Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Κόστος οικοδομικής αδειας


Recommended Posts

Εγώ δεν συμφωνώ και άποψη μου. Βέβαια για το εν λόγω έργο θα ζητούσα μιάμιση φορά τις αμοιβές που ζήτησε ο νοικοκύρης, βέβαια μην ξεχνάμε ότι πιθανόν οι εν λόγω αμοιβές καλύπτουν και στατικά και μηχανολογικά θα μπορούσε να ήταν και λίγες αν πχ δεν συμπεριλάμβαναν την επίβλεψη, γιατί όμως ο εν λόγω κύριος να πληρώσει την επίβλεψη? Οπως λέει ο κύριος το έργο δεν είναι τελειωμένο, γιατί να μην πληρώσει λοιπόν μόνο τις μελέτες ώστε να κάνει έναρξη του έργου, σιγά σιγά κατά συμφωνητικό και κατά δόσεις να μην αποπληρώσει την επίβλεψη, και το τελικό ποσό να το δώσει λίγο πριν είναι έτοιμη η οικοδομή να συνδεθεί με το ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, αγαπητέ ιδιώτη, με δεδομένο ότι το κόστος αδείας είναι περίπου στο 3-4% του κόστους της κατασκευής, καταλαβαίνεις ότι μπορεί για μικροποσά να εμπιστευτείς λάθος άνθρωπο!

 

 

Oπα και πάλι ερχόμαστε κοντά σε αυτά που έλεγα πριν λοιπόν έχουμε ένα σπίτι περίπου 300 tm ας πούμε μεζονέτα αν το κόστος της άδειας είναι το 3-4-5% άρα έχουμε πχ το 30.000 με 5% ποσο το 100% ? απλή η μέθοδος το 100% είναι 600.000 euro άρα η εγώ κάνω λάθως η τα λεφτά τις άδειας είναι το 15% και όχι το 5%?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αγαπητέ ιδιώτη, με δεδομένο ότι το κόστος αδείας είναι περίπου στο 3-4% του κόστους της κατασκευής, καταλαβαίνεις ότι μπορεί για μικροποσά να εμπιστευτείς λάθος άνθρωπο!

 

 

Oπα και πάλι ερχόμαστε κοντά σε αυτά που έλεγα πριν λοιπόν έχουμε ένα σπίτι περίπου 300 tm ας πούμε μεζονέτα αν το κόστος της άδειας είναι το 3-4-5% άρα έχουμε πχ το 30.000 με 5% ποσο το 100% ? απλή η μέθοδος το 100% είναι 600.000 euro άρα η εγώ κάνω λάθως η τα λεφτά τις άδειας είναι το 15% και όχι το 5%?

 

ένα σπίτι 300τμ έχει μέσες άκρες 330.000€ να χτιστεί, υπολογίζεις αξία στο κτίσιμο του σπιτιού και οχι στην αγορά του οικοπέδου, οι ελάχιστες που συνήθως δεν ξεπερνάνε το 3, 4% θα ήταν περί, τις περί τις 10 με 13.000 πρέπει να δείς όμως τι περιλαβάνουν αμοιβές ποιών μηχανικών? Ποιών μελετών? Εξάλου εσύ σε αυτό συμφώνησες, έκανες έρευνα εγκαίρως ρώτησες άλλους?

1ον ούτε οι μηχανικοί παίρνουν τις ελάχιστες και δεύτερον αφού συμφώνησες, τι θες τώρα να πάρεις το λόγο σου πίσω? Υπόψιν και ο μηχανικός δεν ξέρουμε τι δουλειά έχει κάνει γιατί αν δεν πέρασε απλώς κάνα δύο φορές να σου πει καλησπέρα, δεν θα πληρωθεί την ελάχιστη αφού δεν έχει κάνει την ελάχιστη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

ok όσο για το λόγο μου τον έδωσα υπό πίεση και τι σημαίνει αυτό ? όταν πήγα να πάρω δεύτερη γνώμη και τον είπα ότι ήταν πολλά μου απάντησε ότι μπορεί να καταφύγει στον σύλλογο και να διεκδικήσει ολα τα λεφτά της ελαχιστης αμοιβης δικαστικα μια που είχε κάνει ένα προσχέδιο με κατόψεις για το πως θα ειναι οι χοροί σε κάθε όροφο τίποτε παραπάνω και ότι λίγο πολύ θα τα πληρώσω θέλω δεν θέλω μιας και τον είχα δώσει 1000 euro σαν προκαταβολή (( θεορουνταν σαν αναθεση εργου οποτε ο νομος τον καλυπτε )) για να ξεκινήσει να κάνει κάτι και χωρίς να έχουμε συμφωνήσει σε κανένα άλλο ποσο τότες .

οποτε δεν είχα άλλη επιλογή παρα να ακολουθήσω και αν έβρισκα ? ποσο θα ήταν και τι μηχανικός ? και λοιπά οποτε το άφησα όπως έχει πάντως ευχάριστο σε όλους όσους απάντησαν βοήθησαν αρκετά ώστε να έχω μια δεύτερη γνώμη περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λεω να ηρεμήσεις

διότι δε θα χάσεις από την πληρωμή του μηχανικού

 

μόνο το κάθε συνεργείο που μπαίνει εκειμέσα, να ζητά 300-500 παραπάνω από όσα συμφωνήσατε αρχικά, και να σε εκβιάζει με το ΙΚΑ κλπ

υπολόγισε πόσα λεφτά μπορείς να χάσεις αν δεν έχεις σωστούς συνεργατες

 

ο μηχανικός σου με τη δική σου πλευρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Η άνω πόλη Θεσσαλονίκης είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Παίρνει άδεια όχι από την πολεοδομία αλλά από την περιφέρεια με τρελές απαιτήσεις από την ΕΠΑΕ (και σωστά). Επίσης η άδεια αργεί ΠΑΡΑ πολύ και το σύνηθες είναι να πηγαίνεις 2-3 φορές στην ΕΠΑΕ. Ζητούνται λεπτομέρειες κιγκλιδώματος, εξώθυρων, αυλόπορτας, γύψινα, μπορντούρες στα επιχρίσματα κλπ κλπ.

Επαναλαμβάνω ότι σωστά ζητούνται γιατί είναι μία περιοχή προστατευόμενη αλλά αυτά ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

Λίγα σας ζήτησε, λόγω κρίσης μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να σας υπογραμμίσω ότι τα 30.000 είναι το συνολικό κόστος τις άδειας μαζί με μελέτη επίβλεψη φπα ικα παράβολα και λοιπά τελική τιμή χωρίς το τοπογραφικό

 

Από τα 30.000 αφαίρεσε φόρο μηχανικού, ΦΠΑ, παράβολα κλπ

και δες ότι αυτό που απομένει είναι ένα χαρτζηλίκι.

 

Λέω χαρτζηλίκι καθότι η προετοιμασίες των μελετών (λογισμικό, προγράμματα, εξοπλισμός), η διεκπεραίωση στις υπηρεσίες,

και τέλος η επίβλεψη ολόκληρου του έργου

απαιτούν έναν άνθρωπο να εργάζεται άπειρες ώρες

(η σωστή και προβλεπόμενη επίβλεψη μόνο, απαιτεί για σχεδόν ένα χρόνο - όσο περίπου θα διαρκέσει η κατασκευή - έναν άνθρωπο σε καθημερινή βάση πάνω από την οικοδομή να παλεύει για τα δικά σας συμφέροντα αλλά και για την δική του επαγγελματική αξιοπρέπεια...).

Προσθέστε και τις ΑΠΕΙΡΕΣ ποινικές και αστικές ευθύνες που φέρει ο μηχανικός του έργου (εργατικά ατυχήματα, κατασκευαστική αρτιότητα, νομιμότητα κλπ).

 

Τα χρήματα είναι πολύ λίγα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ποιος σου είπε ότι συμφέρει να χτίσεις σπίτι από το να αγοράσεις έτοιμο (και μάλιστα μεταχειρισμένο 2-3 ετών όπως λες); Αν πίστευες κάτι τέτοιο, είχες λάθος εντύπωση.

 

Και εσύ πως είσαι σίγουρος πως αγοράζοντας ένα σπίτι με 2-2500€/μ², ας πούμε δηλαδή 90μ² με τελική τιμή 300.000€ δεν σου στοιχίζει περισσότερο από το να αγοράσεις ένα οικόπεδο 150.000€ και να το χτίσεις μόνος σου με άλλα 100.000€

Link to comment
Share on other sites

αν και μπερδεύτηκα λίγο με τα τελευταία ποστ ήθελα να ρωτήσω πως γίνετε να είναι φτηνά πολύ φτηνά ? άρα το κόστος μιας αδείας ενός σπιτιού ενός ιδιώτη πρέπει να κυμαίνετε στα 50.000 και καλά είναι να μην το πω ούτε στο πάπα..

και εδώ είναι το αστείο γιατί πριν μερικά χρονιά 3 συγκεκριμένα το διπλανό οικόπεδο 184τμ χτίστηκε από εργολάβο με κόστος οικοδομικής άδειας στα 18.800 ευρώ άρα η γίνεσαι εργολάβος και κονομάς από της άδειες και τα εργολαβικά και σου βγαίνει τσάμπα δίνεις και αντιπαροχή άμα σε παίρνει 30-40-50% η γίνεσαι θύμα ιδιώτης και σε περνούν το κεφάλι από μηχανικούς μέχρι μπογιατζήδες και σου βγαίνει τελικά περισσότερο από το αν το αγόραζες έτοιμο έτσι δεν έχει το σύστημα ?

Εκει ήθελα να καταλήξω ότι τελικά όλα είναι ρευστά άλλοι λένε τσάμπα την βγάζεις και άλλοι αγόρασε καλύτερα ένα έτοιμο οπού γούσταρες και μην παιδευεσαι .

Άραγε ο μηχανικός του διπλανού οικόπεδου δεν είχε τόσες ευθύνες δεν πάτησε πότε στο έργο τόσα πολλά έργα τού έδωσε ? ποίος ξέρει τι χαρτζιλίκι εβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.