Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση γραμμή δόμησης και γραμμής αιγιαλού σε εκτός σχεδίου περιοχή.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η απόσταση μεταξύ γραμμής δόμησης και γραμμής αιγιαλού σε εκτός σχεδίου περιοχή (ηπειρωτική χώρα)?

Ο καθορισμός της γραμμής παραλίας διαμορφώνει την παραπάνω απόσταση και αν ναι πως?

Στην περίπτωσή μου, έχουμε καθορισμό γραμμής αιγιαλού και παραλίας βάσει ΦΕΚ 6/Δ/2010 σε εκτός σχεδίου περιοχή (Γλύφα Φθιώτιδας).

Η απόσταση μεταξύ εγκεκριμένου αιγιαλού και εγκεκριμένης παραλίας είναι 10μ.

Που τίθεται πλέον η γραμμή δόμησης και με βάσει ποιων διαταγμάτων/ ΦΕΚ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η γραμμη δομησης ειναι 30μ απο τη γραμμη αιγιαλου..Εχω περιπτωση που η γραμμη παραλιας ταυτιζεται με το οριο της ιδιοκτησιας..Αποσταση γραμμης παραλιας απο γραμμη αιγιαλου 10μ...

Αρα χωροθετω το κτηριο στα 20μ απο το οριο μου (δλδ 30μ απο τη γραμμη αιγιαλου..)

Εντος των 20μ μπορω να βαλλω κολυμβητικη δεξαμενη??

Link to comment
Share on other sites

Η πισίνα μπορεί, εαν η γραμμή της παραλίας ήταν μέσα στην ιδιοκτησία σου, να τοποθετηθεί μέχρι τη γραμμή παραλίας.Τώρα που είναι το όριό σου η γραμμή μπορείς να τη βάλεις στο 1 μέτρο από το όριο .Το 1 μ για να μη σου την πει κανένας (θεωρητικά πάει μέχρι το όριο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.