Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοντέλο ημιυπαίθριων στα αυθαίρετα


VVT

Recommended Posts

Το αυθαίρετο θα συνεχίσει να υπάρχει. Οσο δουλεύει έτσι το μυαλό του επιτηδματία. Θα υπάρχει "γιατί να μην κάνω τα λίγα πολλά"?! Γιατί όταν "δεν δικαιούμαι να μην πάρω". Γιατί, γιατί, γιατί, γιατί είμαστε Γρεκοί και έτσι δουλευουμε. Και μεις και ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί δεν κοιτάμε μόνο εμείς να τα πάρουμε όλοι παγκοσμίως αυτό θένε κι αφήστε τα γελάδια και την πράσσινη ανάπτυξη, δεν χωρά η πραγματικότητα ρομαντικούς και το Πασοκ και το όραμα πέφτουν έξω. Και αυτά τα ζωντανά το ίδιο θένε μόνο που αντί να στραφούν στα μεγαλύτερα πορτοφόλια στρέφονται στα μικρότερα.

Πασοκ και πάσης Ελλάδος να ούμε.

Link to comment
Share on other sites

@st2: Πολύ καλά τα λες. Θα δυσκολευτούμε λίγο στην αρχή αλλά σίγουρα είναι σωστή εξασφάλιση αυτή που περιγράφεις (με μια αμφιβολία για το θέμα στατικότητας ειδικά για παλιά κτήρια).

Οσο για τον όγκο μόνο του, νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο... η ποιότητα ζωής και γενικώς η ποιότητα μιας περιοχής εξαρτάται από το ύψος. Δηλαδή αν σε ένα οικόπεδο κάνω δύο μεζονέτες επί πυλωτής, δηλ. 1ος/2ος και 3ος/4ος και όλα τα άλλα είναι 2όροφα με στέγη δεν προσφέρω θετικά στη δόμηση της περιοχής. Μένει να δούμε το πώς θα το οργανώσουν. Είναι πάντως δύσκολο έργο... και δεν ξέρω αν υπάρχουν εντός υπουργείου οι κατάλληλοι άνθρωποι. Ολοι οι εκτός πιάτσας αποφασίζουν για τους πραγματικά εργαζόμενους στα έργα και δυστυχώς τα μέχρι τώρα αποτελέσματα της εργασίας τους είναι μάλλον απογοητευτικά.

Link to comment
Share on other sites

JTB για αυτό είπα πως ορίζεται ο όγκος

την πυλωτή μπορεί να την πεις εντός του όγκου (βλέπε τακτοποίηση Η/Χ)

αλλά και εκτός όπως μάθαμε στα μαθηματικά

οπότε πλέον έχοντας τον ορισμό του όγκου

και τον επιτρεπόμενο όγκο δόμησης σε αναλογία με το οικόπεδο από το γραφείο δόμησης(μπήκε μέσα μου ο Σηφουνάκης) μπορείς να οικοδομήσεις

 

όσο για την στατικότητα αυτό θα δώσει ώθηση στον κλάδο

οχι η τακτοποίηση των παρανομιών

 

και για να επανέλθουμε

 

τα κρίσιμα ερωτήματα παραμένουν:

Ποια είναι τα όρια των Δασών??Ποιος τα ξέρει???

Γιατί αυτός που έχει καταπατήσει την άκρη ενός οικοπέδου που είναι για παραδειγμα 500 στρέμματα Δημόσια Γη να την οικειοποιηθεί και γιατί το δημόσιο να μην τον γκρεμίσει και να τα πουλήσει όλα μαζί ? Σε ποια περίπτωση θα πάρει περισσότερα χρήματα?

Το κτίσμα αν τακτοποιήθει μετά θα μπορώ να του βάλω και έναν όροφο επί πλέον και θα είμαι νόμιμος?? και αν όχι ποιος θα μου το απαγορέψει ? ο νέος όροφος θα είναι αυθαίρετος και θα έρθει το κράτος να το γκρεμίσει ?

Link to comment
Share on other sites

J

τα κρίσιμα ερωτήματα παραμένουν:

Ποια είναι τα όρια των Δασών??Ποιος τα ξέρει???

Γιατί αυτός που έχει καταπατήσει την άκρη ενός οικοπέδου που είναι για παραδειγμα 500 στρέμματα Δημόσια Γη να την οικειοποιηθεί και γιατί το δημόσιο να μην τον γκρεμίσει και να τα πουλήσει όλα μαζί ? Σε ποια περίπτωση θα πάρει περισσότερα χρήματα?

Το κτίσμα αν τακτοποιήθει μετά θα μπορώ να του βάλω και έναν όροφο επί πλέον και θα είμαι νόμιμος?? και αν όχι ποιος θα μου το απαγορέψει ? ο νέος όροφος θα είναι αυθαίρετος και θα έρθει το κράτος να το γκρεμίσει ?

 

Θα αργήσεις να πάρεις απάντηση σε αυτά αγαπητέ... ίσως ποτέ.... ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να υπάρχει λύση... πάντως καθολική επίλυση του προβλήματος, δεν βλέπω να υπάρχει.

Μόνο για τα όρια των δασών, αν τα καταφέρουν και βγάλουν άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω μία ερώτηση πάνω στο θέμα των αυθαιρέτων.

Αν έχω αυθαίρετο κτίσμα όπως για παράδειγμα συμβαίνει σε πολλές παραθαλάσιες περιοχές το οικόπεδο του οποίου δεν πληρεί τους όρους δόμησης τότε θα μπορώ να το νομομοποιήσω; Υπάρχει περιοχή η οποία δεν είναι οικισμός και είναι εξ'ολοκλήρου χτισμένη από αυθαίρετα τα οικόπεδα είναι το πολύ 400 τ.μ τι θα κάνουν θα τα γκρεμίσουν όλα; μιας και χρειάζεται 4000 τ.μ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε αυθαίρετο (που δεν πληρεί τις τότε ή σημερινές πολεοδομικές διατάξεις) μετά το 1983 είναι κατεδαφιστέο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δημοσιευθει κανένα προσχέδιο? Έχουμε καμια ενημέρωση πέρα από τα κανάλια που σήμερα είπαν ότι μεχρι την άλλη εβδομάδα θα έχει ψηφισθεί????

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άκουσα στο ΣΚΑΙ ότι προχωράει άμεσα το θέμα με τη τακτοποίηση αυθαιρέτων.

Προς το παρόν το σενάριο είναι λίγο επιστημονικής φαντασίας και σε καμία περίπτωση δεν μοιάζει με τον ν.3843 παρά μόνο ίσως στο τρόπο πληρωμής (Δηλαδή παράβολο αρχικά, πρόστιμα σε δόσεις κλπ).

Δύο μεγάλες κατηγορίες, το εντελώς αυθαίρετο και το αυθαίρετο σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα.

Η μεγάλη διαφοροποίηση είναι ότι εξετάζεται εκτός του προστίμου να καθοριστεί και ένα ποσό ως περιβαλλοντική επιβάρυνση και υπάρχει η σκέψη να δίνεις ένα ποσό ώστε να αγοράζεται γή στη περιοχή ή σε άλλη περιοχή και να μένει για πάντα αδόμητη ως κ.χ. χώρος και χώρος πρασίνου. (????? !!!!!)

 

Οσο για τον μηχανικό, δεν θα είναι απλή αποτύπωση αλλά θα γίνεται μια μελέτη και θα υπογράφει δήλωση στατικής επάρκειας!!!!!

 

Αυτό δεν μου πολυαρέσει αν και το βρίσκω σωστό....

Δεν μου αρέσει γιατί πιθανώς να υπάρξει εξαίρεση ειδικοτήτων από την ενασχόληση αυτή.

Δεν μου αρέσει γιατί νομίζω ότι οδηγεί σε συμφωνίες και λεφτά κάτω από το τραπέζι.

Δεν μου αρέσει γιατί ειδικά οι νέοι και άπειροι μηχανικοί ή αυτοί που έχουν δικαίωμα αλλά δεν ασχολούνται, θα διακινδυνεύουν στα διάφορα ρημαδο-κτίρια.

 

Γενικώς μένει να δούμε λεπτομέρειες και ειδικά στην αμοιβή μας γιατί πραγματικά το σενάριο "όπως οι ημιυπαίθριοι" απέχει πολύ αν πρόκειται να κάνουμε μελέτη... με δεδομένο και το ότι τα αυθαίρετα θα βρίσκονται κυρίως σε παραθεριστικές περιοχές, βάλε με το μυαλό σου.... χιλιόμετρα, βενζίνες, εργατώρες, κλίκες στις πολεοδομίες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Kαι σκεφτείτε πόσες νέες εγκυκλίους θα βγάλουνε μετά την έναρξη του νόμου..... Αν στην περίπτωση των ημιυπαίθριων έγινε μπάχαλο, στα αυθαίρετα θα γίνει η επανάσταση των μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.