Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

στο 99% εχεις δικιο

 

Με παράλληλη απουσία βασικών εργαλείων, Κτηματολόγιο, Δασολόγιο, Εθνικό Χωροταξικό, ΟΛΑ τα υπόλοιπα σαβουρόχαρτα που κυκλοφορούν και έχουν το θράσσος να τα αποκαλούν ''διατάγματα'' , προορίζονται αποκλειστικά για το σκούπισμα του ορθού μετά την αφόδευση.

 

+1000

 

 

 

αλλά η ''περιβαλλοντική προστασία'' και ''πολεοδομική προστασία''

 

θα επαφίεται στον κάθε επενδυτή??

 

εγώ πιστεύω πως αν τα καταφέρει ο εφαρμοστικός να εφαρμοστεί σε μεγάλη κλίμακα θα πιέσει και για χωροταξικό

 

γιατί δεν γίνεται να θέλει κάποιος να φτιάξει κάπου ξενοδοχείο και δίπλα να φτιάξει ο ΟΤΑ εναν ΧΥΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλά η ''περιβαλλοντική προστασία'' και ''πολεοδομική προστασία''

 

θα επαφίεται στον κάθε επενδυτή??

 

Γιατί, σήμερα που επαφίεται δηλαδή?

 

Είπαμεεεεεεεεεεε, η γη είναι κομπίνα.Τί να σου πώ δηλαδή, θες να σου πώ πόσο κοστίζει ο αποχαρακτηρισμός δασικής έκτασης?

 

Θες να σου πώ πανέμορφα νησάκια NATURA πώς κατάφεραν να φιλοξενήσουν ξεονοδοχειακές μονάδες?

 

Τέλος, το πιό σύγχρονο παράδειγμα είναι αυτό της Ελαφόνησσου, ας μας πουν οι Κρητικοί την εξέλιξή του.

 

Tέλως πάντων, ξέρετε τί πιστεύω ότι πάθατε?

 

ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.Αυτό ακριβώς πάθατε.Καλώς ήρθατε στον πραγματικό κόσμο.Πήρατε τη μύησή σας.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω zavi ότι γη είναι κομπίνα και όσο λιγοστεύει τόσο μεγαλύτερη θα είναι η κομπίνα

 

και αυτά που λες έγιναν αναίμακτα

σου θυμίζω καϊάφα !

 

και κάτι ακόμα ως αντίπερα άποψη

ότι αν κάποιος έχει συμφέρον από το φυσικό κάλλος δεν το αφήνει να καταστραφεί...

 

 

-----

μπααα

όχι και τόσο σοκ

πλέον το είχαμε πιάσει σωστά

αν ο εφαρμοστικός εφαρμόζεται ??

Link to comment
Share on other sites

@zavi

 

Έχω αποφασίσει από καιρό να μην συμμετέχω ενεργά σ' αυτές τις συζητήσεις γιατί έχω καταλάβει ότι δεν οδηγούν σε ουσιαστικό συμπέρασμα και αποτέλεσμα.

 

Θα κάνω, όμως, μια εξαίρεση αφενός γιατί έχεις ευρεία γνώση του πολεοδομικού αντικειμένου, που είναι η αδυναμία μου, αφετέρου γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συνομιλητή (ακόμη και στις ηθελημένες και "στημένες" εξάρσεις σου).

 

Πολύ σωστά αναφέρεις τα ΡΣ της περιόδου μέχρι 1923, προκειμένου να συγκροτηθεί ένα εκ του νηδενός Κράτος, αλλά παραβλέπεις την πληθώρα νομοθετικών ρυθμίσεων για τα συναφή θέματα της δόμησης, των απαλλοτριώσεων κλπ, τα οποία, εάν χρειαστεί, μπορώ να αναφέρω. Δεν κατάλαβα, όμως, το ορόσημο του 1970, πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν παραβλέπεις την καταστροφική απόφαση του 1968 (περίοδος που δεν θέλουμε να θυμόμαστε), με την οποία αυξήθηκε ο σδ σε όλες τις πόλεις της χώρας κατά 40%, με την εξαίρεση ελάχιστων, και μετρημένων στα δάκτυλα, πόλεων.

 

Σωστές οι διαπιστώσεις σου για την κατάσταση της Χωροταξίας-Πολεοδομίας στην Ελλάδα, σε όλη αυτή τη μεγάλη περίοδο, αλλά ... το δια ταύτα, που επισημαίνει, έμμεσα, και ο φίλος GRTOPO, είναι ότι φτάσαμε στο σημείο να χρησιμοποιούμε την ολυμπιακή νομοθεσία, που η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων επικροτούσε, και βοήθησε ώστε να πετύχει το στοίχημα η μικρή Ελλαδίτσα ενάντια στην άποψη που είχε σχηματίσει ο τότε κόσμος, για το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας και στην ουσία της Ελλάδας, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τη βοήθησε το 2004 να βγει στις πρώτες ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, όμως, το ορόσημο του 1970, πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν παραβλέπεις την καταστροφική απόφαση του 1968 (περίοδος που δεν θέλουμε να θυμόμαστε), με την οποία αυξήθηκε ο σδ σε όλες τις πόλεις της χώρας κατά 40%, με την εξαίρεση ελάχιστων, και μετρημένων στα δάκτυλα, πόλεων.

 

Ωραία ΜΑΚΑΡ, έκανα λάθος στο ορόσημο.Αν θες βάλτο στο 1968.

 

Δεν υπάρχει ''δια ταύτα''.Είμαστε μικρή χώρα, φτωχή και ταλαιπωρημένη.Και κατοικημένη από ανθρώπους με αλλοτριωμένες αξίες.Αργά ή γρήγορα όλοι προσαρμόζουν τις αξίες τους στο αλλοτριωμένο περιβάλλον τους για να επιβιώσουν.ΧΡΩΣΤΑΜΕ λεφτά.Έχεις καμία ιδέα πώς να τα επιστρέψουμε?

 

Εγώ δεν έχω.Και έχω μιλήσει με διάφορους αξιοπρεπείς ανθρώπους.

 

Οι κάτοικοι της χώρας πιάστηκαν κορόιδα.Διότι η γενιά του Πολυτεχνείου έφαγε τους πόρους όλων των υπόλοιπων γενεών.Τα λέω λάθος?Αν ναι, σε παρακαλώ διόρθωσέ με.

 

Η χώρα έχει ένα ακριβό νόμισμα για το δυναμικό της.Πιάστηκε κορόιδο.Και τώρα δεν υπάρχει επιστροφή, δεν το βλέπει κανείς?Μόνο προς τα εμπρός πάμε τώρα, πάρτε το χαμπάρι.Πισωγυρίσματα δεν υπάρχουν, εκτός κ αν είστε οπαδοί του σκοταδισμού, κυριολεκτικά σκοταδισμού, να ζείτε στο σκοτάδι με κεριά από λίπος προβάτου.

 

Η χώρα θα πουληθεί και θα ξεπουληθεί, όπως γίνεται συστηματικά από το σωτήριο έτος ''ανεξαρτησίας της'' μέχρι σήμερα.

 

Ξυπνήστε από την εθνική προπαγάνδα και δείτε την πραγματικότητα.

 

Τί άλλο μένει να συζητήσουμε?Την Ολυμπιακή Νομοθεσία?Τα Ολυμπιακά ακίνητα? Το Βωβό?Τα Γ.Π.Σ. και τον 2508 που ήταν (και ακόμα είναι) μία σερβιέτα πολυτελείας? Τις ευαισθησίες της Τίνας? Το δίκτυο Natura? Το φανταστικό ακύρωτο δασολόγιο που περιμένει έτοιμο από το 1997? Το Κτηματολόγιο? Τα επί μέρους Χωροταξικά των εκάστωτε Υπουργείων? Τις καταπατήσεις δημοσίων εκτάσεων? Τα παραχωρητήρια σε ξαδέλφια κυβερνώντων?Τα παραχωρητήρια φιλέτων προς υπαλλήλους υπουργείων?Τους ''Οικοδομικούς Συνεταιρισμούς? Τη Μ.Σ.Δ.? Το Λιάσκα ? Το Σουφλιά? Ή μήπως τον οδοντίατρο αγωνιστή Λαλιώτη? Το MALL? Την Εγνατία της οποίας η χάραξη άλλαξε 1.000.000 φορές προκειμένου να εξυπηρετηθούν όλα τα τοπικά συμφέροντα αντί να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα σε χωροταξικό πλαίσιο? Τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων? Τα λαστιχώματα στα νησάκια πολυτελείας? Τις κομπίνες ένταξης σε Σ.Π.? Τις κομπίνες των απαλλοτριώσεων? Τις κομπίνες απαλλοτριώσεων σε παλαιά Σ.Π. για ''κοινόχρηστους'' χώρους και την κατόπιν τροποποίησή τους μετά την απαλλοτρίωση σε φιλέτα πολυτελείας? Την τροποποίηση των ρυθμιστικών Αττικής κάθε τρεις και λίγο επειδή ''αλλάζουν οι στόχοι''? Τον Οργανισμό Αθήνας με τις φανταστικές του επιλεκτικές εφαρμογές νομοθεσίας? Την τροποποίηση συντελεστών ΕΝΤΟΣ σχεδίων πόλεως μέσω Γ.Π.Σ. που εφαρμόζονται επιλεκτικά? Την απάτη της αντιπαροχής? Τα ''εθνικά συμφέροντα'' ή την ''εθνική κυριαρχία''? Ή μήπως τις συγκοινωνιακές μελέτες του Σαρηγιάννη που φυλάσσονται προσεκτικά στο συρτάρι για την προστασία των λαστιχοβιομηχανιών και αυτοκινητοβιομηχανιών? Την κατάργηση του τραμ? Το μετρό Θεσσαλονίκης ή την Υποθαλάσσια που αποζημιώθηκε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς καν να κατασκευαστεί?:lol: Τη νέα παράλληλη επέκταση του τραμ με τις γραμμές μετρό που γελάει και το παρδαλό κατσίκι? ή καλύτερα να πιάσουμε την καταστροφή του νεοκλασσικού κέντρου της Αθήνας το 1960? Τους παραδοσιακούς οικισμούς? Τον αιγιαλό που δεν είναι σίγουροι πού ακριβώς πρέπει να τον πάνε κατά περίπτωση? Τη ρευματοδότηση των αυθαιρέτων για ψηφοθηρικούς λόγους? Το γεγονός ότι οι Α.Ε. κάθε υπουργείου δεν έχουν χαρτογραφήσει τα ακίνητά τους? Την οδηγία inspire? Tις φανταστικές γεωπύλες ή τα ιδιωτικά ρυμοτομικά? Τις παραχωρήσεις σε κοινή χρήση μήπως, τόσο των οικισμών όσο και των παλαιών Σ.Π.? Την ''ακεραιότητα'' των μελετητών στις Π.Ε.? Μήπως να πιάσουμε τις ''παρεκκλίσεις'' στις νέες εντάξεις που είναι περισσότερες από τον κανόνα? Την απάτη των θέσεων στάθμευσης?Την απάτη πώλησης κοινόχρηστων χώρων των κτιρίων? Τον 3843/2010?Τις χρήσεις γης στη δυτική αττική που ανάγκασαν όλες τις βιομηχανικές χρήσεις να εγκαταλείψουν την περιοχή, χωρίς να τους παρέχεται εναλλακτική, μιας και τα ΒΙΟΠΑ πέρασαν σε χέρια ιδιωτών? Τις κομπίνες των ΒΙΟΠΑ και της ιδιωτικής πολεοδόμησης τις ξέρετε αλήθεια?

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟΙ ''ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ'' ΕΣΚΑΣΑΝ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

 

Πείτε μου τί ακριβώς θέλετε να πιάσουμε για να αποδείξουμε ότι ο εφαρμοστικός είναι κακό πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που επανήλθες στο θέμα ζαβι.

 

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι με εσένα εδώ και αρκετά ποστ πριν που χάθηκαν στην ονείρωξη της κατασκευής αλά Ιρλανδία (ωραίο για ανέκδοτο και αυτό).

 

Σε αυτό το ερώτημα θέλω να μας απαντήσουν όσοι εναντιώνονται λες και δεν ξέρουν τα άλλα ανέκδοτα της χωροταξίας, κτηματολογίου, απ/σεων στην Ελλάδα. Όπως και την καταπάτηση της δημόσιας περιουσίας από εξυπνάκηδες.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που επανήλθες στο θέμα ζαβι.

 

Κάτι ήξερα εγώ και το είχα ρίξει στο spam μέχρι τώρα bro.Ή από την άλλη μπορεί και να μην ξέρω τίποτα και να είμαι καταστροφολόγος.Η ιστορία είναι αυτή που θα με κρίνει, όπως όλους τους μεγάλους καλλιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρέσετε γιατί ξέχασα τις απεντάξεις από το σχέδιο περιοχών προκειμένου να πέσουν οι αποζημιώσεις απαλλοτρίωσης.Βλέπε Αττική Οδός.''Διαμέρισμα 4ου ορόφου επί αγροτεμαχίου μή άρτιου, μή οικοδομήσιμου''!!!!!:lol::lol: xaxaxaxaxaaxaa ρε π@@στη μου όταν το διάβασα αυτό το συμβόλαιο πρέπει να έπαθε διαταραχές το έντερό μου από τα γέλια!!!!:lol:

 

Επίσης ξέχασα τις ''οικοδομικές άδειες λυόμενης ξύλινης κατασκευής'' του 1970 που δινόταν σε ακίνητα ΜΗ οικοδομήσιμα εντός δασικών περιοχών.

 

Πραγματικά έχω ξεχάσει κ άλλα, που ο εγκέφαλός μου έχει εσκεμμένα επιλέξει να ξεχάσει, προκειμένου να διασφαλιστεί η σωματική και ψυχική μου υγεία.Μία βόλτα από το γραφείο μου, σε όποιον ενδιαφέρεται να μάθει, θα είναι αρκετά κατατοπιστική.Παρακαλώ μη με καρφώσετε στην ΚΥΠ και στο Μάκη, γιατί κινδυνεύει η ζωή μου!!!:lol:

 

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

 

Ναι, έχετε δίκιο, ο εφαρμοστικός νόμος είναι πρωτόγνωρη εξόφθαλμη π@@στια στη χώρα αυτή...........''Μα καλά, γίνονταν τέτοια πράγματα σαν αυτά που περιγράφει zavi σε αυτή τη χώρα?Πού ζούμε ρε π@@στη μου....Τί είναι αυτοί οι παλιάνθρωποι, φτου φτου φτου........''

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή συνέβαιναν δηλαδή όλα αυτά τα τραγελαφικά, απαράδεκτα, εξωφρενικά, κωμικοτραγικά τα τελευταία 50+ χρόνια (συμφωνώ απόλυτα!), σωστά έρχεται ο "εφαρμοστικός", να ξεπουλήσει τα πάντα (ό,τι απέμεινε τέλος πάντων) με μια επίφαση νομοτυπίας (όχι νομιμότητας), "κυριλέ" και με έναν αέρα εκσυγχρονισμένο και "ευρωπαϊκό" στους "εντιμότατους" "κυρίους" "επενδυτές"; Αυτό υποστηρίζετε; Γιατί έτσι ρε παιδιά μπορείτε να μου το εξηγήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.