Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοντέλο ημιυπαίθριων στα αυθαίρετα


VVT

Recommended Posts

+1000

Πολύ ωραία διατυπωμένο. Τυχαία σήμερα έβλεπα ένα εξώστη 40ετίας , διαβρωμένοι οπλισμοί και ενανθρακωμένο σκυρόδεμα(τσιμεντοκονία μάλλον) και σκεφτόμουν τι επιπτώσεις θα είχε η νομιμοποίηση μίας πέργολας σε αυτό το κτίριο εάν έπεφτε τμήμα του εξώστη σε κανένα κεφάλι.....

Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτό γιατί το πράγμα πάει αλλού...

Σαν μηχανικοί δεν πρέπει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να παπαγαλίζουμε την ανάγκη για έσοδα του κράτους....

Θεωρώ ότι σε ορισμένες περιπτώσεις είναι απαραίτητος ο έλεγχος στατικής επάρκειας και μάλιστα σε περίπτωση που υπάρχει ζήτημα μή ικανοποίησης των κριτηρίων, να υπάρχει ειδοποίηση και έκθεση συμμόρφωσης.

 

Σαν μηχανικοί αυτή πρέπει να είναι η προτεραιότητά μας και όχι η αμοιβούλα, γιατί περί αμοιβούλας θα πρόκειται...

 

Για παράδειγμα, κλειστός εξώστης (όπως έχω ξαναγράψει) που επηρεάζει αρνητικά ώς απαράδεκτα τη συμπεριφορά των 2 εξωστών που έρχονται σε επαφή, να μη νομιμοποιείται ή τακτοποιείται αλλά να απαιτείται η κατεδάφισή του...

Ετσι αν ένα τέτοιο έκτρωμα γίνει κάποτε παιδικό δωμάτιο και σπάσει σε σεισμό, να μην έχεις ένα νεκρό παιδάκι που θα μπορούσες να σώσεις... Η, για να μη τα δραματοποιώ, ένα νεκρό που έτυχε την ώρα εκείνη να βρίσκεται από κάτω...

 

Αν ένα πανωσήκωμα έχει γίνει αυθαίρεται σε κτίριο του '70 δεν πρέπει να τακτοποιηθεί γιατί απλούστατα αν πωληθεί το σπίτι μπορεί να θρηνήσει κανείς θύματα.

 

Μπορεί να ακούγονται τραγικά όλα αυτά, αλλά για κάτι τέτοιες στιγμές φέρουμε την ισόβια ευθύνη... όχι μη του πέσει το βάζο στο κεφάλι και κάνει καρούμπαλο...

Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο !!!

 

Όμως επειδή όμως στο 99% των περιπτώσεων ειναι στην κατηγορία που λες (επικίνδυνο άρα γκρέμισμα)

και η ανθρώπινη ζωή έχει μηδενική αξία για την ελληνικη πολιτεία

 

Δεν παίζει κάτι τέτοιο!

 

Το πολύ να πετάξουν το μπαλάκι στον μηχανικό ως συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφια των εντελως αυθαιρετων εχουν γινει χωρις καμια μελετη, κανενα ελεγχο υλικων, καμια τηρηση προδιαγραφων και μαλιστα επειδη εγιναν "στα γρηγορα" εχουν απειρα εμφανη προβλημα στο Φ.Ο.

 

 

Τωρα τι ευθυνη θα παρουμε, τι ελεγχους θα κανουμε και τι αμοιβη θα εχουμε....ειναι μεγααααααλο θεμα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι για να γινει ενας σωστος ελεγχος στατικης επαρκειας και να μπορει να εκδοθει απο τον μηχανικο το αντιστοιχο πιστοποιητικο χρειαζεται:

1. χρονος μελετης

2. εξειδικευμενα οργανα μετρησεων

3. γνωσεις και πειρα

 

ολα τα παραπανω σημαινουν δουλεια για εναν μηχανικο και οχι "δουλεια", συμπληρωμα δηλαδη μερικων εγγραφων...

και η δουλεια απαιτει χρονο και κοστος, ενω η "δουλεια" οχι

 

προσωπικα κρινω σωστο την ευθυνη στατικης επαρκειας στη συγκεκριμενη περιπτωση να την παιρνει ο ιδιοκτητης

εχω μαθει οτιδηποτε επιβλεπω να το επιβλεπω! να ξερω πως εχει γινει, με ποιες προδιαγραφες, να προλαβαινω τις αστοχιες και εν τελει να μπορω τα βραδια να κοιμαμαι ησυχος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ kakofonixx στη περίπτωση που δεν θέλεις να υπογράψεις μια κατασκευή, δεν σε υποχρεώνει κανένας, γιαυτό και γράφω για ειδοποίηση προς τις υπηρεσίες και έκθεση συμμόρφωσης. Δηλαδή, ακόμη και ο τωρινός ιδιοκτήτης θα πρέπει να ειδοποιηθεί μπας και γλυτώσει αυτός και τα παιδιά του σε μια δύσκολη ώρα...

Η ειδοποίηση προς τις υπηρεσίες θα είναι για πραγματικά άμεσο κίνδυνο...

Το ζήτημα που σωστά βάζεις είναι το πώς θα γίνεται ο έλεγχος και βέβαια αν έχουμε όλοι εμείς τη γνώση για τέτοιους ελέγχους... Η απάντηση είναι προφανής, όχι, δεν έχουμε όλοι τη γνώση... και μάλλον πρώτος εγώ... γιατί δεν έχω ασχοληθεί με στατικά...

Αλλά αυτό όπως βλέπεις, δεν αλλάζει την άποψή μου...

Οσο για το θέμα της ευθύνης στον ιδιοκτήτη, το θεωρώ απαράδεκτο... δεν είναι το ίδιο με τους Η/Χ εδώ...

Επίσης, ποιόν ιδιοκτήτη;;; Τον σημερινό ή αυτόν που ίσως το αγοράσει σε 5 χρόνια;;;

Θα έχει και αυτός ευθύνη; Νόμιμη κατασκευή παίρνει πια... δεν έχουν όλοι το μυαλό να κρίνουν τη ποιότητα της κατασκευής από την ιστορία της!

Εσύ είσαι ο επιστήμονας, ο τεχνικός, ο αρμόδιος κριτής της ασφάλειας και εσύ θα πρέπει να γνωμοδοτήσεις για το τί μέλλει γενέσθαι...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι ευθυνη θα παρουμε, τι ελεγχους θα κανουμε και τι αμοιβη θα εχουμε....ειναι μεγααααααλο θεμα....

 

σαν να το βλέπω μπροστά μου: τα πάντα όλα για 232,53 + ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

σαν να το βλέπω μπροστά μου: τα πάντα όλα για 232,53 + ΦΠΑ...

 

Δε νομίζω... απ'οτι κατάλαβα (αν κατάλαβα καλά) θα "παίζει" και τοπογραφικό... οπότε λογικά θα είναι μία πάγια αμοιβή + το τοπογραφικο... (ελπίζω δηλαδή...).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον Τοπογραφικο Διαγραμμα Καλυψης εννοεις... :smile:

Εγω ουτε αυτο πιστευω θα απαιτειται...

Ειμαστε τοσο για τα μπαζα...

 

Αααααααααααααααν θελανε να γινει σωστα η δουλεια ξερετε ολοι οι συναδελφοι τι θα επρεπε να απαιτειται απο μελετες, με την αναλογη αμοιβη φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να μη γίνει σωστά και άλλο να παραβλέψουμε κάθε παράμετρο ασφάλειας και να υπογράφουμε για τάφους σε περίπτωση σεισμού.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.