Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ Π.Δ 3.05.85


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Μπορείτε να με ενημερώσετε τι παραμέτρους θα πρέπει να ψάξω για την επιβεβαίωση την ορθότητας που επισυναπτόμενου τοπογραφικού, οικοπέδου κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμο με βάση το Π.Δ 3.05.1985?

 

ΜΦΧ

1.pdf

2.pdf

3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να ψάξεις εσύ, αφού δεν είσαι μηχανικός.

Ανέθεσε σε κάποιον άλλο τοπογράφο να συντάξει εκ νέου ένα τοπογραφικό.

 

Επίσης σβήσε το όνομα του ιδιοκτήτη γιατί φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικό το παραγγείλατε εσείς ? ή είναι του πωλητή ? δώσε κάποια στοιχεία..

για διευκρινίσεις ρώτα αυτόν που το υπογράφει

ποιό είναι το ΦΕΚ που καθορίζει τα όρια του οικισμού ?

αυτή την κορυφή - Σημείο (7) - πώς την βρήκε ? (ομοίως και την άλλη κορυφή που δεν φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

O έλεγχος του Τοπογραφικού Διαγράμματος που πιθανολογώ ότι είναι του ιδιοκτήτη της έκτασης πρέπει να γίνει από Τοπ. Μηχ/κό που θα ελέγξει επιπλέον και τη νομιμότητα του υφιστάμενου κτίσματος.

Απαραίτητος έλεγχος πρέπει να γίνει και από Δικηγόρο για να επιβεβαιωθεί, πέραν των άλλων, η κατά παρέκκλιση αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

O έλεγχος του Τοπογραφικού Διαγράμματος που πιθανολογώ ότι είναι του ιδιοκτήτη της έκτασης πρέπει να γίνει από Τοπ. Μηχ/κό που θα ελέγξει επιπλέον και τη νομιμότητα του υφιστάμενου κτίσματος.

Απαραίτητος έλεγχος πρέπει να γίνει και από Δικηγόρο για να επιβεβαιωθεί, πέραν των άλλων, η κατά παρέκκλιση αρτιότητα.

 

Το απόσπασμα του τοπογραφικού μου το έδωσε ο μεσίτης και δεν το συνέταξα εγώ.

 

Το κτίσμα, πρόκειται για κοτέτσι! συνεπώς αδιάφορη για εμένα η νομιμότητα του ;)

 

Μέχρι το σημείο (7) είναι τα όρια οικισμού σύμφωνα με τον μηχανικό που συνέταξε το τοπογραφικό.

 

Απλώς θέλω να ξέρω αν πλέον το Π.Δ 1985 είναι ισχυρό, ειδικά τώρα με τις αλλαγές που έχει προβεί η κυβέρνηση στην πολεοδομική νομοθεσία.

 

Αν ο ισχυρισμός δηλ. το Π.Δ 1985 ευσταθεί ώστε προβώ σε αντίστοιχα έξοδα για έλεγχο της νομιμότητας του.

 

Επίσης γνωρίζεται τι γίνεται με τον εφαρμοστικό νόμου του μεσοπρόθεσμου, διάβασα ότι ουσιαστικά καταργείται η πολεοδομική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Βρες Τοπογράφο και Δικηγόρο για να γλιτώσεις από περαιτέρω άδικα έξοδα και τρεχάματα.

Η Πολεοδομική Νομοθεσία καταργείται μόνο για τους γερμανούς . . .:lol:

Link to comment
Share on other sites

@alexxnicolas

Το πδ για τους οικισμούς <2000 και γενικά η πολεοδομική νομοθεσία εξακολουθεί να ισχύει για τους κατοίκους αυτής της χώρας, και οι πρόσφατες πολεοδομικές ρυθμίσεις που αναφέρεις αφορούν σ' εκείνους που θα επενδύσουν τα χρήματά τους στα φιλέτα που θα ξεπουλήσει η κυβέρνηση. Άρα δεν σε απασχολεί το θέμα.

 

Σε ότι αφορά στην ανησυχία σου για την ακρίβεια του τοπογραφικού, η μόνη λύση είναι να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου για να συντάξει ένα νέο. Άλλωστε, επενδύοντας ένα σημαντικό ποσό στην αγορά του συγκεκριμένου οικοπέδου ΟΦΕΙΛΕΙΣ να προσθέσεις στα γενικά έξοδα και τη σχετικά μικρή αμοιβή του μηχανικού, με την οποία θα εξασφαλίσεις την ορθότητα της επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

κάτι δε μου κάθεται καλά...εντός - εκτός ορίων (που καμιά φορά η τοποθέτηση της γραμμής δεν είναι ξεκάθαρη) , το κτίσμα (που είναι κοτέτσι) αναφορά σε παρέκκλιση...θέλει μεγάλη προσοχή. ένας μηχανικός θα σου πεί αφού καταρχήν κάνει αυτοψία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.