Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο λογισμικό για στατικά (ξύλινες στέγες);


palex

Recommended Posts

Σε όλα τα προσομοιώματα κάνεις παραδοχές. Είναι στα πλαίσια της ευθύνης του μελετητή.

Εάν το λογισμικό σου δε σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις μοντέλο ακριβώς όπως το θέλεις, μπορείς να κάνεις την παραδοχή ότι τον ρόλο του ελκυστήρα τον αναλαμβάνει η πλάκα.

Στα σχέδια θα δείξεις ζευκτό με πακτώσεις στους ορθοστάτες ενω οι υπολογισμοί σου θα είναι με τον ελκυστήρα, τον οποίο αγνοείς επεξηγώντας το λόγο. Η διαφορά δε θα είναι μεγάλη στα εντατικά μεγέθη (εννοείται πως δε θα διαστασιολογήσεις οριακά). Αποκλίσεις θα έχεις στις μέγιστες παραμορφώσεις, προς το ευνοϊκότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα για επίλυση ξύλινων στεγών και είμαι ανάμεσα στο woodxpess και στο προγραμμα για τις ξύλινες της LH Λογισμικής (Fespa)-Χαλαμιδόπουλος. 

Γενικά αντιλαμβάνομαι ότι πιο εξειδικευμένο στις στέγες είναι το πρώτο πρόγραμμα αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις το ΦΕΣΠΑ (βασικο πακετο) πρεπει να το αγορασεις πρωτα (3100Ε) και μετα να βαλλεις το module για τα ξυλινα.

 

Σημειωση οτι ουτε manual, ουτε παραδειγμα εχω βρει για ξυλινα στην σελιδα τους.

 

 

Το woodexpress με κλειστα ματια!

Δεν ειναι κατι σουπερ ουαου, αλλα κανει τη δουλεια του μια χαρα και με το παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το βασικό πακέτο για το FESPA και είναι 200 ευρω φθηνότερο το κλειδί τους σε σχέση με το woodexpress.... Αλλα δε θέλω να πάρω την απόφασή μου μόνο λόγο μικρότερου κόστους. Και όταν τους ζήτησα (FESPA) πχ για ξύλινη στέγη μου εστειλαν πέργκολα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το module του FESPA για τα ξύλινα τι δυνατότητες έχει (π.χ αν μπορείς να μοντελοποιήσεις οποιασδήποτε μορφής φορέα ή ζευκτό), όμως το woodExress έχει μόνο τυποποιημένα πλαίσια. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι για "απλές" περιπτώσεις είναι φοβερά εύχρηστο και ταχύτατο, όμως για περίπλοκες ξύλινες κατασκευές θα πρέπει να γίνει μοντελοποίηση σε άλλο πρόγραμμα ή στο χέρι και μετά στο woodexpress να κάνεις έλεγχο μία μία τις διατομές για την διαστασιολόγηση.

Πριν αγοράσεις κάτι, κατέβασε το DEMO για να δεις τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως σε καλύπτει και της 3DR

 

http://www.3dr.eu/products/timber

 

Αν και έχω την εντύπωση ότι δεν επιλύει συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.