Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γλωσσες προγραμματισμου για πολιτικους μηχανικους


z3djackal

Recommended Posts

Θέλεις να μάθεις προγραμματισμό; Τότε C. Εάν μάθεις C οι υπόλοιπες είναι παιχνιδάκι και αυτό δεν το λέω από ίδια πείρα αλλά από φίλους προγραμματιστές που έχω. Όλοι με C ξεκίνησαν και τώρα κάνουν παπάδες...

 

*Βέβαια η πιο δυνατή γλώσσα παραμένει η assembly αλλά ας την αφήσουμε για άλλους...

 

Εχεις δικιο...Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Γεια σας,

Ειμαι φοιτητης της σχολης πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ και ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να εχω μια πιστοποιηση απο μια γλωσσα προγραμματισμου.

 

Βάση νόμου δικαιούσαι βεβαίωση γνώσης Η/Υ αν παρακολουθήσεις τουλάχιστον 4 μαθήματα Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Η βεβαίωση αυτή είναι αντίστοιχη του ECDL και μετράει στον ΑΣΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Ξερεις C ή Java? Ποια νομιζεις ειναι καλυτερη για να ακολουθησω?

 

 

Αν θέλεις να μελετήσεις τον κώδικα ενός video player σε C++ στείλε ένα PM με την ηλεκτρονική σου διεύθυνση.

Έψαξα στο google για να βρω το url και να το κατεβάσεις απευθείας αλλά δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο sdim. Εμένα αυτή τη βεβαίωση μου την είχαν δώσει μαζί με το πτυχίο όταν ορκίστηκα. Ο φίλος που ρωτάει είναι φοιτητής, ίσως μπορέσει να ζητήσει αυτή τη βεβαίωση όταν περάσει επιτυχώς τα απαιτούμενα μαθήματα. Πάντως όπως είπε και άλλος πιο πάνω και πολύ σωστά , περισσότερο η γνώση μετράει, παρά κάποιο πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ασχοληθείς με αρκετές. Νομίζω ότι η Java για εισαγωγή είναι αρκετά καλή. Έχει αρκετά κοινά στο συντακτικό με την C και την C++ και θα σου είναι αρκετά εύκολο να ασχοληθείς αργότερα και με αυτές. Αυτή και η C++ είναι object oriented, έχουν διαφορετικό τρόπο δομής προγράμματος από C και FORTRAN. Είναι interpreted και όχι compiled και τρέχει πάνω σε μια εικονική μηχανή γι αυτό και ο κώδικας παίζει παντού και μπορεί να τρέχει και από web browser. Πολλά προγράμματα είναι γραμμένα σε δύο γλώσσες π.χ. matlab σε C και Java. Πάντως την FORTRAN μην την σνομπάρεις, μπορεί να είναι παλιά αλλα έχει μεγάλη αριθμητική βιβλιοθήκη και χρησιμοποείται ακόμα σε high performance computing π.χ. σε μεγάλα μοντέλα που απαιτούν πράξεις με μεγάλα μητρώα. Μπορεί προς το παρόν το μέλλον να διαφένεται ότι είναι στο cloud computing αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα προγραμματίζουμε μόνο σε script. Ίσως στα προγράμματα στατικών του μέλλοντος να βλέπουμε το γραφικό περιβάλλον στο browser γραμμένο σε WebGL και Java και ο κωδικας των πεπερασμένων κλπ. να τρέχει σε κάποιον απομακρυσμένο υπερυπολογιστή σε FORTRAN ή C,C++. Ξεκίνα με Java και συνέχισε με C,C++, OpenGL, WebGL,(για 3D), HTML5, και αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα numerical ασχολήσου και με FORTRAN.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάση νόμου δικαιούσαι βεβαίωση γνώσης Η/Υ αν παρακολουθήσεις τουλάχιστον 4 μαθήματα Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Η βεβαίωση αυτή είναι αντίστοιχη του ECDL και μετράει στον ΑΣΕΠ.

 

Και οι πιο άσχετοι μπορούν να πάρουν ECDL.

Το ζητάνε στο ΑΣΕΠ για να βολεύουν τα δικά τους παιδιά στις δημόσιες υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την FORTRAN μην την σνομπάρεις, μπορεί να είναι παλιά αλλα έχει μεγάλη αριθμητική βιβλιοθήκη και χρησιμοποείται ακόμα σε high performance computing π.χ. σε μεγάλα μοντέλα που απαιτούν πράξεις με μεγάλα μητρώα.

 

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν σπούδαζα στο ΤΕΙ ήταν ότι στο μάθημα επιλογής "προγραμματισμός νευρωνικών δικτύων" χρησιμοποιούσαν την fortran, προφανώς λόγω της ευχέρειας που παρέχει στις πράξεις με μητρώα.

Link to comment
Share on other sites

Βάση νόμου δικαιούσαι βεβαίωση γνώσης Η/Υ αν παρακολουθήσεις τουλάχιστον 4 μαθήματα Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Η βεβαίωση αυτή είναι αντίστοιχη του ECDL και μετράει στον ΑΣΕΠ.

 

Εχω παρακολουθησει μονο 1. Ειχαμε και αλλα 2 αλλα ηταν επιλογης και δεν τα διαλεξα. Ωστοσο το ECDL το εχω απο οταν ημουν στο λυκειο....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ασχοληθείς με αρκετές. Νομίζω ότι η Java για εισαγωγή είναι αρκετά καλή. Έχει αρκετά κοινά στο συντακτικό με την C και την C++ και θα σου είναι αρκετά εύκολο να ασχοληθείς αργότερα και με αυτές. Αυτή και η C++ είναι object oriented, έχουν διαφορετικό τρόπο δομής προγράμματος από C και FORTRAN. Είναι interpreted και όχι compiled και τρέχει πάνω σε μια εικονική μηχανή γι αυτό και ο κώδικας παίζει παντού και μπορεί να τρέχει και από web browser. Πολλά προγράμματα είναι γραμμένα σε δύο γλώσσες π.χ. matlab σε C και Java. Πάντως την FORTRAN μην την σνομπάρεις, μπορεί να είναι παλιά αλλα έχει μεγάλη αριθμητική βιβλιοθήκη και χρησιμοποείται ακόμα σε high performance computing π.χ. σε μεγάλα μοντέλα που απαιτούν πράξεις με μεγάλα μητρώα. Μπορεί προς το παρόν το μέλλον να διαφένεται ότι είναι στο cloud computing αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα προγραμματίζουμε μόνο σε script. Ίσως στα προγράμματα στατικών του μέλλοντος να βλέπουμε το γραφικό περιβάλλον στο browser γραμμένο σε WebGL και Java και ο κωδικας των πεπερασμένων κλπ. να τρέχει σε κάποιον απομακρυσμένο υπερυπολογιστή σε FORTRAN ή C,C++. Ξεκίνα με Java και συνέχισε με C,C++, OpenGL, WebGL,(για 3D), HTML5, και αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα numerical ασχολήσου και με FORTRAN.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ! Οι συμβουλες σου ειναι πολυ χρησιμες!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να μελετήσεις τον κώδικα ενός video player σε C++ στείλε ένα PM με την ηλεκτρονική σου διεύθυνση.

Έψαξα στο google για να βρω το url και να το κατεβάσεις απευθείας αλλά δεν το βρήκα.

 

Σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν νομιζω πως αξιζει...δεν εχω ιδεα απο C++.. Ξερω μονο Java(οτι εχω διαβασει απο μονος μου) και fortran που καναμε στη σχολη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.