Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκίμια σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Εγώ σαν Επιβλέπων του Δημοσίου (ΝΠΙΔ) εφαρμόζω πλήρως και όχι με έκπτωση ούτε κατά την άποψή μου τον εν ισχύει κανονισμό.

Ωραία.

Αν δε βγουν τα δοκίμια στο καθαριότητας τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η φασαρία γίνεται για να πληρωθεί ο εργολάβος με μειωμένη τιμή ή και καθόλου, αν δεν βγουν τα δοκίμια.

Ασε που αν δεν πάρεις δοκίμια μπορεί να μπλέξεις και με τον ΕΣΠΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η φασαρία γίνεται για να πληρωθεί ο εργολάβος με μειωμένη τιμή ή και καθόλου, αν δεν βγουν τα δοκίμια.

Ασε που αν δεν πάρεις δοκίμια μπορεί να μπλέξεις και με τον ΕΣΠΕΛ.

Η ποιοτητα ενος εργου εχει σχεση με την εφαρμογη ΟΛΩΝ των απαιτησεων των συμβατικων τευχων.Η απαιτηση λοιπον, συμφωνα με τη μελετη,για ποιοτικη εκτελεση και του μη φεροντος τμηματος ειναι υπαρκτη.

Απο εκει και περα αναλογα με την επικινδυνοτητα πραττεις.

Ο ΕΣΠΕΛ δεν περιοριζεται μονο στα φεροντα στοιχεια.

Οσο αφορα τον ιδιωτη τον αφορα και το τι πληρωνει.

 

Λήψη δοκιμίου από μεγάλο Δημόσιο έργο, συνχρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση, στη φάση διάστρωσης σκυροδέματος καθαριότητας. Είτε είναι σκυρόδεμα καθαριότητας είτε structural ο κανονισμός δεν κάνει διαφοροποίηση. Εμπρός λοιπόν Επιβλέποντες του Δημοσίου . Πεδίον δόξης λαμπρόν !!!!!

 

Η ERGOTEST ειναι απο τις πιο συνεπεις εργαστηριακες μοναδες.Μονο που στο δειγμα που δειχνεις υπαρχει μια μικρη παραλειψουλα (αλλα τεραστιας σημασιας !! ) Δεν αναφερει το πινακιο τη θεση ληψης για πιθανο επανελεγχο αν απαιτηθει καρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε είναι σκυρόδεμα καθαριότητας είτε structural ο κανονισμός δεν κάνει διαφοροποίηση. Εμπρός λοιπόν Επιβλέποντες του Δημοσίου . Πεδίον δόξης λαμπρόν !!!!!

 

συνάδελφε....καλό είναι πρίν προβούμε σε δηλώσεις να διαβάζουμε λίγο τον κανονισμό.και αν θέλεις και μία συμβουλή...όποιος βιάζεται σκοντάφτει και πίστεψέ με όταν θα σκοντάψεις εσύ θα πέσεις γιατί κάθε μεγάλη και σοβαρή εταιρεία έχει νομικό τμήμα...(αυτά γιατί το ύφος σου των χιλίων καρδιναλίων μου κάνει πολύ αρνητική εντύπωση).

κατά τα άλλα για την πληρότητα του φακέλου του έργου και τον ΕΣΠΕΛ ο ίδιος ο εργολάβος (αν έχει αντίστοιχα σωστούς μηχανικούς) θα στο προτείνει. για 24.70 ευρώ την εξάδα δε θα τινάξει εκατομμύρια...χαίρεται και λίγο τα κεφάλια μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Αν δε βγουν τα δοκίμια στο καθαριότητας τι κάνεις?

 

Ilias η όλη ιστορία της λήψης δοκιμίων στο σκυρόδεμα καθαριότητας δηλ. στην έναρξη ενός τεράστιου οικοδομικού έργου ήταν η declaration του Επιβλέποντα προς την εταιρεία που το πήρε (οικοδομικό) με τεκμαρτή έκπτωση 48,2% ότι θα τηρηθούν η σύμβαση και οι κανονισμοί ακριβώς όπως και τηρήθηκαν στη συνέχεια και γιαυτό είμαι υπερήφανος.

Link to comment
Share on other sites

όπως και τηρήθηκαν στη συνέχεια και γιαυτό είμαι υπερήφανος.

 

με προκαλείς ρε γαμώτο...με προκαλείς....ε λοιπόν να σου πώ όλα αυτά τα χρόνια ποιούς επιβλέποντες έχω σε εκτίμηση έστω και αν δυσκολέυουν τον εργολάβο? αυτούς που 7 η ώρα το πρωί θα έχουν το κινητό ανοιχτό (και όχι μετά τις 8.15..), αυτούς που θα μείνουν μετά τις 3 το μεσημέρι χωρίς να περιμένουν το δήμαρχο να τους δώσει ρεπό την άλλη μέρα, αυτούς που θα βάλουν ακόμα και το δικό τους αμάξι να έρθουν να σε δούν χωρίς να περιμένουν το υπηρεσιακό, αυτούς που θα τους πάρεις και Σ/Κ στο κινητό (γιατί στο μεταξύ το συνεργείο δουλεύει) και δε θα σε βρίσουν, αυτούς που συμπεριφέρονται σαν να είναι δικό τους το έργο όπως τόσοι μηχανικοί που δουλεύουν στις μεγάλες εταιρείες χωρίς υπερωρίες και επιδόματα. τα έχεις κάνει όλα αυτά έστω και μία φορά? αν ναι ζητώ εγώ συγγνώμη και τότε ναι να νιώθεις υπερήφανος

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε... κι αν θέλετε να μιλήσετε για άλλο θέμα από αυτό του τίτλου κατευθυνθείτε στο αντίστοιχο θέμα ή -αν δεν υπάρχει- δημιουργήστε το. Αλλά προσοχή στις διατυπώσεις, η παρεξήγηση είναι εύκολο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν δεν βγουν τα δοκίμια πως θα πάρει το ΕΣΠΕΛ καρότα?!!!

 

Προσωπικά με φίλους που έχω και είναι επιβλέποντες παρατήρησα πως αυτοί που πατάνε στα πόδια τους και είναι σίγουροι δεν ασχολούνται με δοκίμια στο καθαριότητας και άλλα τέτοια. Σε όσες επίσης περιπτώσεις χρειάστηκε πήραν τηλέφωνο και ΕΣΠΕΛ και Υπουργείο για να βάλουν τάξη στα πράγματα και έριξαν και μπινελίκι. Άλλοι πάλι διαβάζουν την Γ.Σ.Υ. και ότι μλκ υπάρχει μέσα την εφαρμόζουν ακόμα και αν δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο έργο.

 

Ο ένας συγκεκριμένα την είπε και στο Σουφλιά κατά την παραλαβή τμήματος της Εγνατίας. Τον κοίταξε στραβά ο κουφός αλλά δεν τόλμησε να του πει τίποτα γιατί κατάλαβε πως ο επιβλέπων είχε και γνώσεις και "μπαλάκια"!!!

Link to comment
Share on other sites

με προκαλείς ρε γαμώτο...με προκαλείς....ε λοιπόν να σου πώ όλα αυτά τα χρόνια ποιούς επιβλέποντες έχω σε εκτίμηση έστω και αν δυσκολέυουν τον εργολάβο? αυτούς που 7 η ώρα το πρωί θα έχουν το κινητό ανοιχτό (και όχι μετά τις 8.15..), αυτούς που θα μείνουν μετά τις 3 το μεσημέρι χωρίς να περιμένουν το δήμαρχο να τους δώσει ρεπό την άλλη μέρα, αυτούς που θα βάλουν ακόμα και το δικό τους αμάξι να έρθουν να σε δούν χωρίς να περιμένουν το υπηρεσιακό, αυτούς που θα τους πάρεις και Σ/Κ στο κινητό (γιατί στο μεταξύ το συνεργείο δουλεύει) και δε θα σε βρίσουν, αυτούς που συμπεριφέρονται σαν να είναι δικό τους το έργο όπως τόσοι μηχανικοί που δουλεύουν στις μεγάλες εταιρείες χωρίς υπερωρίες και επιδόματα. τα έχεις κάνει όλα αυτά έστω και μία φορά? αν ναι ζητώ εγώ συγγνώμη και τότε ναι να νιώθεις υπερήφανος

 

Εισαι εκτος θεματος συναδελφε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.