Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το Revit είναι σαφώς καλύτερο, ίσως ακριβότερο αλλά τα άλλα όλα είναι μιμήσεις 1-2 προγραμμάτων με αμφίβολη εξελιξιμότητα... Ολα τα προγράμματα τύπου CadWare είναι εφαρμογές στο Acad με μηδενική ικανότητα εξέλιξης παρά μόνο αν εξελίσσεται το Acad.

Πιστέψτε με έχω το Acad, το Revit, το ΜΑΧ Design... Ολα release 2010 και ξέρω τι λέω...

Ειδικά για το Revit θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο χρήστη και πάντα δυσαρεστημένο αλλά αναγνωρίζω πως μέχρι τώρα είναι η καλύτερη λύση... Οσο για τον φωτορεαλισμό του, έχοντας το MAX τον θεωρώ απαράδεκτο... Μακάρι να μην ασχολιόντουσαν καθόλου και να βελτιώναν άλλα πράγματα...

Το Max... δεν τολμάω να το σχολιάσω... Είναι το χάος... Ο απόλυτος χώρος του modeling... Ο mental ray καταπληκτικός αλλά εγώ προτιμάω Maxwell που είναι ο κορυφαίος και αρκετά πιο συνεργάσιμος από τον Mental Ray....

Προς το παρόν υπάρχουν δύο ανταγωνιστές σε ΒΙΜ (Building Information Modeling) το Revit και το ArchiCAD με το τελευταίο να υστερεί σε μερικά σημεία (και πιθανώς να υπερτερεί σε άλλα)...

Διατηρώντας Αutodesk subscription και συμμετέχοντας στα AUGI forums το Revit αποκτά υπέροχη υποστήριξη... Οχι βέβαια από τους δικούς μας αντιπροσώπους που όπως σε κάθε εφαρμογή είναι ΑΣΧΕΤΟΙ!!!

Φανταστείτε ότι πριν το ΜΑΧ κοίταγα και το Cinema4D, πολύ καλό επίσης... Οταν μίλησα με την εταιρία τελικά τους ενημέρωνα εγώ για τα features της νέας έκδοσης... Ο τύπος στο τηλέφωνο όχι απορίες μου δεν έλυνε αλλά ούτε πρόταση δεν άρθρωνε...

Το ίδιο συμβαίνει με όλα... Μοναδική εξαίρεση νομίζω αποτελούν τα στατικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To MAX είναι όντως χάος απλά πρέπει να χρησιμοποιείς αυτά που χρειάζεσαι. Εγώ έδωσα €500 και έκανα μαθήματα mental ray και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Τώρα για την ασχετοσύνη των προμηθευτών...όταν συνδέουν AutoΔόμηση και Civil, Idea και Intellicad, Revit Structure και Scada, Τέκτωνα και Fespa εε όλο και κάτι θα ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

To MAX είναι όντως χάος απλά πρέπει να χρησιμοποιείς αυτά που χρειάζεσαι. Εγώ έδωσα €500 και έκανα μαθήματα mental ray και δεν το αλλάζω με τίποτα.

 

Ναι, κι εγώ το έκανα... έχοντας το Maxwell... Μόλις πρόσφατα πήρα το χαρτί της Autodesk στο Max Advanced... Αλλά δεν νομίζω ούτε ότι έμαθα Mental Ray ούτε ότι βελτιώνω τίποτα... Βασικά αυτό που ήθελα από τον Mental Ray ήταν γενικές γνώσεις ώστε να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε projects που έχουν animation γιατί το Maxwell θέλει renderfarm για τέτοια...

Αλλά σε διαβεβαιώ ότι πρέπει να φας πολλές ώρες εξάσκησης και δοκιμών στο Mental Ray και να ρυθμίσεις δεκάδες παραμέτρους για να κάνεις κάτι που μπορεί να πλησιάσει το Maxwell το οποίο σετάρεται σε δευτερόλεπτα...

 

Τώρα για την ασχετοσύνη των προμηθευτών...όταν συνδέουν AutoΔόμηση και Civil, Idea και Intellicad, Revit Structure και Scada, Τέκτωνα και Fespa εε όλο και κάτι θα ξέρουν...

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς... Αυτό που είπα είναι ότι αν γνωρίζεις πράγματα και θέλεις να κάνεις ερωτήσεις πιο λεπτομερείς και εξειδικευμένες από αυτά που γράφουν τα φυλλάδια, οι δικοί μας εδώ δεν νιώθουν... δεν γνωρίζουν... δεν τους ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κανεις συναδερφος που να εχει δουλεψει το revit structure ή και το robot ταυτοχρονα??θα ηθελα πηροφοριες διοτι σκεφτομαι να το αγορασω. Ευχαριστω πολυ!

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Τα ερωτήματά σας πρέπει να τα θέτετε στη σωστή κατηγορία!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ισχύει ότι το Revit δημιουργεί μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία με αποτέλεσμα να τρέχει πιο αργά στον υπολογιστή?

Επίσης στο Revit πως κάνετε προκοστολόγηση? Δηλαδή υπολογισμό ποσοτήτων κτλ.

Το Archicad τα έχει λύση αυτά?

Πως ετοιμάζεις το διάγραμμα κάλυψης στο Revit, Archica, Archlinexp, Allplan κτλ.

Από ότι έχω καταλάβει, σχεδιάζουμε ένα σπίτι π.χ. Έπειτα πρέπει να μπορούμε τα σχέδια τα μπορούμε με το ίδιο πρόγραμμα να τα παρουσιάσουμε στην Πολεοδομία και έπειτα να κάνουμε καλό φωτορεαλισμό.

Τι προτείνετε αν μπορώ να αγοράσω μόνο ένα πρόγραμμα για να τα κάνω όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ισχύει ότι το Revit δημιουργεί μεγαλύτερου μεγέθους αρχεία με αποτέλεσμα να τρέχει πιο αργά στον υπολογιστή?

Επίσης στο Revit πως κάνετε προκοστολόγηση? Δηλαδή υπολογισμό ποσοτήτων κτλ.

Το Archicad τα έχει λύση αυτά?

Πως ετοιμάζεις το διάγραμμα κάλυψης στο Revit, Archica, Archlinexp, Allplan κτλ.

Από ότι έχω καταλάβει, σχεδιάζουμε ένα σπίτι π.χ. Έπειτα πρέπει να μπορούμε τα σχέδια τα μπορούμε με το ίδιο πρόγραμμα να τα παρουσιάσουμε στην Πολεοδομία και έπειτα να κάνουμε καλό φωτορεαλισμό.

Τι προτείνετε αν μπορώ να αγοράσω μόνο ένα πρόγραμμα για να τα κάνω όλα?

Το καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό που ξέρεις καλύτερα. Επιλέξτε ένα και εντρυφίστε σε αυτό. Όλα έχουν προβλήματα και όλα έχουν "λύσεις" τύπου πατέντας..

 

Σε όλα όσα αναφέρετε, σχεδιάζεις ένα κτήριο και μετά δημιουργείτε όψεις τομές κτλπ. Εκεί υπάρχει μία διαδικασία annotation που δίνετε σχεδιαστικά όση λεπτομέρεια θέλετε. Δεν είναι τύπου Acad η σχδίαση αλλά διαστάσεις κλπ είναι ίδιες πάνω κάτω. 

 

Όσο περισσότερη πληροφορία δίνετε στο μοντέλο-σχέδιό σας τόσο μεγαλυτερο γίνεται το αρχείο. Υπάρχει πάντα η εντολή purge σε όλα τα προγράμματα που διαγράφει ότι αχρείαστο υπάρχει μέσα στο αρχείο και το ελαφραίνει...

 

Φωτορεαλισμός αξιοπρεπής δεν γίνεται από κανένα πρόγραμμα σχεδιαστικό. Ανάλογα με την προτίμηση του καθενός...

 

Προκοστολόγηση: Σχεδιάζεις έναν τοίχο.. Μέσα στις ιδιότητες του τοίχου περιλαμβάνονται ότι στοιχεία μπορεί να δώσει κανείς. Θλιπτική αντοχή, χρώμα, Uvalue, και φυσικά κόστος. Έχοντας το πρόγραμμα τις διαστάσεις σου δίνει μετά το κόστος... Εξαρτάται πάλι από εσάς για το πόση πληροφορία θα δώσετε στην μηχανή..

 

αυτά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θέλω να προχωρήσω στην αγορά σχεδιαστικού προγράμματος τι θα έπρεπε να επιλέξω Autocad 2014 & Cadware 2014 ή IDEA 14 της 4Μ? Αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάτι ανάλογο το οποίο μου διαφεύγει παρακαλώ να μου το επισημάνεται!!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προτείνω autocad. Πολύ φιλικό στον χρήστη, με αξιόλογους φωτορεαλισμούς, είναι το ΤΕΚΤΟΝ.

Edited by Gousgounis
παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θέλω να προχωρήσω στην αγορά σχεδιαστικού προγράμματος τι θα έπρεπε να επιλέξω Autocad 2014 & Cadware 2014 ή IDEA 14 της 4Μ?

Προσωπικά θα διάλεγα Autocad + Cadware λόγω μεγαλύτερης ευχέρειας εξαιτίας της πλατφόρμας Autocad.

 

Αν θυμάμαι καλά το IDEA δεν δουλεύει πάνω σε Autocad αλλά πάνω στο αντίστοιχο σχεδιαστικό πακέτο της 4Μ, το οποίο προσωπικά το βρίσκω λιγότερο ευέλικτο.

 

Αν θες κοιτάξε και το ΤΕΚΤΩΝ. Αυτή την περίοδο βλέπω ότι το έχουνε σε προσφορά (επίσης σε προσφορά πρέπει να είναι και το Cadware).

 

Πάντως καλύτερα να πας και από τις εταιρίες πριν το αγοράσεις ώστε να σου κάνουνε το κάθε πακέτο επίδειξη επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.