Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

(ό οποίος θα ελέγξει και την συναίνεση και τις προδ/φές της)

 

Δηλαδή ΚΑΝΑ θα πρέπει να ασκώ έλεγχο και να τηρώ και αρχείο από δηλώσεις για τα απόμενα 40 χρόνια, ώστε αν γίνει καταγγελία να είμαι εγώ υπεύθυνος για το ότι ο τάδε Α. Β του Γ δεν είναι ο ιδοκτήτης αλλά ιδιοκτήτης ήταν ο Α. Β του Γ'' και να τρέχω να αποδείξω ....

όχι ότι δεν κρατώ όσα περισσότερα παραστατικά και δηλώσεις μπορώ

 

υπόψιν να σου πω ότι κρινομαι από ορισμένους συναδέλφους ως φοβιτσιάρης ή ανεπαρκής επειδή κάνω έναν κάποιο έλεγχο στα κοινόχρηστα μέσω της σύστασης για την υπαγωγή στον 4014

 

Οσο για τα ΜΜΕ και τις άδειες του εξωτερικού (στα οποία το ξαναλέω δεν έχω πλήρη γνώση): καμία εμπιστοσύνη δεν έχω διότι δεν κρίνει με τις ίδια χαραχτηριστικά αλλά με άλλες .....π α ρ α μ ε τ ρ ο υ ς: πολιτικές

με κάλυψε o ted78 επίσης

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά, η παραπληροφόρηση, που μας σερβίρουν τα ΜΜΕ, δεν έχει όριο.

Να σκεφτείς, ότι στη Γερμανία χωρίς εκκαθαριστικό της εφορίας δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις ενοικιαστής σε σπίτι.

Και αυτό πρόσφατο παράδειγμα από συνάδελφο, που έστειλε την κόρη του στη Γερμανία, να σπουδάσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι

alfisti1978

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα μαλλον δεν καταλαβες καλα τι λεω...

Εγω πηγα κανονικα στην Πολεοδομια (Νομαρχιας) και εφτιαξα τα δικαιολογητικα που μου ζητησαν.(σχεδια, τοπογραφικο,βεβαιωση δημαρχου προ 55 στατικη επαρκεια κλπ)

Δεν μου ζητησαν βεβαιωση οτι ο χωρος λειτουργουσε σαν ΚΥΕ απο πριν το 85 ετσι ωστε να βεβαιωνεται η χρηση του κτιριου.

Μου απαντησαν δε οτι "η υπηρεσια μας δεν ειναι πλεον αρμοδια για εκδοση αδειας λειτουργιας Κ.ΥΕ.

συμφωνα με την ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.3.1./21220 ΑΠΟΦΑΣΗ ΦΕΚ 2496/β/4-11-11" αυτο τι σημαινει?Ουσιαστικα δεν ηταν ποτε υπευθυνη για αδεια λειτουργιας, ηταν ομως για βεβαιωση νομιμοτητας ,χρησης κλπ.

Αν εγω πρεπει να υπογραψω οτι ειναι κυριας χρησης απο που θα το ξερω? Πρεπει να βρω και να κρατησω για παντα σε φακελο,μαρτυριες ,υπευθυνες δηλωσεις ,φωτογραφιες κλπ

(Μην ξεχνας οτι ειναι προ 55, σε μικρο τουριστικο μερος)

 

"ο δήμος γνωρίζει τι γίνετε σε αυτό το θέμα: εφαρμόζει το ΦΕΚ, όπως έχει υποχρέωση"

Ο δημος ηταν υπευθυνος για τις αδειας ΚΥΕ ανεκαθεν μονο που τωρα αναλαμβανει ολη την διεκπεραιωση του φακελου αποστελλοντας ο ιδιος τα δικαιολογητικα στις αρμοδιες υπηρεσιες (πυροσβεστικη,υγειονομικο κτλ.) .Αρα οπως το βλεπω εγω οτιδηποτε χρειαζεται μια αδεια οφειλει να το ξερει και να το ζηταει ο δημος.

"τα στατικά και φυσικά τα κοιτάς και έχεις ευθύνη, ίδια με αυτή που είχες όταν τα υπέβαλες" ???????

Τι εννοεις? Το κτιριο ειναι προ 55 και μου ζητησαν βεβαιωση στατικης επαρκειας απο 2 πολιτικους μηχανικους! Εγω σαν αρχιτεκτονας δεν εχω δικαιωμα υπογραφης.

Το ερωτημα ειναι σε καθε περιπτωση νεας ΚΥΕ σε κτιριο προ 55, απο τη στιγμή που κανεις δεν ζηταει αυτα τα δικαιολογητικα πλεον, θα πηγαινω εγω στον πελατη και θα του λεω για να υπογραψω θελω να παρεις και βεβαιωση στατικης επαρκειας ,την οποια μετα εγω θα κραταω για παντα σε ενα φακελο,και θα ελπιζω οτι ειμαι κατοχυρωμενη ?

Αυτα εννοω και στο ποστ μου #82, απλα δεν τα ανελυσα καλα.

Αν καποιος εχει αποψη πανω στο θεμα παρακαλω να βοηθησει.

Ευχαριστω

Edited by bgwmg
Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαινει σε αυτη τη περιπτωση?

Πρεπει εγω να κανω τον ντετεκτιβ, να αποφασισω για ολα και να παρω την ευθυνη για ολα?

Ακριβώς!

Βρεθηκες στη μέση μια συγκυρίας ... με πολλά ερωτηματικά που δεν έχουν αποσαφηνιστεί και εσύ καλείσαι να πάρεις όλη την ευθύνη!

 

Έχω κάποιες σκέψεις για το θέμα σου αλλά δεν είναι σιγουρη 100%

 

τι κατάστημα θα γίνει;

πρόκειται για νέα εγκατασταση;

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά ας μην υπερβάλουμε, γινεται να ανοίξει εστιατόριο σε 1 ημέρα

μόνο για τις ιατρικές εξετασεις που πρέπει κάνει ο υπεύθυνος θέλει 2 μηνες για να γίνουν

εκτος αν είναι γραφειοκρατία η δημόσια υγεία

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι. τα στατικά είναι οκ

την βεβαίωση θα την δώσεις εσύ, αλλά αν δεν είσαι σίγουρος κάνε αυτό που κάνω κι εγώ: συνεργάσου με ένα πιο έμπειρο από σένα και πάρτε μαζί την ευθύνη

αλλιώς τρέχα σε όλες τις υπηρεσίες και με πολύ κόπο θα τα βρείς ...αφου φυσικά πληρωθείς σωστά...

εγώ αν και έχω βγάλει ουκ ολίγες άδειες ..........μοτοσυκλέτα ........και θα είμαι σε τουλάχιστον 4 υπηρεσίες μήπως και βγάλω άκρη για άδεια παρόμοια με άδεια που έβγαλα πριν από 3 μήνες (ενώ θα πρεπε να τα ξέρω απ' έξω και να πετάω)

Link to comment
Share on other sites

Myri

Προκειται για εποχιακο εστιατοριο το οποιο λειτουργει εδω και 1 χρονο χωρις αδεια λειτουργιας, μονο με την προεγκριση..

με ετοιμη κουζινα παρασκευαστηριο κλπ.(ο ιδιοκτητης αποφασισε μονος του) τα οποια αναγκαστικα αλλαζουμε ελαφρως (περισσοτερα ραφια,τριπλο νεροχυτη αντι για διπλο κλπ).

πριν απο αυτο νομιζω ηταν κλειστο για 10 χρονια,μπορει να ηταν καταστημα μπορει και οχι...αναλογα ποιον ρωταω καθε φορα!

Εχω και αλλη μια περιπτωση στο ιδιο μερος, με σαντουιτσαδικο σε κτιριο προ 55 που λειτουργουσε τουλαχιστον 15 χρονια χωρις αδεια λειτουργιας, τωρα αλλαξε χερια και οι νεοι ιδιοκτητες θελουν αδεια...

(κατοπιν εορτης κι αυτοι,αφου πρωτα νοικιασαν το χωρο, εκαναν μικροαλλαγες, λειτουργησαν με προεγκριση κι αυτοι και τωρα που πλησιαζει η καλοκαιρινη σεζον θελουν να ανοιξουν ξανα

Ολοι εχουν βεβαιωση απο Δημαρχο προ 55, αλλα τι να το κανω οταν δεν βεβαιωνεται η κυρια χρηση απο πουθενα?

Edited by bgwmg
Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα έκανα αλλαγή χρήσης από κατοικία σε κατάστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος snak-bar σε κτιριο προ 55

 

θεωρώ πως εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά ίδιας χρήσης προ 83 στους χωρους αυτούς πρέπει να γίνει κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουν βεβαιωση απο Δημαρχο προ 55?

ότι είναι υφιστλαμενα προ του 1955 εννοείς?

πάλι χρειάζεσαι αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

εγω τότε που μου έτυχε έκανα (βεβαια ήταν κατοικία) ... αν υπάρχει κάποιο εγγραφο που να ξεκαθαρίζει το θέμα καλώς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.