρίζεις αν επιτρέπεται η χρήση γης

διαφορετικά αλοιμονο σου!

Το θεμα εινα οτι με τα παλια δεδομενα μου ζητανε 33!!!!! δικαιολογητικα (μαζι με αυτα για την προεγκριση..)

δυστυχως στο δήμο σου ειναι βλαμμένοι,

μαζί μετα δικαιολογητικά του νόμου θα συνεχίζουν να ζητούν και τις υπόλοιπες 33 μπουρδες

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα που είναι από το 1980 καφετέρια , αλλά προφανώς η άδεια γράφει κατάστημα , θεωρείται ότι είναι ΥΕ ? Η απαιτείται άδεια Α.Χ.

 

Από τις σημειώσεις της Κας Λεμπέση.

 

Αλλαγές χρήσης, χώρων κύριας χρήσης, που έγιναν προ ΓΟΚ/85, σε επιτρεπόμενη στην

περιοχή χρήση που δεν παραβιάζουν πολεοδομικές δ/ξεις: δεν ήταν υποχρεωτική η

υποβολή δηλώσεων με το ν.1337/83 & θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες με το άρθ.23

παρ.1 του ΓΟΚ. Τα παραπάνω ισχύουν, μόνο εφόσον πρόκειται για αλλαγή χρήσης χωρίς

να έχουν γίνει συγχρόνως και οικοδομικές εργασίες, για τις οποίες χρειαζόταν άδεια.

[σχετ. Εγκ-12/90, αποδ. της Γνωμ.24/90 Νομ. Δ/νσης, Εγκ-19/89 & Απόφ. ΣτΕ-2942/89]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλά τελικά είδα στην άδεια ότι ήταν 2 καταστήματα και ένα γραφείο οπότε χρειάζεται και άδεια διαρρυθμίσεων και ΚΕΝΑΚ προφανώς .

Τί ισχύει γιά τις τουαλέτες ΑΜΕΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.