Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον paktomeno, το IDEA μου φαίνεται by far η καλύτερη λύση. Είναι 100% BIM και επομένως καμμία σύγκριση με παλιότερα παρωχημένα προγράμματα, εξαιρετικά εύχρηστο στο στήσιμο και επεξεργασία 3D μοντέλου κτιρίου και πολύ γρήγορο (πραγματικά με εντυπωσίασε η ταχύτητά του) όχι μόνο σε 2όροφα και 3όροφα, αλλά και σε μεγάλα projects (αυτή τη στιγμή δουλεύω ένα μεγάλο εμπορικό και το πρόγραμμα τρέχει τζιτζί). Υπάρχει full trial demo στην ιστοσελίδα της 4Μ, από κει το κατέβασα άλλωστε και διαπίστωσα τις δυνατότητές του. Η 4Μ παινεύεται ότι το εξάγει σε διάφορες χώρες, αν το δουλέψει κανείς αυτό δεν προξενεί εντύπωση καθώς είναι ένα BIM ισάξιο με revit και archicad, αλλά στο 1/3 της τιμής. Και επιπλέον έχει και το πλεονέκτημα ότι περιλαμβάνει και το intellicad που σημειωτέον ότι έχει κάνει άλματα (από την έκδοση 3.3 που το παρακολουθώ). Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι οτι χρειάζεται αρκετή δουλειά στο manual και το tutorial, θέλω να στείλω καλοπροαίρετα ένα μήνυμα στην 4Μ, "παιδιά κάνετε τη δύσκολη δουλειά και δεν αφιερώνετε λίγο χρόνο παραπάνω για τα εύκολα. π.χ. γιατί δεν βάζετε στο manual ένα εκτεταμένο αναλυτικό παράδειγμα με όλες τις επιλογές που δίνει το πρόγραμμα, εξάλλου αναδεικνύονται έτσι και όλες οι δυνατότητες του".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με terry. Στο κάτω κάτω κάνεις επένδυση των χρημάτων σου σε ένα πακέτο που θα σου δώσει πολλά καθώς θα μεγαλώνουν οι δουλειές σου, γιατί δύσκολα μαθαίνεις μετά άλλο λογισμικό.

 

Προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος με το IDEA ούτε τις ΒΙΜ δυνατότητές του. Έχω όλο το πακέτο 4Μ, δηλαδή, IDEA, STRAD, ADEIA και δε με ενθουσιάζει. Το IDEA "κολλάει" σε μεγάλα σχέδια, κυρίως με πολλά hatch.

Link to comment
Share on other sites

Τerry μπορείς να δώσεις ενδεικτική τιμή γι αυτό το πακέτο? Ξέρεις κάποια συγκεκριμένη προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω τωρα...νομιζω 5500ευρω+ΦΠΑ (με πολυ μεγλαη επιφυλαξη)...Ειχει μια πολυ καλη προσφορα η ACE HELLAS κατα τη διαρκεια του συνεδριου "Αντισεισμικη Μηχανικη και Τεχνικη Σεισμολογια"...Το πακετο REVIT+AUTOCAD+ROBOT RCAD REINFORCEMENT,FORMWORK,STEEL (σχεδιαση ξυλοτυπων, μεταλλικων κατασκευων, και καταλογων οπλισμων) Ολα μαζι 6000ΕΥΡΩ+ΦΠΑ ενω η κανονικη τιμη τους ειναι αρκετα μεγαλυτερη..Αν γνωριζει καποιος με μεγαλυτερη σιγουρια ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Για πλήρες πακέτο,οπου όλα συνεργάζονται άμεσα μεταξυ τους,ακούγεται καλη η τιμή....Μήπως ''κρύβεται'' και χρέωση για τεχνική υποστήριξη-συνδρομή?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι, το Revit και το autocad πάνε μαζί αλλά πέρα από τα 4-5 χιλιάρικα (αν θυμάμαι καλά) που πρέπει να πληρώσεις για την αγορά, μπαίνεις και στο λούκι να τα ακουμπάς κάθε χρόνο και όχι λίγα. Όντως καμία σχέση με το idea με κόστος αγοράς στο χιλιάρικο και ετήσια συντήρηση αστεία, κάπου 150 ευρώ. Προς Θεού δεν ισχυρίζομαι ότι το idea είναι καλύτερο από το Revit (εξαιρουμένων βέβαια των τμημάτων που έχουν να κάνουν με ελληνική πραγματικότητα βλέπε π.χ. θερμομόνωση κ.τ.λ.), αλλά εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις δυνατότητές του σε τεράστια σχέδια και φυσικά δεν μου περισσεύουν και καθόλου φράγκα, ειδικά σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στην 4Μ για παρουσίαση του IDEA. Πολύ αξιόλογη προσπάθεια αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τεχνολογία ΒΙΜ όπως θέλουν να διαφημίζουν. Επίσης κατέβασα το DEMO από το site τους, μου συσχέτισε τα dwg αρχεία με το Intellicad χωρίς να με ρωτήσει και στη συνέχεια δεν έτρεχε με τίποτα. Θέλω να υποστηρίζω τις ελληνικές εταιρείες και έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι από το να δίνουμε τα χρήματά μας προς ΗΠΑ μεριά αλλά πρέπει και οι ελληνικές εταιρείες να μας δώσουν το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σκεφτομαι να το γυρίσω σε Revit. Η έκδοση 2010 έχει περιβάλλον βασισμένο στο AutoCAD. Εφόσον το AutoCAD δε το γλυτώνω, λέω να ξεκινήσω να μαθαινω και το Revit.

Για ξεχωριστό πρόγραμμα φωτορεαλισμού ούτε λόγος. Είναι και τα προγράμματα στατικών που πρέπει να μάθω. Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ, είναι η συνεργασία αρχιτεκτονικού και στατικού προγράμματος.

Όταν δίνονται σχέδια σε ένα ΠΜ, του δίνονται όψεις-κατόψεις-τομές ή ένα 3D μοντέλο;

Ή να διατυπώσω αλλιώς την ερώτηση, σε ένα πρόγραμμα στατικών ο ΠΜ θα εισάγει το 3Δ μοντέλο όπως του το έδωσε ο Αρχ. ή θα το στήσει από την αρχή βασιζόμενος σε όψεις-κατόψεις-τομές κτλ;

Γίνεται να στήσεις ένα 3Δ μοντέλο σε αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, να το εισάγεις σε πρόγραμμα στατικών, και μετά οι αλλαγές στο μοντέλο από το στατικό να αναγνωριστούν αυτόματα απο το αρχτιεκτονικό πρόγραμμα;

Γιατί αν μετά την επίλυση, πρέπει να βγάλει καινούρια σχέδια (κατόψεις,τομές, όψεις κτλ) ο ΠΜ με τις αλλαγες, να τα ξαναδώσει στον Αρχιτεκτονα, ο οποίος θα πρέπει να στήσει ξανά από την αρχή το μοντέλο βάσει των σχεδίων που του έδωσε ο ΠΜ, τότε άσ'τα να πάνε. Θα βρίζονται όλοι μέρα μεταξύ τους.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.