Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προς τους διαχειριστές - Σχετικά με το θέμα των ΤΕΙ


GeorgeS

Recommended Posts

Αξιότιμοι συνάδελφοι

 

Επειδή εγώ ήμουν που ξεκίνησα το θέμα για τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ (παρουσιάζοντας το εν λόγω blog ) και επειδή το θέμα κλείδωσε και δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό, ανοίγω προσωρινά (ας διαγραφεί μετά) αυτό το topic για μερικές παρατηρήσεις που τις θεωρώ ουσιώδεις και παρακαλώ να μην ξεκινήσει νέα κουβέντα εφόσον αυτό αποφασίστηκε από τους ιθύνοντες του forum .

 

1. Το θέμα των επαγγελματικών δικαιώματων των αποφοίτων μηχανικών ΤΕ είναι το σημαντικότερο ζήτημα που απασχολεί χιλιάδες συναδέλφους που σπουδάζουν, εργάζονται και έχουν επενδύσει το μέλλον τους στα Ανώτατα Τεχνολογικά Ιδρύματα της χώρας. Ως εκ τούτου απαγορεύσεις και περιορισμοί στην ενημέρωση και τις συζητήσεις για το επίμαχο αυτό θέμα νομίζω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν σε καμία περίπτωση. Θέλω να πιστεύω ότι το πνεύμα του αγαπητού Χάρης ήταν προς αποφυγή πιθανών εντάσεων και όχι προς τον αποκλεισμό συζητήσεων για το θέμα αυτό.

 

2. Το εν λόγω θέμα, παρ΄όλο που κλειδώθηκε σε λιγότερο από 48 ώρες από τη δημοσίευσή του, αποτέλεσε πεδίο ανταλλαγής πλήθους απόψεων οι οποίες, έστω κι είχαν έντονο ύφος μερικές φορές ή επαναλαμβανόντουσαν , βοήθησαν όλους μας να αντιληφθούμε τι πιστεύει ο ένας για τον άλλο και αυτό το θεωρώ χρήσιμο όπως επίσης και ότι μέσα από αυτές τις απόψεις δίδεται μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του γενικότερου κλίματος.

 

3. Επειδή τα γεγονότα τρέχουν, και εντός των επόμενων μηνών ή και ημερών ακόμα, αναμένονται εξελίξεις στο θέμα (εισηγήσεις ΣΑΤΕ, ειδικών επιτροπών κλπ) θα ήθελα να ξέρω αν η ενημέρωση των συναδέλφων που καίγονται για το συγκεκριμένο ζήτημα των επ. δικαιωμάτων είναι αποδεκτή και δεν θα υποπέσει στο αδίκημα της "κίτρινης" ή "κόκκινης" κάρτας.

 

Σημειώνω ξανά ότι όπως θέματα που σχετίζονται με το ΤΣΜΕΔΕ, το ΤΕΕ κλπ αφορούν όλους τους διπλωματούχους, κατά τον αυτό τρόπο, το θέμα των επ. δικαιωμάτων καίει κυριολεκτικά όλους τους αποφοίτους ΤΕΙ και αποτελεί το Νο1 κλαδικό μας θέμα. Αυτό παρακαλώ μην το ξεχνάτε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...Θέλω να πιστεύω ότι το πνεύμα του αγαπητού Χάρης ήταν προς αποφυγή πιθανών εντάσεων και όχι προς τον αποκλεισμό συζητήσεων για το θέμα αυτό...

Ορθά.

 

...2. Το εν λόγω θέμα, παρ΄όλο που κλειδώθηκε σε λιγότερο από 48 ώρες από τη δημοσίευσή του, αποτέλεσε πεδίο ανταλλαγής πλήθους απόψεων οι οποίες, έστω κι είχαν έντονο ύφος μερικές φορές ή επαναλαμβανόντουσαν , βοήθησαν όλους μας να αντιληφθούμε τι πιστεύει ο ένας για τον άλλο και αυτό το θεωρώ χρήσιμο όπως επίσης και ότι μέσα από αυτές τις απόψεις δίδεται μια πιο ξεκάθαρη εικόνα του γενικότερου κλίματος...

Τώρα που παραθέσαμε τις απόψεις μας και καταλάβαμε πως δεν οδηγούμαστε πουθενά δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί το θέμα που λόγω της "ευαισθησίας" του οδηγεί σε εντάσεις, προστριβές και διχασμό.

 

...3. Επειδή τα γεγονότα τρέχουν, και εντός των επόμενων μηνών ή και ημερών ακόμα, αναμένονται εξελίξεις στο θέμα (εισηγήσεις ΣΑΤΕ, ειδικών επιτροπών κλπ) θα ήθελα να ξέρω αν η ενημέρωση των συναδέλφων που καίγονται για το συγκεκριμένο ζήτημα των επ. δικαιωμάτων είναι αποδεκτή και δεν θα υποπέσει στο αδίκημα της "κίτρινης" ή "κόκκινης" κάρτας...

Όχι βέβαια. Κάθε ενημέρωση είναι ευπρόσδεκτη. Επειδή δε, όπως είπες αναμένονται εξελίξεις σύντομα, ας κάνουμε λίγη υπομονή, ας πάμε διακοπές να ηρεμήσουμε και πάλι εδώ είμαστε να σχολιάσουμε τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρη επειδη ισως να εχεις μπερδευτει με το τι ειναι forum να σου πω οτι απλα οτι είναι ένα τόπος συνάθροισης ιδεών και ανθρώπων. Συγκεντρώνονται κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι συζητάνε, γελάνε προβληματίζονται, βοηθιούνται, τσακώνονται. Είναι σαν μια συγκέντρωση στην αληθινή ζωή, μόνο που επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει & οι ρυθμοί πιέζουν, αυτή η συνάντηση γίνεται πλέον από το σπίτι σου.

 

Λες οτι κλειδωνεται το θεμα επειδη δε βγαζει πουθενα..!

Γιατι?

Επειδη απαντησαν 40 ατομα και ο καθενας ελεγε τα δικα του.??

Μα αυτο ειναι το forum φιλε μου Χαρη..

Λεει ο καθενας την αποψη του παντα με κοσμιο τροπο..

Μπες και σε αλλα forum να δεις αμετρητες σελιδες με μηνυματα..

Οσο πιο πολλες αποψεις ακουγονται τοσο το καλυτερο για αυτον που τις διαβαζει..

Οτι εχει σχεση με τους αποφοιτους των ΤΕΙ κατευθειαν κλειδωνεται..!

Γιατι?

Μηπως ακουγονται αποψεις και αληθειες που ενοχλουν??

Και περα απ ολα αυτα βλεπω και μια επιθετικοτητα σε νεα μελη που εκαναν το λαθος να γραψουν με κεφαλαια η με greeklish να πατε να τους παρετε το κεφαλι..!

 

Με τακτικες φιμωσης, λογοκρισιας και επιθετικοτητας που χρησιμοποιειτε σ αυτο το forum ο σκοπος ειναι ξεκαθαρος: να διωξετε αυτους που δε θελετε και να μεινετε στο τελος μονοι σας..!

 

Καλη συνεχεια λοιπον..

 

Αυτα απο ενα απογοητευμενο μελος που στο μελλον ισως μπαινει απλα ως επισκεπτης σε αυτο το forum..

Link to comment
Share on other sites

theo δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Το να λέμε την άποψή μας με λογικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα είναι το ζητούμενο, αλλά όταν από ένα σημείο και μετά η κουβέντα μετατρέπεται σε επιθέσεις ειρωνίας κλπ. πλέον έχει ξεφύγει από τα όρια του δημοκρατικού και υγιούς διαλόγου. Προσωπικά κουράστηκα να προσπαθώ συνεχώς να δείξω την έλλειψη λογικής ακολουθίας στις απόψεις ορισμένων. Βαρέθηκα πια βρε αδερφέ να προσπαθώ να αποδείξω το αυταπόδεικτο και να το παίζω δάσκαλος λογικής μιας και ορισμένοι ξέρουν μόνο την μαθηματική λογική ως εφαρμοστέα στις φυσικές επιστήμες και ξεχνούν ότι ακόμα και η ελληνική γλώσσα βασίζεται σε αυτήν (την μαθηματική) λογική. Στο πνεύμα των ως άνω έστειλα και πμ στον Χάρη όπου του έλεγα ότι συμφωνώ με το κλείδωμα μεν αλλά του παρέθετα ένα κάρο παράπονα για απαντήσεις τις οποίες θεωρώ προσβλητικές.

 

Εν κατακλείδι μην έχεις την απαίτηση να μας κατανοήσουν οι συνάδελφοι των Πολυτεχνείων. Ειδικά όταν παρεμβάλλονται και οικονομικά συμφέροντα. Στην τελική ακόμα και εγώ μετανιώνω μερικές φορές για όλη αυτήν την φαιά ουσία που κατανάλωσα απαντώντας συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Προς GeorgeS, theo, cna

 

Κανείς δεν θα εμποδίσει και ούτε μπορεί άλλωστε την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και απόψεων μέσα απο αυτό το forum.

 

Δημιουργήθηκε για να προάγει την συνεργασία μεταξύ των συναδέλφων μηχανικών καθώς και την γρήγορη και αξιόπιστη ανταλλαγή γνώσεων για όποιον ενδιαφέρεται μηχανικό ή μη.

 

Το να υποστηρίζεται οτι ακολουθούνται τακτικές λογοκρισίας είναι τουλάχιστον φαιδρό, αν ανατρέξετε σε παλαιότερες δημοσιεύσεις του forum καθώς και στα downloads θα το διαπιστώσετε σχετικά εύκολα.

 

Ίσως δεν έχει γίνει κατανοητό αλλά η έννοια του forum ίσως είναι παρεξηγημένη ως προς τη σημασία της. Εμείς τείνουμε να της προσδώσουμε περισσότερο χαρακτηριστικά αγοράς παρά χάβρας. Εδώ δεν είναι γήπεδο ούτε καφενείο και όποιο θέμα παύει να εξυπηρετεί τα μέλη του forum αλλά οδηγεί σε ανούσιες αντιπαραθέσεις που καταστρέφουν το κλίμα συνεργασίας θεωρείται άξιο κλειδώματος. Θα έχετε διαπιστώσει άλλωστε οτι πολλοί συνάδελφοι μηχανικοί σταματήσαν από καιρό να παρακολουθούν και να επεμβαίνουν στη συζήτηση καθώς αναπαράγονται τα ίδια επιχειρήματα και απο τις 2 πλευρές. Αυτή του η λειτουργία κάνει πιο επιτακτική την ανάγκη διαχωρισμού των θεμάτων σε ενότητες και υποενότητες.

 

Σαφώς και η όποια ενημέρωση επι του καυτού αυτού ζητήματος είναι ευπρόσδεκτη και επιβεβλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρη επειδη ισως να εχεις μπερδευτει με το τι ειναι forum να σου πω οτι απλα οτι είναι ένα τόπος συνάθροισης ιδεών και ανθρώπων. Συγκεντρώνονται κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι συζητάνε, γελάνε προβληματίζονται, βοηθιούνται, τσακώνονται. Είναι σαν μια συγκέντρωση στην αληθινή ζωή, μόνο που επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει & οι ρυθμοί πιέζουν, αυτή η συνάντηση γίνεται πλέον από το σπίτι σου.

 

Λες οτι κλειδωνεται το θεμα επειδη δε βγαζει πουθενα..!

Γιατι?

Επειδη απαντησαν 40 ατομα και ο καθενας ελεγε τα δικα του.??

Μα αυτο ειναι το forum φιλε μου Χαρη..

Λεει ο καθενας την αποψη του παντα με κοσμιο τροπο..

Μπες και σε αλλα forum να δεις αμετρητες σελιδες με μηνυματα..

Οσο πιο πολλες αποψεις ακουγονται τοσο το καλυτερο για αυτον που τις διαβαζει..

Οτι εχει σχεση με τους αποφοιτους των ΤΕΙ κατευθειαν κλειδωνεται..!

Γιατι?

Μηπως ακουγονται αποψεις και αληθειες που ενοχλουν??

Και περα απ ολα αυτα βλεπω και μια επιθετικοτητα σε νεα μελη που εκαναν το λαθος να γραψουν με κεφαλαια η με greeklish να πατε να τους παρετε το κεφαλι..!

 

Με τακτικες φιμωσης, λογοκρισιας και επιθετικοτητας που χρησιμοποιειτε σ αυτο το forum ο σκοπος ειναι ξεκαθαρος: να διωξετε αυτους που δε θελετε και να μεινετε στο τελος μονοι σας..!

 

Καλη συνεχεια λοιπον..

 

Αυτα απο ενα απογοητευμενο μελος που στο μελλον ισως μπαινει απλα ως επισκεπτης σε αυτο το forum..

 

Παρότι είχα πεί δεν θα ξαναπαντήσω αυτή τη φορά θα το κάνω καθώς theo, υπερέβεις κάποια όρια. Δεν υπερασπίζομαι κανέναν και ποτέ, αν και για το Χάρη με την παρουσία του ΕΔΩ ΜΕΣΑ θα με τιμούσε να το κάνω.

 

1) δε μου λες και πόσο χρονών είσαι και πόσο καιρό ασχολείσαι με φόρουμ και νομίζεις ότι έμαθες τα πάντα περί φόρουμινγκ και δίνεις και συμβουλές στο Χάρη ? Επειδή δεν έχω χρόνο τώρα απλά να σου πω ότι δεν είναι μια "real" συζήτηση που μετατρέπεται σε virtual . ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Ο λόγος είναι γραπτός και μένει για τους επόμενους και επόμενους. Εδώ δεν είναι τσατ και MSN φίλε μου.

 

2) Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Η κουβέντα συνεχίζεται αν κάτι έχει να βγάλει. Ούτε ποστ χάντινγκ , ούτε flaming, ούτε τίποτα.

Στο συγκεκριμένο θέμα το τόπικ είχε μετατραπεί σε τσάτ με έντονες αντιπαραθέσεις και τόνους που γενικά αποφεύγουμε εδώ μέσα, καθώς θέλουμε να κρατήσουμε επίπεδο.

 

3) Απόψεις που ενοχλούν ? Καλά ρε πόσο προκατειλημμένος είσαι ?

Πάτε καλά ? Όποιος ενοχλείται είναι ελεύθερος να γράψει τη γνώμη του και να επιχειρηματολογήσει. Μια, δυο, τρεις....ε πόσες ρε παιδιά ?

 

Μήπως να το αλλάξουμε από μηχανικός και να το κάνουμε η στρογγυλή τραπεζα για την επίλυση του θέματος ΤΕΙ - ΑΕΙ ?

 

4) Βλέπεις επιθετικότητα από τους mods και admin προς νέα μέλη ??

 

ΠΟΥ ? ΔΕΙΞ' ΤΟ ΜΟΥ ?

 

έχω πει 1.000.000 φορές ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΡΗΜΑΔΟΚΑΝΟΝΕΣ. Για τους νέους υπάρχει μια ανέχεια την 1η και 2η φορά αλλά για παλιούς ΚΑΜΙΑ .

 

Συμμετάσχω σημαίνει έχω διαβάσει και αποδεχτεί κάποιους κανόνες.

 

Οπότε σταμάτα να δημιουργείς εντυπώσεις και μάλιστα εσφαλμένες.

 

5) Καλά ρε theo, μας βρίζεις και κατηγορείς....μας απειλείς ότι θα φύγεις κιόλας ? Έψαξα να δω και διάβασα τα ποστς σου.

 

Τι έχεις προσφέρει δηλαδή που εμένα προσωπικά είτε υπάρχεις είτε δεν υπάρχεις ποσώς με ενδιαφέρει. Αντιθέτως για το Χάρη, και άλλους που δεν θα αναφέρω τώρα ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ καθώς η προσφορά τους είναι ουσιώδης και τεράστια.

 

Κάνε μας τη χάρη λοιπόν και αν το βλέπεις έτσι σταμάτα να λασπολογείς, ιντριγκάρεις και συκοφαντείς μια ομάδα ανθρώπων και μια συντεχνία και πάρε τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. Άιντε στο καλό theo, με την τεράστια παρουσία. Κρίμα που είσαι και συνονόματος.

 

Τι το πέρασες εδώ ? Δημόσια υπηρεσία ?

ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΙΟΥΝΤΑΙ.

 

@cna : είπες "Εν κατακλείδι μην έχεις την απαίτηση να μας κατανοήσουν οι συνάδελφοι των Πολυτεχνείων. Ειδικά όταν παρεμβάλλονται και οικονομικά συμφέροντα."

 

Ποιός σου είπε cna ότι δεν σε κατανοώ ?

Πέρα από συμφέροντα. Ο αδελφός μου σου ξαναλέω τελείωσε ΤΕΙ +ΕΜΠ και ξέρω γιατί πράγμα μιλάω όταν αναφέρομαι σε αποφοίτους ΤΕΙ.

 

Διάβασε τα ποστς μου στο θέμα και θα καταλάβεις.....ότι εν τέλει ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΕΊΣ.

 

Αλλά στην τελική ρε παιδιά ΕΔΩ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ?ΕΔΩ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ? Για σοβαρευτείτε.

 

Η επανάσταση του πληκτρολογίου δεν έγινε. Πηγαίνετε συνδικαλιστείτε φωνάξτε και παλέψτε για οτιδήποτε δεν σας αρέσει στη ζωή. Εγώ αυτό κάνω.

Link to comment
Share on other sites

όσοι ξέρουν από moderating θέματα τέτοιου στυλ λέγονται και flame threads, όπου το flame bating δίνει και παίρνει....ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ και μετά από πολύ πείρα λέω ότι δε βγάζουν πουθενά και στο μόνο που ωφελούν είναι στην κλιμακούμενη όξυνση των αντιπαραθέσεων μεταξύ των μελών.

 

και πολύ έμεινε ανοιχτό....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Ας μην συνεχίσουμε την κουβέντα σε αυτό το topic. Και εγώ διαφωνώ που κλειδώθηκε τόσο γρήγορα (?) -τοποθετήθηκα σχετικά στο αρχικό μου μύνημα- αλλά αφού έτσι αποφασίστηκε ας μην δώσουμε άλλη συνέχεια, τουλάχιστον προς το παρών.

 

Μονο δύο παρατηρήσεις :

 

1. Το θέμα των επ. δικαιωμάτων ΔΕΝ αποτελεί flame threads αλλά μείζονος σημασίας ζήτημα και κάθε απόπειρα χαρακτηρισμού του ως τέτοιο για να μην συζητείται και να "απαγορεύεται" δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο. Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις PetroS_ αλλά εφιστώ την προσοχή σε τέτοιου είδους δηλώσεις για το σημαντικότερο ίσως θέμα που απασχολεί όλους τους μηχανικούς ΤΕΙ.

 

2. ΤheoTDM900 δεν θα απαντήσω για να μην συνεχιστεί η κουβέντα. Δες το ύφος με το οποίο απαντάς στο συνάδελφο και ξανασκέψου ποιός ρίχνει λάδι στη φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι κλειδωνεται το θεμα επειδη δε βγαζει πουθενα..!

Γιατι?

Επειδη απαντησαν 40 ατομα και ο καθενας ελεγε τα δικα του.??

Μα αυτο ειναι το forum φιλε μου Χαρη..

Λεει ο καθενας την αποψη του παντα με κοσμιο τροπο..

Μπες και σε αλλα forum να δεις αμετρητες σελιδες με μηνυματα..

Οσο πιο πολλες αποψεις ακουγονται τοσο το καλυτερο για αυτον που τις διαβαζει..

Οτι εχει σχεση με τους αποφοιτους των ΤΕΙ κατευθειαν κλειδωνεται..!

Γιατι?

Μηπως ακουγονται αποψεις και αληθειες που ενοχλουν??

Και περα απ ολα αυτα βλεπω και μια επιθετικοτητα σε νεα μελη που εκαναν το λαθος να γραψουν με κεφαλαια η με greeklish να πατε να τους παρετε το κεφαλι..!

 

Με τακτικες φιμωσης, λογοκρισιας και επιθετικοτητας που χρησιμοποιειτε σ αυτο το forum ο σκοπος ειναι ξεκαθαρος: να διωξετε αυτους που δε θελετε και να μεινετε στο τελος μονοι σας..!

 

Καλη συνεχεια λοιπον..

 

Αυτα απο ενα απογοητευμενο μελος που στο μελλον ισως μπαινει απλα ως επισκεπτης σε αυτο το forum..Φιλε Χαρη επειδη ισως να εχεις μπερδευτει με το τι ειναι forum να σου πω οτι απλα οτι είναι ένα τόπος συνάθροισης ιδεών και ανθρώπων. Συγκεντρώνονται κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι συζητάνε, γελάνε προβληματίζονται, βοηθιούνται, τσακώνονται. Είναι σαν μια συγκέντρωση στην αληθινή ζωή, μόνο που επειδή η τεχνολογία έχει προχωρήσει & οι ρυθμοί πιέζουν, αυτή η συνάντηση γίνεται πλέον από το σπίτι σου.

 

Λες οτι κλειδωνεται το θεμα επειδη δε βγαζει πουθενα..!

Γιατι?

Επειδη απαντησαν 40 ατομα και ο καθενας ελεγε τα δικα του.??

Μα αυτο ειναι το forum φιλε μου Χαρη..

Λεει ο καθενας την αποψη του παντα με κοσμιο τροπο..

Μπες και σε αλλα forum να δεις αμετρητες σελιδες με μηνυματα..

Οσο πιο πολλες αποψεις ακουγονται τοσο το καλυτερο για αυτον που τις διαβαζει..

Οτι εχει σχεση με τους αποφοιτους των ΤΕΙ κατευθειαν κλειδωνεται..!

Γιατι?

Μηπως ακουγονται αποψεις και αληθειες που ενοχλουν??

Και περα απ ολα αυτα βλεπω και μια επιθετικοτητα σε νεα μελη που εκαναν το λαθος να γραψουν με κεφαλαια η με greeklish να πατε να τους παρετε το κεφαλι..!

 

Με τακτικες φιμωσης, λογοκρισιας και επιθετικοτητας που χρησιμοποιειτε σ αυτο το forum ο σκοπος ειναι ξεκαθαρος: να διωξετε αυτους που δε θελετε και να μεινετε στο τελος μονοι σας..!

 

Καλη συνεχεια λοιπον..

 

Αυτα απο ενα απογοητευμενο μελος που στο μελλον ισως μπαινει απλα ως επισκεπτης σε αυτο το forum..

Αναλυτική φόρμα διόρθωσης

 

Για να βάλουμε κάπια πράγματα στην θέση τους .Καταρχην δεν υπάρχει επιθετικότητα από τους μοντ στα νέα μέλη.Το φόρουμ έχει κάποιους κανόνες και όλοι΄πρέπει να τους τηρούν.Προφανώς δεν κατανοείς οτι αν γράφαμε όλοι με greeklish ή κεφαλαία δεν θα μπορούμε να κάνουμε σωστή αναζήτηση και θα καταλήξουμε να έχουμε 30 διαφοερικά θέματα του στυλ :ergasies mikrhs klimakas που θα ρωτάνε τα ίδια πράγματα

Στο κάτω κάτω η σελίδα αυτή είναι πολύ χρήσιμη για πολλούς και το μόνο που τους ζητάμε ειναι να τηρούν τους κανόνες .ΕΛΕΟΣ

Η μήπως να βάλουμε έναν μοντ για κάθε ένα χρήστη που δεν κάνει τον κόπο 5 λεπτά να διαβάσει τους κανόνες συμμετοχής επειδή ΒΑΡΙΕΤΑΙ

 

 

Για τα περι φίμωσης και λογοκρισίας δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω - κανείς δεν σου απαγόρευσε να βάλεις το blog σου είτε στην υπογραφή σου ή στον χώρο σου για url. Κανείς δεν έκανε edit το ποστ σου

Όλοι οι συντονιστές κρίναμε οτι η συνέχεια του thread δεν έχει κάτι να προσφέρει στον διάλογο μπορεί να μην συμφωνείς αλλα έτσι είναι η πραγματικότητα και πιστεύω οτι τα περισσότερα μέλη το αντιλαμβάνονται

 

Προσωπικά δε έχω εκφραστεί αρκετές φορές οτι η αποψη μου είναι οτι ΜΕΡΙΔΑ των ΤΕΙ είναι αδικημένη (πχ τμήμα τοπογράφίας όχι μόνο ως προς τα ΑΕΙ αλλά και το ΤΕΙ δομικών έργων πχ )

 

Κλείνοντας να πω οτι θα θέλαμε οι μοντ να δούμε και ανάλογη συμμετοχή σας στην προσπάθεια για την αναδιάρθρωση του φόρουμ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το forum είναι μια χαρά, όπως επίσης και οι mods, απλά οι χρήστες μεταξύ τους να ανταλλάζουν απόψεις όμορφα και χωρίς εγωισμούς. Να καταλάβουν μερικοί οτι και ΤΕΙ δεν είναι τεχνικά λύκεια αλλά ούτε και πολυτεχνεία. Είναι όμως ανώτατα ιδρύματα τεχνολογικής και εφαρμοσμένης έρευνας και με το κατάλληλο θεωρητικό υπόβαθρο για συνέχιση των σπουδών τους. Υπάρχουν διαφορές με τα πολυτεχνεία κανείς δεν λέει το αντίθετο αλλά δεν ανήκουν σίγουρα στο επίπεδο των εργοδηγών όπως θέλουν μερικοί να τα αποκαλούν.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.